Antwort Jak vytápět roubenku? Weitere Antworten – Jak se zatepluje roubenka

Jak vytápět roubenku?
V zásadě máme tři možnosti:

  1. Trám necháme pohledový z obou dvou stran a nebudeme ho nějak doteplovat. Na vnější straně často bývá nějaký šindel na vnitřní zase nějaká rákosová rohož s omítkou.
  2. Stěnu necháme z venku pohledovou a zateplíme ji zevnitř.
  3. Zateplujeme zvenku a děláme to proto abychom viděli zevnitř ty trámy.

Obecně lze říci, že srub či roubenku lze vytápět jakýmkoliv způsobem, stejně jako jakoukoliv jinou stavbu. U vytápění vždy doporučujeme zpracování prováděcí projektové dokumentace, kde se přesně spočítají tepelné ztráty jednotlivých místností a navrhne topný systém.Další možné řešení je použít nějakou fošnovou imitaci trámů, pokud chceme zůstat u pocitu ze dřeva, ale chceme mít současně stavbu dobře zateplenou. Přidá se zase nějaká izolace a z fošen pak imitace širokých trámů. Jde to sice poznat, ale je to jistá alternativa k tomu, když chceme mít v interiéru dřevo.

Jak dlouho vydrží roubenka : Při správné údržbě je životnost takového domu i 300 let. Srub lze postavit kdekoli, kde to stavební úřad povolí. Rozhodně neplatí, že srub je možné postavit jen "u lesa", jak se mnoho lidí domnívá.

Jak zateplit srub

Zatímco u srubů je tato varianta prakticky nereálná, u roubenek je to docela dobře proveditelné. Obvodové nosné stěny se provedou z lepeného hranolu a vnitřní strana se zateplí minerální nebo konopnou tepelnou izolací a obloží obkladem, který je pohledově shodný s roubenou stěnou. Toto řešení má své výhody i nevýhody.

Jak si postavit roubenku : Základním předpokladem pro stavbu stěn roubenky je vhodný výběr stromů, které je potřeba po jejich pokácení rozřezat a opracovat na potřebné hranoly. Po zhotovení betonových základů se vytvoří obvodové stěny z těchto hranolů. Na stavbu stěn se naváže montáží stropních nosníků, vazbou krovu a konstrukcí střechy.

Ideální by bylo dobré topit čtvrtinou měkkého a třemi čtvrtinami dřeva tvrdého. Díky měkkému dřevo se oheň v krbu rozhoří rychleji, s tvrdým pak můžete přikládat. Dřevo na topení se snažte hromadně neskladovat přímo u krbu či kamen, kde by docházelo k dalšímu vysychání a ztrátách na výhřevnosti.

Do krbových kamen by se správně mělo přikládat až tehdy, je-li na dně pouze vrstva žhavých uhlíků, ne do ohně samotného. Oproti zatápění je na přikládání vhodné spíše tvrdé dřevo, například z buku, jasanu nebo ovocných stromů. Tvrdé dřevo hoří pomaleji a zanechává více rozžhavených uhlíků.

Jak opravit roubenku

2 možné způsoby rekonstrukce roubenky

Jestliže není navržena demolice a objekt lze rekonstruovat, je možné k opravě přistoupit dvěma způsoby – buď roubenku kompletně rozebrat na jednotlivé části, opravit je či vyměnit a poté znovu poskládat, nebo podepřít celou stavbu a částečně či zcela vyměnit poškozené části.Výroba srubu trvá zhruba 2 – 4 měsíce podle velikosti domu a zvolené technologii. Po samotné výrobě následuje základní impregnace tzv. GRUNTEM a dům je připraven k naložení na LKW. V průběhu výroby domu ve výrobní lince současně probíhá stavební řízení pro udělení stavebního povolení.U srubů se pohybuje v rozmezí 12–15 měsíců.

Architektonická studie a projektová dokumentace

Cena za architektonickou studii moderní roubenky se aktuálně pohybuje v rozmezí zhruba od 90 do 180 tisíc korun.

Jak zabránit černání skla u krbu : Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače.

Proč smrdí krbová kamna : Krbová kamna (krbové vložky) jsou znečištěny, zaneseny prachem a nečistotami. Po prvních zatopeních v přechodovém období se občas objeví zápach. Není to již barva, ale pochází to ze zahoření sazí, nečistot a dehtu.

Čím natřít rouru od kamen

Kittfort Aluksyl je vypalovací silikonová žáruvzdorná barva. Je určena k nátěrům kamen, rour, výfuků aut, motorek, topných těles…

Woodchink se používá k těsnění a tmelení dřevěných spár srubů a roubenek. Tmel i po zaschnutí zůstává díky svému složení stále pružný, vyrovnává pohyb klád či trámů a pracuje společně s pohybem dřeva. Tato vlastnost zaručuje tmelům dlouholetou trvanlivost ve spárách bez nutnosti další údržby.Doporučuje se použít tvrdší dřeviny (například modřín, buk, dub), které nejsou tolik náchylné na poškrábání jako měkké dřevo. Důležité je použít vysušené řezivo, aby se prkna později nezkroutila. Povrch se impregnuje olejem nebo lazurou, což zajistí odolnost proti vlhkosti a znečistění.

Kolik stojí postavit srub : Cena srubu na klíč se pohybuje okolo 28.000,-Kč za m2 ve standardu dle použité technologie a zvoleného druhu dřeva. Srub jsme schopni vyrobit a dodat do 3měsíců dle rozměrů a technologii konstrukce.