Antwort Jak vysvětlit dítěti odběr krve? Weitere Antworten – Co všechno lze zjistit z krve

Jak vysvětlit dítěti odběr krve?
Pomocí krevních testů se diagnostikují určité nemoci a stavy. Sleduje se průběh chronických onemocnění nebo stavů, jako je cukrovka nebo vysoká hladina cholesterolu. Zjišťuje se, zda je léčba nemoci účinná. Pozorují se hodnoty orgánů, jako jsou játra, ledviny, srdce a štítná žláza.Pro většinu biochemických vyšetření se doporučuje odběr krve v ranních hodinách a nalačno. Není doporučeno provádět odběr po noční směně. Nalačno se rozumí, že pacient cca 10 hodin před odběrem nejí. Lačnění nad 12 hodin je nevhodné, kratší lačnění jak 8 hodin je nedostatečné.U malých dětí volíme kteroukoli viditelnou žílu, nejčastěji na hlavičce, u větších dětí žílu kubitální. Je třeba mít neustále na mysli, že jakýkoli odběr krve znamená pro dítě stres, i když to u nejmenších novorozenců nemusí být zřetelně vidět.

Co nejíst a nepít před odběrem krve : 14 hodin před odběrem NEJÍST tučná jídla ▪ 3 hodiny PŘED ODBĚREM NEKUŘTE! Dárce by se také měl vyvarovat velké fyzické zá- těži. Na odběr by neměl jít nalačno! Ráno je vhodná lehká snídaně a dostatečné množ- ství tekutin.

Co lze zjistit z krve

Krevní obraz je screeningové vyšetření krve, kterým získáme základní informace o počtu a kvalitě jednotlivých krevních buněk, mezi které patří erytrocyty, leukocyty, trombocyty a další odvozené parametry. Odchylky v hodnotách mohou poukazovat na zdravotní problém, který se v našem těle odehrává.

Co se zjistí že sedimentace krve : Zvýšená sedimentace vypovídá o tom, že v těle probíhá akutní nebo chronický zánětlivý proces. Kde se zánět v těle nachází, je však nutné zjistit pomocí dalších vyšetření. Příčinou zvýšené krevní sedimentace může být mnoho. Bakterie, viry, chronické záněty, poškození jater, chudokrevnost, nádorová onemocnění.

Krevní obraz obsahuje několik složek, konkrétně erytrocyty, červené krvinky, leukocyty, bílé krvinky, trombocyty, krevní destičky, hemoglobin neboli červené krevní barvivo a hematokrit, což je poměr objemu erytrocytů k celkovému objemu krve.

– minimálně 12 hodin po odběru klidovější režim – nevykonávat činnosti vyžadující zvýšenou fyzickou námahu nebo psychickou zátěž (sport, práce ve výškách, řízení dopravních prostředků, zvedání těžkých předmětů…)

Jak se bere krev malým dětem

U odběru buďte dětem oporou, držte je za ruku a komunikujte. Těsně před vpichem zkuste odvést pozornost dítěte na něco zajímavého, například obrázek na zdi. Odebírá-li se vašemu dítěti krev z prstu, zahřívejte mu ručičku. Proces se tím urychlí.Odběrem několika kapek krve z patičky na speciální papírek 48–72 hodin po narození se v současné době vyšetřuje 18 vzácných chorob, mezi které patří vrozené selhání funkce štítné žlázy (kongenitální hypotyreóza), vrozené selhání funkce nadledvin (kongenitální adrenální hyperplazie), některé poruchy metabolismu ( …Díky testu zjistíte poměry jednotlivých složek krve (červené, bílé krvinky, krevní destičky), hladinu cukru v krvi, funkci jater a ledvin, riziko kardiovaskulárních onemocnění (hladinu cholesterolu) a rozbor moči pro zjištění možných onemocnění močových cest či ledvin.

Každému dárci bude před odběrem změřen tlak, pulz, ze vzorku krve se provede vyšetření krevního obrazu. Další podrobné vyšetření se provede po odběru krve: vyšetření HIV, žloutenka typu B a C, syfilis, krevní skupina plus protilátky v krvi. Tato vyšetření mají význam nejen pro příjemce, ale také pro dárce krve.

Jaký je rozdíl mezi CRP a sedimentací : CRP je lépe vypovídající zánětlivý marker než FW – sedimentace červených krvinek. CRP koncentrace v séru se zvyšuje a snižuje rychleji než sedimentace červených krvinek. Výsledky měření lze odečítat nikoli za hodinu a za dvě hodiny jako u sedimentace, ale již do 2 minut.

Co znamená špatný krevní obraz : Označuje se tak stav, kdy v krvi klesne pod určitou hodnotu počet červených krvinek, erytrocytů, a tedy i hladina červeného krevního barviva, hemoglobinu, které je v nich obsaženo. Mohlo by se zdát, že nejčastější poruchou krve je anémie (chudokrevnost).

Co jíst a pít po odběru krve

Doporučujeme dostatečný příjem tekutin 1,5–2 litry (čaj, káva, ovocné šťávy, džusy, minerálky). Je vhodné konzumovat ovoce,zeleninu, netučné pečivo, marmelády, med, těstoviny bez tučného dresingu, maso libové vařené, brambory vařené, to vše bez omastku.

Po odběru není vhodné vykonávat činnosti vyžadující větší fyzickou zátěž a soustředění (alespoň 12 hodin). Možné zdravotní komplikace po odběru: Mezi nejčastější komplikace patří hematom (modřina) v místě vpichu, někdy pocit na omdlení až kolapsový stav způsobený poklesem krevního tlaku.Lepek bývá vnímán jako silný alergen, proto pediatři doporučují nechat děti žužlat kůrky chleba již od čtvrtého měsíce, aby si na něj zvykly.

Jak dát dítěti čípek : Čípek zasouváte opatrně, ale dostatečně daleko, aby dítě nevytlačilo čípek ven. Po zavedení proto přidržte na 1 minutu hýždě dítěte u sebe. Klade-li dítě odpor, čípek zaveďte opačně – zúženou částí ven. Čípek je lépe sevřený a neklade řitnímu otvoru takový odpor, takže nedochází tak často k jeho vytlačení.