Antwort Jak vysvětlit Archimédův zákon? Weitere Antworten – Jak vysvetlit Archimeduv zakon

Jak vysvětlit Archimédův zákon?
Archimédův zákon je fyzikální poučka z hydrostatiky, která říká: Těleso ponořené do tekutiny, které je v klidu, je nadlehčováno silou rovnající se tíze tekutiny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa. Archimédův zákon platí pro kapaliny i pro plyny. Je to zákon statiky, platí pro tekutiny v rovnováze.FVZ = ρK .

Vztlaková síla závisí na objemu tělesa V a hustotě kapaliny ρ K (je přímo úměrná těmto veličinám).Poněvadž ve vztahu Fvz = ρVg představuje součin ρV hmotnost m kapaliny stejného objemu, jako je objem ponořeného tělesa, a součin ρVg = mg tíhu kapaliny o tomto objemu, můžeme říci, že velikost vztlakové síly Fvz se rovná tíze kapaliny o objemu ponořené části tělesa.

Jak Archimedes objevil svůj zákon : Archimédés musel vyřešit problém bez poškození koruny, takže ji nemohl přetavit do pravidelného geometrického tvaru, u kterého by mohl spočítat objem, z hmotnosti pak určit i jeho hustotu a porovnat s hustotou zlata. Řešení ho prý napadlo při koupeli, když si všiml, že hladina stoupla, když se ponořil do vody.

Jak zní pascalův zákon

Zákon zní: Jestliže na kapalinu v uzavřené nádobě působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu. (Totéž platí i pro plyny.) Pascalův zákon mluví o přenosu tlaku do libovolného místa v kapalině, přitom se tlak nikde neztrácí.

Jak vypočítat ponor tělesa : Na vnější stěnu přilepíme měřítko (okopírované pravítko) a ponoříme do vody. Zaznamenáme, do jaké hloubky (měřeno na přilepeném měřítku) se krabička potopí. Potom jí ponoříme do neznámé kapaliny (slaná voda, líh, …) a určíme i v ní hloubku ponoru.

W = F . s Jednotky – JOULE (J) W – práce, F – síla, s – dráha 2) Vyjádři sílu ze vzorce pro výpočet práce. F = W/s 3) Jakou práci vykonáte, když zvednete kufr o hmotnosti 15 kg na stůl vysoký 80 cm W = 120 J Při zvednutí kufru, vykonám práci 120 J.

Z fyziky vím, že velikost síly F vypočteme vztahem F = m · a, kde m je hmotnost tělesa a a je zrychlení. Jednotkou síly je 1 N, jehož fyzikální rozměr odvodíme z předchozího vztahu: N = kg · m · s−2.

Jaký je vzorec pro výpočet tíhové síly

S tímto označením je tedy G = mg, to znamená, že poměr mezi tíhou tělesa G (silou, vyjádřenou v newtonech) a jeho hmotností m (v kilogramech) je pro všechna tělesa na témž místě na Zemi stejný.Archimédés byl zabit během druhé punské války římským vojskem pod vedením Marca Claudia Marcella při obraně svého rodného města. O jeho smrti se nám dochovala legenda, podle které odmítl po dobytí Syrakus následovat římského vojáka dříve, než dořeší matematický problém. To vojáka rozzuřilo a Archiméda zabil.Archimédes je považován za jednoho z nejvýznamnějších vědců klasického starověku a jednoho z největších matematiků vůbec. Položil základy vyšší matematiky, statiky a hydrostatiky, zkonstruoval mnoho legendárních obranných strojů a vynalezl po něm pojmenovaný šroub.

Pascal (značka Pa) je jednotka tlaku. Udává, jak velká síla (v newtonech) působí na jednotkovou plochu (1 m²), tzn. je ekvivalentní N/m² nebo také kg·m−1·s−2. Jednotka byla pojmenována po francouzském matematikovi a fyzikovi Blaise Pascalovi (1623–1662).

Jak se počítá tlak : p = Ftl : S nebo p = Tlak p se rovná podílu velikosti tlakové síly Ftl a obsahu plochy S, na kterou síla působí.

Jak se počítá povrch tělesa : Povrch tělesa je součet obsahů všech jeho stěn.

Jaký je vzoreček pro výpočet výkonu

Výkon určuje, jak rychle se určitá práce vykoná. Výkon vypočítáme tak, že práci W, kterou těleso vykoná, dělíme časem t, za který byla tato práce vykonána. Známe-li výkon a čas, můžeme vypočítat práci podle vzorce W = P. t.

Standardní jednotka pro měření energie a práce ve fyzice je joule, mající značku J. V mechanice je energie 1 joule spojena se silou o velikosti 1 newtonu působící na vzdálenosti 1 metru.Newton je definován následovně: Síla 1 newton je taková síla, která udělí volnému hmotnému bodu o hmotnosti 1 kg zrychlení 1 m·s −2.

Jak se vypočítá g :

  1. Gravitační síla.
  2. VZOREČEK.
  3. Fg = m.g.
  4. Fg = gravitační síla, jednotky N (Newtony, čti „Ňůtny“)
  5. m = hmotnost, jednotky kg (kilogramy)
  6. g = gravitační konstanta, jednotky N/kg (Newton na kilogram)
  7. Má hodnotu g = 10 N/kg.
  8. Fg.