Antwort Jak vypočítat Reliabilitu? Weitere Antworten – Co je validita a reliabilita

Jak vypočítat Reliabilitu?
Reliabilita versus validita

– tento případ nastává zejména ve společenských vědách. Validita udává, zda test skutečně měří měřenou vlastnost. Reliabilita nám říká, jak dobře metoda měří, hovoří o technické kvalitě měřícího nástroje.Reliabilita vyjadřuje spolehlivost testu. Tedy zda při opakovaném použití testu dostaneme podobné výsledky. Reliabilita nabývá hodnot mezi 0 a 1 (100%). Test má vysokou reliabilitu, dává-li při opakovaném měření téhož objektu stále stejné výsledky.Vnější validitu lze zajistit pomocí výběru reprezentativního vzorku nebo replikací v odlišném kontextu (dostatečný počet opakování) apod. Validita a reliabilita (spolu se standardizací měřícího nástroje) jsou předpokladem pro naplnění třetího kritéria – objektivity.

Jak se měří validita : Platnost (= validita, ang. –

Metoda měření je PLATNÁ, jestliže měří skutečně tu vlastnost, kterou měřit chceme. PLATNOST se ověřuje porovnáním výsledků se skutečností. U diagnostických testů je VALIDITA posuzována pomocí senzitivity a specificity testu.

Jak zajistit validitu

Vnější validitu lze zajistit pomocí výběru reprezentativního vzorku nebo replikací v odlišném kontextu (dostatečný počet opakování) apod. Validita a reliabilita (spolu se standardizací měřícího nástroje) jsou předpokladem pro naplnění třetího kritéria – objektivity.

Jak formulovat cíl výzkumu : Cíl výzkumu musí reflektovat výzkumný problém a otázky, které si pokládáme v úvodu práce (čeho má práce docílit). Cílem výzkumu musí být poznání nějaké skutečnosti pro případnou nápravu nebo její řešení apod. Při stanovování cíle výzkumu je třeba si dále pokládat otázky, jaký přínos může výzkum mít.

Validita (pravdivost) je schopnost testu, pozorování či studie měřit skutečný stav studovaného jevu. Jako validní můžeme označit takový test, který testuje skutečně to, co si myslíme, že testujeme. Důsledné zhodnocení validity testu je nutné zejména při použití náhradních cílů.

Formulace hypotéz

  1. Hypotézy jsou tvrzení, je třeba formulovat je jako oznamovací věty a nezaměňovat je s výzkumnou otázkou (problémem).
  2. Hypotézy vyjadřují vztah alespoň dvou proměnných. Tento vztah mezi dvěma jevy je třeba jasně a explicitně vyjádřit.
  3. Hypotéza musí být testovatelná, musí se dát potvrdit nebo vyvrátit.

Jaké jsou metody výzkumu

Existují čtyři základní výzkumné metody – dotazování, pozorování, experiment a analýza dokumentů – v rámci kterých je možné použít různé techniky sběru dat.Co je výzkumná otázka Je vhodné stanovit minimálně jednu výzkumnou otázku. Pokud chceme výzkum specifikovat, můžeme stanovit další výzkumné otázky. Jejich zodpovězení ale musí vždy pomoci k zodpovězení hlavní výzkumné otázky.Induktivní metoda – postupuje od jednotlivých faktů, vztahů k obecnějším závěrům. Je velmi cenná především z hlediska rozvoje myšlení. Deduktivní metoda – postupuje od obecných závěrů k individuálním jevům a vztahům i jejich aplikaci.

Metodika by měla obsahovat následující informace:

  • Cíl vašeho výzkumu: Co jste chtěli zjistit nebo dokázat
  • Výzkumné otázky nebo hypotézy: Jaké konkrétní otázky nebo tvrzení jste zkoumali
  • Výběr vzorku: Kdo byli vaši respondenti nebo účastníci výzkumu
  • Výzkumná metoda: Jakou metodu jste použili pro sběr dat

Kolik dílčích výzkumných otázek : Neexistuje návod či rada, kolik výzkumných otázek si položit, nicméně lze doporučit mít k jedné zastřešující otázce maximálně čtyři až šest dalších dílčích podotázek, které se k zastřešující otázce vztahují.

Co je to deduktivní metoda : Je přechodem od obecného ke zvláštnímu. Deduktivní metoda – způsob výstavby vědecké teorie založený pouze na dedukci. Uplatňuje se zpravidla v těch případech, kdy byl nahromaděn a teoreticky vyložen empirický materiál, který chceme uvést v systém, abychom mohli odvodit všechny důsledky plynoucí z přijatých předpokladů.

Co to je dedukce

Dedukce (lat. deductio – odvození) je proces usuzování, ve kterém se od předpokladů (premis) dochází k závěru z těchto předpokladů vyplývajícímu, přičemž odvozování je jisté, nikoliv jen pravděpodobné. Jde tedy o základní postup při dokazování.

Metodologie (z řec. methodos, sledování, stopování, od hodos, cesta) je vědní disciplína, která se zabývá metodami, jejich tvorbou a aplikací. Patří do teorie či filosofie vědy a obecněji do epistemologie. Pod vlivem angličtiny se slovo někdy používá i pro metodiku (použitý postup či metodu).Co má obsahovat

Metodika by měla pečlivě vysvětlit postupy, které jste použili při výzkumu. To zahrnuje jakékoliv teoretické přístupy, které jste použili, i jakékoliv techniky nebo nástroje, které jste využili pro sběr a analýzu dat.

Co je to induktivní myšlení : Induktivní usuzování vychází z konkrétní skutečnosti a směřuje k určitému zobecnění. Zahrnuje myšlenkové operace vedoucí ke generalizaci a někdy i abstrakci, tj. zobecňování konkrétnějších poznatků. Využívá dílčích zkušeností či informací, z nichž vyvozuje závěr na různé úrovni pravděpodobnosti.