Antwort Jak vypada vistárie? Weitere Antworten – Jak vypadá vistárie

Jak vypada vistárie?
Obří dřevnaté liány vistárie ovíjejí ploty, pergoly či vchody a v době květu je zdobí až půlmetrovými hrozny bílých, růžových či fialových květů. Než vistárie poprvé zakvetou, trvá to od doby výsadby pět až osm let v závislosti na kultivaru, způsobu množení, řezu, kondici, tvarování, hnojení.Nejdůležitější je řez

Vistárie řežeme až dvakrát v roce. Květní pupeny se tvoří na začátku loňských větví. Před jarem proto zkracujeme postranní výhony zhruba na 10 cm. Důležitý je letní řez, se kterým můžeme začít již v květnu – výhony zaštipujeme, tento úkon je třeba zopakovat ještě jednou v srpnu.'Caroline' kvete v květnu a červnu, když se objeví listy. V srpnu často kvete znovu, ale méně bohatě. Sytě zelené listy se na podzim mění na žluté.

Kdy hnojit vistárie : "Přes sezonu pak rostlina dělá poměrně velké přírůstky, na podzim už je potřeba hnojení dusíkatými hnojivy omezit. Dřevo musí před zimou vyzrát, aby přežilo. Na podzim tedy vistárie potřebují spíše draselná nebo fosforečná hnojiva," konstatuje kurátor.

Proč ne kvete vistárie

Tak jako u všech rostlin, i vistárie musí dostat určitou sílu, musí dospět. Většinou když se kupuje vistárie, tak je naroubovaná na kořeny. Taková rostlina už je stará a kvete poměrně brzo, ale stejně potřebuje trochu narůst.

Jak řezat vistárie : V předjaří je potřeba zkrátit postranní výhony asi na 10 centimetrů, od května je pak vhodné výhony průběžně zaštipovat. Pravidelný řez je velmi důležitý i z toho důvodu, že vistárii potřebujeme držet na uzdě, jinak se rozroste až do míst, kde nebude vítána.

Kvetení můžeme podpořit i správným řezem. V předjaří je potřeba zkrátit postranní výhony asi na 10 centimetrů, od května je pak vhodné výhony průběžně zaštipovat. Pravidelný řez je velmi důležitý i z toho důvodu, že vistárii potřebujeme držet na uzdě, jinak se rozroste až do míst, kde nebude vítána.

Kvetení můžeme podpořit i správným řezem. V předjaří je potřeba zkrátit postranní výhony asi na 10 centimetrů, od května je pak vhodné výhony průběžně zaštipovat. Pravidelný řez je velmi důležitý i z toho důvodu, že vistárii potřebujeme držet na uzdě, jinak se rozroste až do míst, kde nebude vítána.

Proč neroste vistárie

Vistárie vyžaduje propustnou, hlinitou, živnou půdu, vylepšenou humózním kompostem s neutrální až mírně zásaditou reakcí. Nevhodná je půda s vyšším než 5% obsahem vápníku, listy pak trpí silným žloutnutím (chlorózou). Proto také vistárie přihnojujeme výhradně kyselými hnojivy.Dá se pěstovat i ve tvaru stromečku, kde korunu udržujte v kompaktním tvaru. Během roku můžete odstraňovat i nevzhledně rostoucí výhonky, či jinak suché a poškozené. Pokud chcete zviditelnit i kmen, můžete výhony omotávat kolem kmene nebo je odstraňovat. Květy vistárie jsou nádherné a intenzivně voní.Zakoupené rouboané rostliny obvykle kvetou po 3 letech. Vyžadují však správný řez. Řez se provádí v únoru a to na 2 – 3 očka. Zkrátí se hlavní výhon a postranní výhonky.

Pokud chceme mít jistotu, že se vistárie ujmou, vysadíme nejlépe na jaře bezlisté sazenice zapěstované v květináčích nebo kontejnerech s pevným kořenovým balem. Při podzimní výsadbě se stává, že během zimy dužnaté kořeny zahnívají a roubovaná část velkokvětého kultivaru může namrznout.

Jak poznat zmrzlý květ : Květy jsou na mráz velmi citlivé jak ve stadiu poupat, tak v plném květu. Namrzlé květy mají nejprve nažloutlé, později až hnědé vybarvení. Když namrzlé okvětní lístky opadají, zůstanou pouze prázdné kalichy bez zárodků mladých plodů.

Jak poznam že zmrzla Merunka : Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.

Kdy může zmrznout meruňka

Meruňky poškozuje v květu mráz již -2 °C až -3 °C, broskvoně -3 °C až -5 °C. Pokud jsou květní pupeny před rozpukem nebo v mírném rozpuku, mrazíky je nepoškodí. Mladé plůdky jsou však poškozovány nebo ničeny již při teplotách kolem bodu mrazu.

Chránit poupata a květy je těžší

Většině odrůd jabloní odejdou mrazem květy už při teplotě -2°C. Slivoně a višně jsou jen o trošku odolnější, vydrží -3°C. Meruňky a broskvoně jsou odolné nejméně, maličké plůdky meruněk ničí dokonce i teplota lehce nad nulou – přijdete o ně při teplotě již 0,5°C.Naběhlé květy meruněk mohou odolávat teplotám do minus dvou stupňů, když je to méně, bývají už většinou bezbranné. „Takový mráz působí destruktivně na květy ovocných stromů. Na meruňkách je vidět, že mají hnědé okvětí. Květy se na stromech ještě drží, ale jakmile se zase oteplí, budou opadávat,“ doplnil.

Jak poznat že meruňka zmrzla : "Zmrzlá meruňka se pozná podle zašedlé barvy okvětních lístků a černého semeníku uvnitř květu," vysvětlil Pošík. Mrazy zasáhly zejména níže položené oblasti kolem řeky Labe, nevyhly se však ani vyšším polohám.