Antwort Jak vypada infarkt na EKG? Weitere Antworten – Jak se pozná na EKG infarkt

Jak vypada infarkt na EKG?
V případě infarktu dochází ve velmi krátké době k poruchám pohybu srdeční stěny (dokonce rychleji, než se objeví změny v laboratorních hodnotách nebo na EKG). Pokud tedy na echokardiografii není detekována žádná porucha v pohybu srdečních stěn, je velmi nepravděpodobné, že by pacient měl infarkt.Typické je, že bolest neustupuje, v každé poloze je stejná, a nepolevuje ani po podání nitroglycerinu. Člověk postižený infarktem je bledý, potí se a špatně se mu dýchá. Může být až agresivní, neboť pociťuje úzkost a často i strach ze smrti. Stav může být doprovázen i nevolností až zvracením.Mezi nejednoznačné příznaky patří například nevolnost, zvracení, dušnost, bolest v horní části břicha, pocení, bledá studená pokožka, bušení srdce, únava, poruchy spánku a stres od úzkosti až po náhlý strach ze smrti.

Jak se zjistuje infarkt : Hlavním klinickým projevem infarktu myokardu je typicky klidová dlouhotrvající bolest na hrudníku, která se může šířit do krku, dolní čelisti, zubů, jedné nebo obou horních končetin, může být v zádech nebo v oblasti břicha. U části nemocných proběhne infarkt myokardu jako klinicky němá příhoda bez jakýchkoliv příznaků.

Jak rozeznat Úzkost od infarktu

Bolest na hrudi a bušení srdce

Možná se polekáte, že palpitace neboli prudké bušení srdce je známka blížícího se infarktu, ale obvykle tomu tak není. Při pocitu úzkosti nebo plnohodnotném záchvatu paniky srdce buší rychleji, aby napumpovalo více krve do těla a připravilo se tak na reakci „bojuj nebo uteč“.

Jak má vypadat spravne EKG : Principem EKG křivky je, že pokud vektor směřuje ke svodu, vzniká pozitivní kmit. Když vektor směřuje od svodu, vzniká negativní. Standardní EKG má 10 elektrod, z nichž přístroj vygeneruje 12 svodů. Těchto 12 svodů se na srdce „dívá“ ve dvou rovinách – horizontální a frontální az různých úhlů.

Bolest na hrudi a bušení srdce

Možná se polekáte, že palpitace neboli prudké bušení srdce je známka blížícího se infarktu, ale obvykle tomu tak není. Při pocitu úzkosti nebo plnohodnotném záchvatu paniky srdce buší rychleji, aby napumpovalo více krve do těla a připravilo se tak na reakci „bojuj nebo uteč“.

Obvykle postižený nejprve ucítí tlak na prsou nebo pálivou bolest za prsní kostí tzv. stenokardii, která může vyzařovat do levé paže, krku, čelisti, zad, ale i do břicha. Je nezávislá na poloze těla a na dýchání a trvá zpravidla několik minut až hodin.

Co je podobne infarktu

Syndrom zlomeného srdce je vzácné onemocnění srdečního svalu, které svými příznaky připomíná infarkt myokardu a jeho příčinou bývá emoční nebo fyzický stres. Vyskytuje se převážně u žen.Prostřednictvím EKG pak může lékař diagnostikovat srdeční arytmie, akutní infarkt myokardu, ischemii (tedy nedokrvování částí srdce), zvětšení srdce, ale i plicní embolii. Na základě EKG vyšetření je určen další postup léčby, případně další kardiologická vyšetření.Pokud je srdeční akce velmi pomalá nebo jsou přítomny několikavteřinové výpady v tvorbě elektrických vzruchů, může dojít i ke krátkodobé ztrátě vědomí. Náhlá porucha vedení elektrických vzruchů ze síní na komory se projeví obvykle jako krátkodobá ztráta vědomí.

Důležité je, že trvá více jak 20 minut – často celé hodiny. Přibližně u poloviny nemocných jsou přítomny též doprovodné příznaky (dušnost, nausea až zvracení, pocení, palpitace, strach, slabost až mdloby). Asi v 10% případů jsou příznaky mírné, atypické, vzácně žádné (tzv. "němý infarkt").

Kolik je tlak na infarkt : Krevní tlak u dospělého

U dospělého by se krevní tlak měl pohybovat kolem hodnoty 120/80 mmHg. Pokud jsou hodnoty vyšší než 140/90 mmHg, je dobré mít se na pozoru a raději vyhledat lékaře – vysoký tlak je nebezpečný a nelze jej podceňovat, může poškodit cévy do té míry, že mohou vyústit v mrtvici, nebo infarkt.

Co dělat při podezření na infarkt : Postižený/postižená je při vědomí:

  1. Zvedněte pacientovi horní část těla: Toto jednoduché opatření do jisté míry snižuje průtok krve, a tím srdci ulevuje.
  2. Snižte pacientovu stresovou zátěž: Snažte se pacienta uklidnit.
  3. Uvolněte těsné oblečení, např.
  4. Pokud pacient náhle přestane dýchat, okamžitě zahajte resuscitaci!

Jak poznat infarkt nebo mrtvici

Některé příznaky jsou typické pro většinu lidí, jiné vás ale mohou překvapit. Například u žen se může infarkt projevovat bolestí břicha, pálením žáhy nebo citlivou čelistí. Pokud se navíc dostaví neschopnost chůze a řeči, úporná bolest hlavy či porucha zraku, může jít o mozkovou mrtvici.

Při vyšetření je zaznamenávána elektrická aktivita srdce (tedy tzv. EKG ) a sledovány změny způsobené zatížením srdce námahou.Pomocí křivky zobrazuje elektrickou aktivitu srdce. EKG se nejčastěji využívá k diagnostice bolestí na hrudi, dušnosti, závratí a pocitů bušení srdce. Kromě toho může odhalit zvětšení jednotlivých srdečních oddílů.

Co vše ukáže EKG : Prostřednictvím EKG pak může lékař diagnostikovat srdeční arytmie, akutní infarkt myokardu, ischemii (tedy nedokrvování částí srdce), zvětšení srdce, ale i plicní embolii. Na základě EKG vyšetření je určen další postup léčby, případně další kardiologická vyšetření.