Antwort Jak vypadá Ves Muňka? Weitere Antworten – Jak vypadá veš a hnida ve vlasech

Jak vypadá Ves Muňka?
Vajíčka vší i nymfy jsou průsvitné, nebo lehce zabarvené do hněda, dospělé vši jsou tmavší, v tmavých vlasech vypadají vši černější než ve světlých. Obal vajíčka zůstává přichycený na vlasu i potom, co se hnida vylíhne a společně s vlasy odrůstá.Rozmnožování Vši mají proměnu nedokonalou, samice snášejí vajíčka hruškovitého tvaru, která se nazývají hnidy. Hnidy vši lepí na srst svých hostitelů. Většina vší má relativně rychlý vývoj a zhruba po týdnu se z vajíček stanou larvy, které mají tři instary (svléknutí) a potom se z nich stávají dospělci.Bez možnosti sání krve veš do 24 hodin umírá. Ale už po několika hodinách bez potravy (mimo hlavu) je velmi oslabená dehydratací a podchlazením a není schopna napadnout dalšího hostitele a sát jeho krev. Samička klade denně 3-4 vajíčka (hnidy). Za život jich může naklást až 50!

Jak vypadá kousnutí od vši : Prvním a obvykle jediným příznakem zavšivení je svědění hlavy. Když se dítě začne ve vlasech drbat víc, než je obvyklé, zbystřete a hlavičku raději zkontrolujte. Je snazší zlikvidovat pár vší, než pak celou armádu. Také můžete při pedikuloze zaznamenat pokousaný – podrážděný – zarudlý krk.

Jak poznam že mám vši

Příznaky výskytu vší:

  1. svědění a lechtání pokožky hlavy,
  2. drobné škrábance na hlavě,
  3. poruchy koncentrace – neklid nervozita,
  4. poruchy spánku.

Jak poznat jestli jsou hnidy mrtvé : Pokud je najdete právě tam, veš je čerstvě nakladla. Pokud najdete hnidy minimálně 8 milimetrů od pokožky hlavy, už jsou to jen schránky (skořápky) vylíhlých vajíček, jsou to už prázdné obaly, „mrtvé hnidy“. Prázdný obal vajíčka zůstává přichycený na vlasu i poté, co se hnida vylíhne, a proto společně s vlasy odrůstá.

Příznaky výskytu vší:

  • svědění a lechtání pokožky hlavy,
  • drobné škrábance na hlavě,
  • poruchy koncentrace – neklid nervozita,
  • poruchy spánku.


Šíří se přímým kontaktem s infikovanými vlasy, například společně užívanými hřebeny, čepicemi, klobouky nebo šálami. Veš dětská jsou proto velmi častým problémem ve školkách a školách, kde si děti společně hrají nebo jsou v blízkém kontaktu. Odvšivování dětí je téměř vždy na rodičích.

Jak dlouho se zbavuje vši

Je dlouhá 2-4 mm, samička klade denně 3-4 vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv. hnidy). Žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček. Rychlost vývoje pak závisí na teplotě, z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši.Příznaky toho, že máme vši, jsou: svědění pokožky hlavy a nutkání ji drbat, drobné škrábance na pokožce hlavy, poruchy koncentrace (neklid, nervozita), poruchy spánku, zvětšené mízní uzliny (vzácněji).Samička vši naklade a přilepí svá vajíčka – hnidy – na vlas těsně u pokožky hlavy. Přibližně po týdnu až po 11 dnech se z těchto vajíček vylíhne nymfa – larva. Během tohoto vývojového stádia, které trvá opět přibližně 7 – 9 dní, se larva třikrát svlékne.

Za inkubační dobu nákazy se může brát období, kdy veš vyvolává v hlavě nápadné svědění a s tím související podráždění pokožky. Což může trvat až dva týdny. Z jiného hlediska inkubační doba u vší není, když k vám jedna přeleze, už jste nakaženi a už celý proces množení a šíření startuje.

Jak vypadá veš : Veš dětská měří zhruba 3 milimetry a naleznete ji výhradně ve vlasech. Veš má hnědé tělíčko ve tvaru plochého válečku s malou hlavičkou a silné nožičky s drápky, kterými se dokáže vlasu pevně držet. Životní cyklus vší trvá zhruba 30 dní.

Jak vypadají hnidy : Jsou většinou našedlé nebo bílé, stejně jako šupinky lupů. Jsou však jistá kritéria, která mohou být v jejich rozlišení nápomocná (ne vždy jsou ale dostatečně určující): Hnidy se drží ve vlasech pevněji než lupy a zůstávají na pokožce hlavy přichyceny i když se s vlasem pohne.

Jak zjistit jestli mám vši

Příznaky výskytu vší:

  1. svědění a lechtání pokožky hlavy,
  2. drobné škrábance na hlavě,
  3. poruchy koncentrace – neklid nervozita,
  4. poruchy spánku.


Je dlouhá 2-4 mm, samička klade denně 3-4 vajíčka, která připevňuje pevně k vlasu v těsném sousedství pokožky (tzv. hnidy). Žije asi 3 týdny a za tu dobu naklade 100-140 vajíček. Rychlost vývoje pak závisí na teplotě, z vajíček se líhnou larvy, z nich pak asi za 20 dnů dospělé vši.Samička vši naklade a přilepí svá vajíčka – hnidy – na vlas těsně u pokožky hlavy. Přibližně po týdnu až po 11 dnech se z těchto vajíček vylíhne nymfa – larva. Během tohoto vývojového stádia, které trvá opět přibližně 7 – 9 dní, se larva třikrát svlékne.

Jak dlouho přežije veš bez hostitele : Mimo hlavu hnida přežije pár hodin, veš i celý den

Nejčastěji přelézají dospělá stadia. Stačí jedna veš – dospělá oplodněná samice, která bude matkou zakladatelkou – a na novém hostiteli založí celé pokolení.