Antwort Jak vypadá magnetické pole? Weitere Antworten – Jak vypadá magnetické pole kolem cívky

Jak vypadá magnetické pole?
Magnetické pole v okolí cívky je tvořeno součtem magnetických polí jednotlivých závitů a podobá se magnetickému poli tyčového magnetu. Magnetické pole se vytváří především uvnitř cívky, do okolí se rozptýlí jen minimální část. Cívka nevytváří magnetické póly. Magnetické pole se projevuje silovými účinky.Identifikátor magnetického pólu je praktický nástroj pro identifikaci severního či jižního pólu u magnetů. K tomuto účelu využívá malý dvoubarevný magnet, který se volně otáčí v plastovém držáku. Modrý konec malého magnetu označuje jeho jižní pól, který po natočení bude směřovat k severnímu pólu ostatních magnetů.Poloha magnetického pólu a dějiny výzkumu

Poslední experimentální zjišťování polohy severního magnetického pólu proběhlo v roce 2007. V roce 2022 byla jeho poloha odhadnuta na 86,3° severní šířky a 151,3° východní délky.

Co zpusobuje magneticke pole Země : Samotný vznik tohoto pole není ještě zcela vysvětlen, víme však, že jeho pří- činou je pohyb hmot s vysokou vodivostí uvnitř Země, resp. v kapalném kovu vnějšího jádra. Vědci hovoří o tzv. gyro- magnetickém efektu, což je vířivý pohyb tekutého niklu a železa ve zmíněném vnějším jádře.

Jak vypada magnetické pole

Magnetické pole znázorňujeme pomocí magnetických siločar. Na rozdíl od elektrických siločar (začínají na kladném a končí na záporném náboji) jsou to magnetické siločáry uzavřené.

Jak se chová cívka : Cívka se chová ve střídavém obvodu jako odpor. Nedochází zde ale k přeměně energie střídavého proudu v teplo jako u rezistoru; v cívce jen vzniká a zaniká magnetické pole. Z pokusů vyplývá vztah . Induktance představuje jakýsi odpor cívky.

Magnetické pole se projevuje účinky magnetické síly na zmagnetovaná tělesa, vodiče s proudem a pohybující se nosiče elektrického náboje. Magnetická síla je ve skutečnosti jednou složkou síly elektromagnetické, druhou složku již znáte, neboť se jedná o sílu elektrickou.

Známe vzorec pro výpočet síly magnetického pole pro přímý vodič Fm = B·I·l·sin α a také víme, že v kovovém vodiči je elektrický proud tvořen elektrony s nábojem Q=-eN, kdy N je počet elektronů. Výsledný vzorec pro výpočet síly působící na částici s nábojem v magnetickém poli bude znít: Fm = B·Q·v·sin α.

Na čem závisí magnetické pole

Velikost magnetické síly mezi nimi záleží na míře pohybu a množství náboje každého z těles, a navíc na jejich vzájemné vzdálenosti. Směr síly závisí na směru vzájemného pohybu nábojů.Magnetické pole je silové pole, které vzniká následkem pohybu elektrických nábojů. Magnetické pole vytváří buď pemanentní magnet nebo elektromagnet. Silové účinky tohoto magnetu jsou zdánlivě soustředěny v místech, jež nazýváme póly. Rozeznáváme severní a jižní magnetický pól.Magnetické pole se vytváří elektrickým proudem vznikajícím prouděním tekutého vnějšího zemského jádra nacházejícího se mezi pevným vnitřním jádrem planety a zemským pláštěm.

Chceme-li být ale důslední, můžeme si představovat, že jeden i druhý magnet vytvářejí ve svém okolí své magnetické pole a že vzájemné působení magnetů můžeme vysvětlovat tak, že se natočí resp. k sobě přiskočí tak, aby jejich magnetická pole do sebe co nejlíp zapadla.

Jak vzniká magnetismus : Magnetismus je vytvářen pohybem elektrického náboje nebo změnou elektrického pole v čase. Elektromagnetismus, tedy sloučení magnetismu a elektrické síly, je jednou ze čtyř základních interakcí.

Čím se liší cívky : Podle rozměrů a tvaru lze rozlišit obyčejnou cívku, solenoid – velmi dlouhá cívka, toroid – cívka stočená do kruhu. Cívky lze rozdělit podle frekvence střídavého proudu, pro kterou je určena – nízkofrekvenční cívky a vysokofrekvenční cívky.

Jak na cívce tak na dívce

Cívka jako dívka: nejdřív napětí, potom proud.

Jakýkoliv materiál, který je přitahován k magnetům dokáže stínit magnetické pole. U silných magnetů se nejčastěji používá ocel, protože je snadno dostupná a dokáže absorbovat velké množství siločar. Pozor, některé druhy nerezavějící oceli nejsou feromagnetické a nedají se použít na stínění.Magnetické pole nejčastěji popisujeme pomocí magnetických indukčních čar – čar, které mají v každém bodě směr miniaturní magnetky (přesněji – křivek, jejíchž tečna v každém bodě má směr velmi malé magnetky umístěné v tomto bodě).

Jak zesílit magnetické pole : Magnetický indukční tok závisí přímo úměrně na indukčnosti cívky a velikosti proudu. Indukčnost cívky a tím i magnetické pole je možné zesílit vložením jádra do cívky. Dostatečně dlouhá válcová cívka s větším počtem závitů, jejíž průměr je menší než délka se nazývá solenoid.