Antwort Jak vypadá ačokča? Weitere Antworten – Jak vypada ačokča

Jak vypadá ačokča?
Ačokča je jednodomá rostlina, což znamená, že malé, nazelenalé samčí i samičí květy rostou jednotlivě na stejné rostlině. Shromažďují se v květenstvích vyrůstajících z paždí listů. To, co odlišuje ačokču od ostatních rostlin, jsou jistě snadno rozpoznatelné květy válcovité, vejčité nebo kulaté.Ačokča, zvaná též paprikookurka, je bujně rostoucí liána s plody, které chutnají jak po okurce, tak po paprice. Na rozdíl od okurky netrpí mnoho plísněmi a poskytuje bohatší sklizeň. Plodí později než okurka, za to ale až do zámrazu. Z jediné rostliny sklidíte až sto plodů!Pokud jste ji nestihli předpěstovat v březnu ze semínek, lze ji zakoupit jako sazeničky a zasadit volně na záhony, protože už nehrozí žádné jarní mrazíky. Pokud má ačokča vhodné podmínky, plodí až do pozdního podzimu. Svědčí jí kompostem vyživená půda a teplé, chráněné stanoviště.

Co je to ačokči : Ačokča neboli korila je netradiční zelenina původem z Jižní Ameriky přezdívaná též paprikookurka. Důvodem je to, že ačkoli vypadá jako paprika, chutná spíše jako okurka. Přestože je velmi populární v mnoha zemích, v Evropě je tato tykvovitá rostlina dosud téměř neznámá.

Jak poznat že je okurka zralá

Zralou čerstvou okurku poznáme tak, že je hladká, tuhá, s pevně napjatou slupkou. Barva záleží na druhu, pohybuje se ale od světle zelené až po temně mechovou. Na škodu není ani žíhání nebo skvrnky. Okurky musí být skladovány v suchu, vlhkost způsobuje jejich kažení.

Jak použít ačokču : Plody se konzumují mladé, kdy je ačokča šťavnatá bez semen. Zralá obsahuje velmi tvrdá semena. Konzumujeme syrové, dušené, nebo pečené. Ačokču můžete také zavařovat ve sladkokyselém nálevu stejně jako okurky.

Ačokču můžete snadno vypěstovat ze semen. Ty stačí předpěstovat na parapetu či ve fóliovníku. Mladé rostliny pak přesuňte na záhon v průběhu května, kdy už teplota neklesá pod 5 °C. Přízemní mrazíky rostlina nesnáší a snadno podléhá poškození.

O vitamín C sice přijdete, ale množství minerálů, karotenů, vlákniny a dalších prospěšných látek, které plody obsahují, zůstane zachováno. Pro tento účel si můžete pokrájenou ačokču i zamrazit, nebo sterilovat ve skleničkách – buď v kyselém či sladkokyselém nálevu, nebo ve vlastní šťávě, kterou pustí po osolení.

Odkud pochazi ačokča

Ačokča (Cyclanthera pedata), též korila nebo lidově paprikookurka, je druh rostliny z rodu korila (Cyclanthera) a čeledi tykvovité. Pochází z Jižní Ameriky. Pěstuje se pro své nezralé plody a listy, které se používají jako zelenina.Toxické látky se vykytují zejména v okolí stopek u starších a přezrálých plodů. Pokud se tedy chcete otravě vyhnout, vždy sklízejte plody mladé. Pokud se vám při ochutnání zdá okurka či cuketa nahořklá, rozhodně ji nezkoušejte přidávat do žádného pokrmu, aby se hořká chuť „ztratila“.Okurky zpravidla předpěstováváme ve vyhřívaném skleníku nebo v interiéru. K výsevu přistupujeme již začátkem dubna, aby byly sazenice do konce května, kdy již nehrozí přízemní mrazíky, dostatečně silné. Pro předpěstování okurek použijte malé květináče, rašelinové kelímky nebo speciální sazeničkové palety.

Ačokču je pak možné ihned konzumovat, přičemž je třeba dát si pozor na nejedlá černá semínka uvnitř. Plody, které se nezužitkují, se uchovávají v chladu – nejlépe v ledničce. Před uložením je dobré je překrýt potravinářskou fólií nebo mikrotenovým sáčkem. Ačokča vydrží takto uskladněná přibližně po dobu dvou týdnů.

Proč neplodí ačokča : Během sezony jí dopřávejte bohatou zálivku a hnojivo, které zaručí její bujný růst a bohatou násadu plodů. V chudé a suché půdě tato rostlina téměř neroste a také neplodí. Ačokča se v kuchyni používá podobně jako papriky a okurky.

Jak pěstovat artyčok doma : Jak pěstujeme artyčok

Rostlinky artyčoku chtějí pravidelnou velkorysou zálivku, lehkou půdu a moc se jim nelíbí plevel (taky aby jo, když je okrádá o vodu). Ocení hodně živin, ale u nás nehnojíme – jen do země přidáváme kompost, před zimou koňský hnůj a letos poprvé taky probiotika pro rostliny weiki.

Jak zpracovat ačokču

Ačokča je tak všestranná při vaření a zavařování, že si ji nelze neoblíbit. Její využití v kuchyni je rozmanité – za syrova je vynikající zeleninovou přílohou a přísadou do salátů. Dá se vařit v polévkách, dusit v leču, plnit mletým masem, zapékat a grilovat. Lze ji nakládat jako okurky a připravovat z ní čatní.

MELOTHRIA SCABRA známá tako jako MEXICKÁ OKURKA nebo CUCAMELON je popínavá koktejlová okurka připomínající malé melounky. Produkuje velké množství tmavě zelených plodů velikosti oliv se světle zeleným mramorováním. Okurky lze konzumovat jak čerstvé tak nakládané.Cuketa je lahodná typicky letní zelenina, která je velmi oblíbená a variabilní. Přesto u doma pěstovaných plodů může dojít ke vzniku toxinu kukurbitacinu, který způsobuje nebezpečnou otravu provázenou průjmy a zvracením. V extrémních případech může vést až ke smrti.

Proč Hořknou okurky nakládačky : Hořkost je způsobena přítomností cucurbitaceinu, látky vyvolávající hořkost nejen plodů, ale i stonků a listů. Také staré nehybridní odrůdy jako Mělnické , nebo Bílské, se vyznačovaly výrazně hořkou chutí, ale ta se po naložení do octového nálevu ztrácí. Tyto odrůdy jsou z dnešního sortimentu již vyřazeny.