Antwort Jak vypadá Šafrán? Weitere Antworten – Jak se pozná pravý šafrán

Jak vypadá Šafrán?
Test barvy: šafrán namočte na 10-20 minut do teplé vody a pozorujte změny. Falešné pestíky, které jsou obarvené, začnou rychle pouštět barvu a rozpadnou se. Pravý šafrán zůstane v celku, barvu si udrží a postupně obarvuje i vodu, podobně jako čaj.Šafrán setý byl možná v historii, v některých krajích, podle jednoho zdroje česky lidově nazýván také krokus setý, krocin, krocinka, kročec, krokus, šafrán pravý, šefra, šefra jedlá, šefráň. Možný zlidovělý, nebo slangový název „krokus“ vyplývá z používání latinského rodového názvu Crocus pro šafrán.Nicméně chuť a vůně šafránu je tak unikátní, že ji poměrně snadno rozpoznáte – je jemná, trochu hořká, s podtóny trávy nebo sena. Šafrán se nejlépe snoubí s rybími pokrmy a rýží, bramborami, rajčaty a mléčnými produkty.

Kde u nás roste šafrán : V ČR rostou (snad) přirozeně 2 druhy. Šafrán bělokvětý (Crocus albiflorus) roste hlavně v Alpách a snad jako alpský migrant zasahuje přirozeně do Novohradských hor a na Šumavu. Jinde, např. v severních Čechách (viz přírodní památka Farská louka) ale i v Krkonoších nebo na východní Moravě je však místy zdomácnělý.

Co léčí šafrán

Snižuje hladinu cholesterolu a uvolňuje křeče hladkého svalstva. Zabraňuje vytváření krevních sraženin a příznivě působí při poruchách menstruace. Šafrán má rovněž sedativní, antidepresivní až hypnotické vlastnosti. Posiluje srdce a mysl, má dobrý vliv při nachlazení, horečce či astmatu.

Jak vypadá pravý šafrán : Správnou barvu poznáte nejlépe ponořením několika čnělek do sklenice vody. Pravý šafrán uvolňuje barvu postupně jako na fotce výše – nejprve je voda přímo u čnělky temně červená, postupně prostupuje s průhlednou tekutinou a finální barevnost roztoku je žlutá až žlutooranžová, podle toho, kolik čnělek je ve vodě.

Nitky šafránu působí jako přírodní analgetikum, posilují srdce, žaludek a játra. Šafrán má také protizánětlivé vlastnosti a uvolňuje dýchací cesty při astmatu a chronickém kašli. Navíc má velmi uklidňující účinky, a proto pomáhá při nespavosti, neklidu a především při nervových problémech.

Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit. Bílé víno můžete nahradit lžičkou octa smíchanou s cukrem nebo kuřecím vývarem s trochou jablečného džusu nebo moštu.

Jak nahradit šafrán

Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit. Bílé víno můžete nahradit lžičkou octa smíchanou s cukrem nebo kuřecím vývarem s trochou jablečného džusu nebo moštu.Šafrán je to nejluxusnější koření, jaké můžete v kuchyni použít. Má unikátní vůni, chuť a výraznou přírodní barvu. Jde o usušené čnělky („tyčinky“), které se nachází uprostřed květu krokusu setého (též „šafrán setý").Použití šafránu je jednoduché, vypijte denně hrnek čaje (může být jakýkoli – černý, zelený, ovocný….) se špetkou šafránu nebo zalijte teplou vodou pouze šafrán a získáte tak lahodný nápoj. První co vás může překvapit je krásná oranžová barva nápoje, následně na vás dýchne specifické šafránové aroma.

Šafránové rizoto

  1. 200 g rýže na rizoto.
  2. 1 l zeleninového nebo kuřecího vývaru.
  3. 2 polévkové lžíce olivového oleje.
  4. 1 menší cibule nebo 2 šalotky.
  5. 150 ml bílého vína, nejlépe suchého.
  6. ½ čajové lžičky soli.
  7. ½ čajové lžičky černého pepře.
  8. 0,1 g šafránu (tedy 6 čnělků neboli blizen)

Jak správně použít šafrán : Výtečné je použít šafrán do polévek, například květáková získá dokonale žlutou barvu. Stejně tak lze přidat šafrán nebo výluh ze šafránu do rýže, do masa, masových a zeleninových směsí, ale také do sladkých jídel. Veškeré pokrmy tak získají krásnou zlatavou optimistickou barvu a nezaměnitelnou chuť.

Kolik šafránu do čaje : V každém balení čaje je 0,5 až 1 gram šafránu – směsi jsme kombinovali tak, aby v každé porci čaje bylo minimálně tolik šafránu, kolik se udává jako denní léčivá dávka.

Na co se hodí šafrán

Lze jej využít na ochucení omáček, polévek (zejména masových vývarů), kuskusu, těstovin či rýžových pokrmů jako rizoto, pilaf nebo paella. Šafrán můžete kombinovat i s masem, rybami, mořskými plody či sýry. A možná se budete divit, ale šafrán se hodí i k ovoci, sladkým pokrmům a do alkoholických nápojů.

Krokus neboli Šafrán

Je to vytrvalá bylina s cibulovitými hlízami, které se sázejí do půdy na podzim. Krokusy kvetou na podzim a mají nádherné fialové květy. Uvnitř těchto květů se nachází tři červené blizny, které jsou ručně sbírány a sušeny.Když se podíváte na cenovku, řeknete si kolik se toho šafránu, proboha, do jídla dává Můžeme Vás uklidnit, že šafránu se přidává… … no jako šafránu. Běžná dávka je přibližně šest až deset snítek, takže opravdu špetka.

Čím lze nahradit šafrán : Místo nejdražšího koření na světě – šafránu použijte kurkumu, do které přimíchejte ještě trochu mleté červené papriky. V případě, že vám během vaření došlo záhadným způsobem víno, i to se dá zachránit. Bílé víno můžete nahradit lžičkou octa smíchanou s cukrem nebo kuřecím vývarem s trochou jablečného džusu nebo moštu.