Antwort Jak vyměnit stropní trámy? Weitere Antworten – Jak vyměnit trám

Jak vyměnit stropní trámy?
Trámy se k sobě musí postupně utahovat heverem nebo klínky, při výměně prahových se poslední trám staví na cihly, mezi kterými se pak dozdí základová podezdívka. Měníme-li pouze části trámů, spojíme je plátováním či šikmým spojením, hlavy zápustných šroubů pak zakryjeme suky nebo špalíky.Spoje se zajišťují buďto tradičně tesařsky dřevěnými kolíky a nebo ocelovými spoji. Jsou-li konkrétní trámy značně zatížené i tahem, je možné doplnit spoj i vloženým perem či zámkem. V případě krokví, pozednic a vaznic se též vyříznuté části nahradí novými a navíc se přeplátují ocelovými svorníky.Spočívá v odstranění (odříznutí) shnilé či jinak narušené části, vytvoření „protézy“ z nového zdravého dřeva a jejího vložení pomocí tesařských spojů do stávajícího trámu. Spoje lze posílit uvedenými svorníky ze závitových tyčí, které se prostrčí vyvrtanými otvory skrze spoj a z obou stran stáhnou maticemi.

Jak zjistit stav trámů : Pružení trámů může být také zaviněno zvýšením hmotnosti při přestavbách domu. Jak závadu zjistit Je nutné odkrýt konce trámu u zdiva a zjistit jejich stav. Pokud zjistíte, že konce trámu jsou postižené hnilobou, rozpadají se a podobně je oprava nutná skoro okamžitě.

Čím napustit trámy

Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak zrenovovat trámy : Nyní vám pomohou vyčistit staré trámy, zbavit je nátěrů, oživit jejich povrch nebo naopak dát novému dřevu starý vzhled. Vyřeší to co nástroje s brusivem nezmůžou. Nemusíte vlastnit ani kartáčovací brusku neboli satinovačku. Stačí použít nádstavec a použít kartáč do úhlové brusky nebo do vrtačky.

Vodorovné trámy jsou nastavovány srazem a plátováním. K nejjednodušším tesařským spojům patří právě spoj na sraz. Tímto způsobem se dají spojovat trámy všude tam, kde jsou podepřeny po celé délce anebo částečně. Při částečném spojením musí být podpěra vždy pod spojením.

Výztuž u podpor kolmých na směr pnutí desky – pokud je deska podepřena trámy nebo stěnami i v kolmém směru, je nutné vyztužit u dolního i horního povrchu (viz zjednodušený výkres výztuže desky na webu – pomůcka pro příští cvičení).

Jak ošetřit staré trámy

Na broušení starého trámu je vhodné použít výkonnější akumulátorovou nebo elektrickou vrtačku a ještě vybavenou hrnkovým brusným kotoučem.Na stropní trámy se nejčastěji používalo smrkové, jedlové a modřínové dřevo. Ve starších budovách se, pokud šlo o malé rozpětí a velké zatížení stropu, používaly i dubové trámy. Šířka trámů se obvykle volí v rozmezí 80 až 200 mm, výška 120 až 300 mm v závislosti na zatížení a rozpětí stropu.Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Dobrý den, můžete použít tenkovrsvé lazury ve světlém odstínu, případně i laky. V obou případech zůstanou viditelné původní barevné defekty, i když při použití lazury může dojít k jejich částečnému překrytí.

Jak na staré trámy : Odpověď: Pro povrchovou úpravu trámů a jejich přibarvení můžete použít tenkovrstvý lazurovací lak s 1023 lazurol classic nebo s 1035 lazurol topdecor ve vybraném odstínu. v případě potřeby je možné trámy předem pro preventivní ochranu dřeva proti dřevokazům napustit prostředkem s 1033 lazurol impregnační základ.

Jak ošetřit starý trám : Odpověď: Pro likvidaci dřevokazů, ošetření napadeného dřeva můžete použít např. příslušný druh Lignofixu. Následně pro prevenci je možné aplikovat S1033 Lazurol imprgnační základ a následně tenkovrstvý lazurovací lak S1035 nebo S1023 Lazurol které dřevo ochrání proti vlhkosti a pod.

Jak spojit 2 trámy

Čepování –jedná se o nejčastější spojení dvou trámů, jeden trám je zakončen čepem a druhý je opatřen dlabem. Čepování může být pravoúhlé nebo šikmé. Používá se pro spojení sloupku s vazným trámem a vaznicí, vzpěry se sloupkem a vazným trámem, pásku s vaznicí a sloupkem … .

Pokud chcete řezat nahrubo fošny nebo trámy, stačí vám k tomu běžný kotouč s tvrdokovnými zuby. Podobné zásady platí také při řezání s přímočarkou nebo ocaskou – čím jemnější zuby pilový plátek má, tím je řez čistější, na druhou stranu ale déle trvá.Výměna trámů probíhá tím způsobem, že se ve zdivu okolo trámů vyseká kapsa, aby se zhlaví trámu uvolnilo. Na jedné straně trámu se ve zdivu nad trámem vyseká svislá drážka, aby bylo možné trám vyjmout.

Jak renovovat trámy : Nemusíte vlastnit ani kartáčovací brusku neboli satinovačku. Stačí použít nádstavec a použít kartáč do úhlové brusky nebo do vrtačky. S adaptérem lze použít všechny kartáče vyjma délky 115 až 220 pro stroje značky Makita. Při použití s úhlovou bruskou je nezbytné dodržení maximálních otáček uvedených na každém kartáči.