Antwort Jak vymlátit obilí? Weitere Antworten – Jak se mlátilo obilí

Jak vymlátit obilí?
Cep je zemědělské nářadí, používané od starověku až do novověku k mlácení obilí za účelem oddělení zrna od plev. Skládá se z dlouhé násady, na které je na závěsu umístěno asi 40 cm dlouhé břevno (tedy pohyblivá hlava cepu). Okovaný cep sloužil také jako zbraň v dobách husitských i jiných selských válek.17) Každý hospodář dovedl jak cepem mlátit, tak také lopatou na obě ruce přehazovat. Stávalo se také, že se namlátila větší hromada obilí k čištění, a v takovém případě si hospodář vzal buď pacholka neb dorůstajícího syna, aby mu vát pomohli a zároveň aby je ve vátí zaučoval.Klasy se kosily srpy, později od přelomu 18. a 19. století obilními kosami. Takto sklizené obilí se pak mlátilo dřevěnými klacky, kyji nebo speciálními dřevěnými nástroji, které byly podobné brázdičům, vyšlapávalo se, přeháněl se přes ně dobytek, případně se přetahovaly i různé desky nebo klády.

Proč se mlátila Sláma : Obilí dává zrno, z pouhé slámy se již nic nevytluče. Toto obrazné přirovnání se používá např. i v umělecké tvorbě, kdy "mlácení prázdné slámy" znamená formální, bezobsažné tvoření, vydávající se za obsažné. Je to snaha křísit umělecký obsah ve formě, která již třeba dobově pozbyla na ideové aktuálnosti.

Jak vymlátit obilí doma

Lze ho využít na klasy obilí, ale i lusky, makovice apod. Mlít jde jen klasy, bez slámy. Základem je, aby části rostlin byly řádně vyschlé a oka či díry na ručním masovém mlýnku co největší. Pokud se mele rychleji, stane se, že se sem tam zrníčka přepůlí, ale přesto je to dle autora velká úspora času a námahy.

Jak se sklízí obilí : Od konce 20. století se však sklizeň obilí provádí téměř výhradně pomocí sklízecích mlátiček – kombajnů. Ty v jednom pracovním kroku posekají obilí, vymlátí ho, vyčistí vymlácené obilí a slámu buď uloží do řádku na pole, nebo ji nasekají a rovnoměrně rozloží po poli, aby se podpořilo rychlé tlení.

Vymlácené zrno a plevy jsou hozeny na desku, která jej dopraví na sítovou skříň, která pomocí vibrací a vzduchu zrno vyčistí. Vyčištěné zrno následně dopraví elevátor do zásobníku zrna, který se po naplnění vysype do odvozního prostředku (souběžně jedoucího) vozu (nákladního auta nebo přívěsu traktoru).

Čištění i předčištění obilovin je téměř vždy dvoustupňové. První stupeň je čištění na sítech, kde jsou z proudu zrna odstraněny nečistoty a příměsi větší i menší než je čištěné zrno. Druhý stupeň je čištění vzduchem, kde jsou odstraněny lehké příměsi a nečistoty včetně lehkých zrn.

Kdy se sklízí oves

Sklizeň Na zelenou píci a seno sklízíme oves od konce sloupkování do počátku kvetení (70 – 80 dnů od zasetí). Oves na siláž sklízíme v mléčné až mléčně-voskové zralosti (90 – 105 dnů od výsevu), kdy je optimální poměr dusíkatých látek k vodorozpustným sacharidům.Sklizeň pšenice probíhá obvykle od druhé poloviny července. Musí se sklízet v plné zralosti. Pokud je zralá pšenice vystavena opakovaně dešti, dochází ke snížení její kvality a tím pádem k jejímu znehodnocení. To je také hlavní důvod, proč se musí sklízet někdy i pozdě do noci.Mlátička je zemědělský stroj, kterým se odděluje zrno od stonků obilí a plev. V 19. století postupně nahradila mlácení obilí cepy. Původně to byl samostatný stabilní stroj, v současnosti je součástí obilního kombajnu, což je sklízecí mlátička.

Nový kombajn může stát podle výbavy od pěti do 12 milionů korun.

Jak doma skladovat obilí : Současně je třeba zabránit přehřívání prostor a snížit teplotu na nejnižší možnou mez. Teploty nad 20 °C jsou nežádoucí, přičemž ideální skladovací teplota je někde kolem 5–10 °C. Také je nutné předejít prudkým teplotním změnám, které by mohly zapříčinit orosení obilí.

Co se dělá z obilí : Z obilovin se vyrábí především pečivo, těstoviny, ovesné vločky, cornflakes, jáhly, kroupy. Obiloviny jsou dobrým zdrojem sacharidů. Jsou zdrojem vitaminů, minerálních látek, vlákniny a rostlinných bílkovin.

Kdy vysévat oves

Klimaticky ideální oblasti pro pěstování ovsa mají dostatek zimní vláhy, možnost setí ve 2. polovině března, dostatek srážek a relativně nižší teploty v květnu a červenci a naopak málo srážek v době dozrávání počátkem srpna.

Z polí se zatím sklidilo zhruba 3,66 milionu tun obilovin. Průměrný výnos 6,52 tuny na hektar je zatím téměř o 12 procent vyšší, než byl loňský průměr. Zemědělci k dnešnímu datu sklidili zhruba 561.000 hektarů obilovin. Před týdnem bylo sklizeno 500.400 hektarů, což odpovídá 40 procentům ploch.Představíme si úplný základ zemědělských strojů. Stroj, který sklízí obilí z našich polí, žací mlátička, tak se přezdívá kombajnu. Dnešní moderní kombajny mají v sobě zabudované GPS navigace a jsou schopny fungovat téměř bez řidiče.

Jak správně uskladnit obilí : Skladování zrn je možné jen v suchém stavu s vlhkostí cca 15 % a nižší. Optimální vlhkost je stanovena přesným typem skladovaného zrna. Semena s větším množství tuku (např. olejniny) a semena trpící zaplísněním (pohanka, proso) potřebují ještě nižší vlhkost kolem 10 %.