Antwort Jak vykrojit dýně? Weitere Antworten – Jak vykrojit dýni

Jak vykrojit dýně?
Hlavním pravidlem je vyřezat jej tak, aby po přiklopení dobře držel na místě a nepropadával do vydlabané dýně. To zajistíte tak, že řezy povedete šikmo a v dostatečné vzdálenosti od stopky. Na odřezání použijte menší ostrý nožík – bude se vám s ním lépe pracovat než s velkým nožem.Tradičně se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, a je typický strašidelnými kostýmy a vyřezávanými dýněmi. U nás si spíše než Halloween připomínáme Dušičky.K halloweenskému svátku 31. 10. patří neodmyslitelně dlabání dýní.

Jak udělat aby dýně vydrzela : Jak nejlépe uchovat vydlabanou dýni, aby co nejdéle vydržela Nejdůležitější pro uchování vydlabaných dýní je úplné odstranění všech semínek a měkkých částí. Dále je také možné všechny nařezané části potřít olejem, který zabraňuje vysoušení. Já bych ovšem doporučovala spíše nechat dýni vyschnout.

Jak uchovat dýni

Zralá má zaschlou stopku a u některých druhů má i typické bílé ojínění (u muškátových dýní). Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Jak vysušit dýni : Jakmile dýně sklidíte, je nutné je nechat minimálně týden vysušit, ideálně na slunci, poté nastává jejich čas, kdy je můžete použít jako dekorace. Ideálním prostředím kde dýně vydrží nejdéle je suché prostředí okolo 18 stupňů celsia.

Lidé začali vyřezávat dýně a umisťovat svíčky uvnitř, aby zastrašovali zlé duchy a ochraňovali své domy před nimi během Halloweenu. Původně byly používány řepky nebo brambory, které byly vydlabané a ozdobeny pro oslavu tohoto svátku.

V zahraničí, kde má vyřezávání dýní dlouhou tradici, se pod názvem Pumpkin Fresh prodává speciální sprej, který pomůže vyřezanou dýni udržet v dobré kondici až dva týdny.

Kdy Zaštipovat dýně

Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.Při dlabání dýně nejprve opatrně ostrým nožem odřízněte ve vrchní části kulatý otvor. Tím pak budete dlabat ven dužninu. 2- přichází na řadu dlabání. Vezměte dlabací nůž nebo obyčejnou kuchyňskou lžící a vydlabejte vnitřek dýně.Vyřezané prostory dýně můžete pokrýt lékařskou vazelínou, která chrání před vlhkostí a tedy i před plísní. Pokud nemáte vazelínu, může dobře posloužit i rostlinný olej, který také odpuzuje vodu.

Dýni omyjte, nakrájejte, oloupejte a zbavte semínek. Dužinu nakrájejte na kostky a dejte zamrazit. Aby se vám později mražená dýně lépe odebírala, doporučujeme jednotlivé kousky dýně rozložit na tácek vyložený pečicím papírem a nechat zamrazit. Poté přendejte do vhodných krabiček nebo sáčků.

Jak dlouho vydrží dýně doma : Jak skladovat načaté dýně

Máme vyzkoušeno, že načatá dýně vydrží v lednici 3-5 dní. Protože nemá ráda vlhko, může začít po čase plesnivět. Snažte se proto dýni spotřebovat co nejdřív.

Kdy se vysazuje dýně : Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Kdy se trhají dýně

Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Vyřezané prostory dýně můžete pokrýt lékařskou vazelínou, která chrání před vlhkostí a tedy i před plísní. Pokud nemáte vazelínu, může dobře posloužit i rostlinný olej, který také odpuzuje vodu.Dýně mají rády půdu s dostatkem živin, vláhy a slunečního svitu. Proto je při výsadbě přihnojte chlévskou mrvou nebo dobře rozloženým kompostem, na kterém je můžete i pěstovat. Pěstování dýní není nijak náročné. Stačí, když je budete pravidelně odplevelovat a v případě velkého sucha pravidelně zalévat.

Proč se vydlabávají dýně : Proč se vlastně dýně dlabou, víte to (

Zvyk dlabání dýní v souvislosti s Halloweenem má původ v irské legendě o darebákovi Jackovi. Za svého života Jack velmi hřešil a podvedl i samotného ďábla. Když zemřel, odmítli ho v nebi i v pekle, proto v podobě vydlabané dýně bloudí po Zemi a svíčkou si svítí na cestu.