Antwort Jak vyčistit litinový gril? Weitere Antworten – Jak vyčistit litinovou desku na gril

Jak vyčistit litinový gril?
(V žádném případě nenechávejte litinové nádobí "odmáčet" za účelem odstranění případných nečistot.) Po každém umytí potřete celé nádobí slabou vrstvou jedlého oleje a vytřete papírovou utěrkou do sucha. Oleje použijte takové množství, které obnoví lesk nádobí a nezanechá lepkavou vrstvu.Stejně jako litinové nádobí, ani litinovou mřížku byste neměli čistit abrazivními čistidly nebo drátěnkou. Pokud litině narušíte povrchovou úpravu, může začít rezivět. Pro čištění litinového nádobí volte raději kartáč s mosaznými než ocelovými štětinami, které jsou jemnější a nehrozí tak poškrábání povrchu mřížky.Plynový gril efektivně vyčistíte pomocí takzvaného procesu pyrolýzy, který zbaví rošt nečistot působením velmi vysokých teplot. Ty pak můžete odstranit drátěným kartáčem. Také u grilu na dřevěné uhlí lze napodobit pyrolýzu tím, že obrousíte grilovací rošt ještě horkou briketou.

Čím vyčistit mastný gril : Gril na dřevěné uhlí a brikety pořádně vypalte

Důležité je pořádně vyčistit rošt na gril. Můžete na to použít speciální kartáč. Zaschlé kousky se vám podaří odstranit namočením do teplého mýdlového roztoku a posledních zbytků mastnot se zbavíte čisticím přípravkem na jemné povrchy a obyčejnou houbou na nádobí.

Jak vypálit litinu

Natřete celý povrch nádobí speciální ošetřující pastou Petromax, nebo neutrálním rostlinným olejem. Nádobí vložte do trouby rozpálené na 180 °C a nechte 1–2 vypalovat. Poté troubu vypněte, pootevřete dvířka a nechte litinu pomalu vychladnout. Pozor!

Čím vyčistit litinové nádobí : Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. K jejímu čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, mycí prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně omýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáče či měkké houbičky.

Jak vyčistit litinovou pánev

  1. Nalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.
  2. Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.
  3. Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.
  4. Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.


Pro plynový gril je vhodný propan a butan. Plynové láhve jsou k dispozici v různých velikostech od 5 kg do 11 kg. Pro některé grily se hodí také kapalné plynové směsi. Ty hoří, stejně jako propan, až při −30 °C, a jsou tedy použitelné i v zimě.

Jak vyčistit hořáky u plynového grilu

Hořák je dutá trubice s dírkami. Dírky mohou být zanesené spalinami, takže je pročistěte párátkem. Pokud se Vám povede dostat se do hořáku štětkou na mytí úzkých sklenic, zbavte hořák případného hmyzu a napadané špíny. Vnitřek spalovací komory můžete taktéž umýt horkou vodou s přípravkem na nádobí.Pomozte si jedlou sodou, která je při čištění grilu geniálním pomocníkem. Vezměte cca 30 g jedlé sody, smíchejte ji s 1 litrem teplé vody a namočte rošt či jiné jeho části přes noc do připravené lázně. Druhý den drátěným kartáčem rošt i jednotlivé části grilu důkladně očistěte a opláchněte vodou. Ocet dodá grilu lesk.WD-40 nebo náplň do zapalovače

Prostředek na nádobí Nanést přímo na skvrnu
Prášek na pečení a jedlá soda Udělat kašičku a nanést na skvrnu
Škrob Posypat mastné místo
Dětský pudr Posypat mastné místo
Žehlička Skvrnu podložit ubrousky a přežehlit


Jak obnovit a udržovat litinové nádobí

Po čištění nádobí důkladně umyjte a vysušte. Poté naneste tenkou vrstvu rostlinného oleje na vnitřní i vnější povrch litiny. Poté litinu zahřejte v troubě na 180-200°C po dobu jedné hodiny, a poté ji nechte úplně vychladnout.

Jak vypalit litinový Kotlik : Jak vypálení litinového kotlíku probíhá Čistý kotlík vytřete větším množstvím oleje a prázdný jej dejte rozpálit nad žhavé uhlíky nebo otevřený oheň, až se z nádoby začne kouřit. Poté odstraňte od zdroje tepla, nechte na vzduchu zchladit, zbytky oleje vytřete čistým papírovým ubrouskem.

Jak vycistit zasle nádobí : Stačí použít tradiční postup: do připáleného nádobí nalijte trochu vody, dále přisypte jedlou sodu a podle potřeby vařte. Připáleninu z hrnce odstraňte plastovým či dřevěným náčiním. Na ostatní skvrny lze použít ocet, citron, jedlou sodu nebo podobné přípravky a speciální čistič z naší nabídky.

Co rozpouští mastnotu

Univerzálním čisticím prostředkem je i kypřicí prášek. Odstraní mastnotu podobně jako pasta ze sody, navíc ho s trochou vody můžete přisypat i do připálených hrnců. Směs povařte, připáleninu by měla uvolnit. Mastnotu z kachliček na kuchyňské zástěně odstraní neředěný ocet.

Pokud máte plynový gril s dvěma hořáky, zapalte jeden hořák na nejvyšší teplotu a pokrmy grilujte nad druhým, vypnutým, hořákem. Pokud váš gril disponuje třemi hořáky, zapalte pouze krajní hořáky na nejvyšší výkon a pokrm grilujte nad prostředním vypnutým hořákem.Na grilování se hodí maso jak ryb sladkovodních (pstruh, muréna, sumec obecný, cejn, kapr, lín, štika), tak mořských (makrela, treska, losos, žralok a další). Rybí maso má vyšší biologickou hodnotu než maso jatečních zvířat. Osahuje cca 16-20 % plnohodnotných bílkovin.

Jak vyčistit plynový hořák : Jedním z oblíbených způsobů, jak vyčistit hořáky u sporáků je použití octa. Trochu ho přidejte do nádoby s horkou vodou. Hořáky do ní vložte a nechte je alespoň 30 minut namočené. Poté je vyčistěte houbičkou, opláchněte a nakonec osušte.