Antwort Jak vyřídit péči o osobu blízkou? Weitere Antworten – Jak dlouho trvá vyřízení péče o osobu blízkou

Jak vyřídit péči o osobu blízkou?
Co se týká lhůty pro vyřízení žádosti o příspěvek na péči, pak podle zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách má úřad 60 dnů na provedení sociálního šetření a vydání rozhodnutí,v případě nutnosti objektivního posouzení má úřad možnost požádat nadřízený orgán o prodloužení této doby.V případě potřeby péče o blízkou osobu je podle situace možné požádat o jednu ze dvou dávek: OŠETŘOVNÉ, které může být vypláceno po dobu maximálně 9 (16) kalendářních dnů, anebo DLOUHODOBÉ OŠETŘOVNÉ, které může být vypláceno po dobu maximálně 90 dnů.K žádosti je nutné doložit průkaz totožnosti a formulář Oznámení o poskytovateli pomoci. Oznámení o poskytovateli pomoci si můžete stáhnout a vyplnit tady. V prvním oddílu (A) je nutné identifikovat žadatele o příspěvek na péči. Údaje jsou zde stejné, jako ve formuláři Žádost o příspěvek na péči.

Kolik činí příspěvek na péči o osobu blízkou : 3 300 Kč, jde-li o stupeň I (lehká závislost), 6 600 Kč, jde-li o stupeň II (středně těžká závislost), 13 900 Kč, jde-li o stupeň III (těžká závislost), 19 200 Kč, jde-li o stupeň IV (úplná závislost).

Kdo může být pečující osoba

Pečující osoba se může starat o:

děti, mladistvé a dospělé osoby se zdravotním postižením (jakýkoli druh handicapu) partnery po úraze, akutních příhodách, dlouhodobých vážných onemocnění seniorní rodiče a jiné rodinné příslušníky, kteří vyžadují z důvodu svého zdravotního a psychického stavu pomoc druhé osoby.

Kdo má nárok na příspěvek na péči o osobu blízkou : Nárok na příspěvek na péči má osoba, která potřebuje dlouhodobě pomoc od jiné osoby, přičemž délka trvání nepříznivého zdravotního stavu žadatele je minimálně jeden rok, s vyjímkou případu, kdy není možné očekávat zlepšení zdravotního stavu. Dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav musí být lékařsky podložený.

V případě, že je péče o seniora v domácím prostředí náročná, máte pocit, že ji nezvládáte, nebojte se obrátit na sociální a zdravotní služby.

  1. Uvědomte si, že není ostuda něco nezvládnout.
  2. Jednou z možností, je obrátit se na praktického lékaře, aby seniorovi předepsal domácí zdravotní péči.


II. Stupni (středně těžká závislost), jestliže není schopen zvládat pět nebo šest základních životních potřeb, III. Stupni (těžká závislost), jestliže není schopen zvládat sedm nebo osm základních životních potřeb.

Kdo se považuje za osobu blízkou

Osoba blízká je česká právní kategorie osob použitelná pro účely soukromého i veřejného práva. Za osobu blízkou se považují přímí příbuzní, manželé a registrovaní partneři, sourozenci, ale i jiné osoby, které by důvodně pociťovaly újmu druhého za újmu vlastní.Při sociálním šetření sociální pracovník zjišťuje soběstačnost žadatele. Zjišťuje dotazováním a pozorováním, co a jakým způsobem z posuzovaných základních životních potřeb žadatel zvládá sám (i za využití kompenzačních pomůcek) a naopak s čím potřebuje pomoc, v čem je závislý na druhé osobě.Jedná se především problémy s výukou, problémy s chováním nebo začleněním do kolektivu. Již není prostor na komunikaci s příslušnými úřady a institucemi. Zároveň není tolik prostoru na hlubší komunikaci s rodiči. A právě k hledání společné řeči mezi školou a rodiči v praxi pomáhá sociální pracovník.

Zákon rozlišuje 10 životních potřeb: mobilita orientace komunikace stravování oblékání a obouvání tělesná hygiena výkon fyziologické potřeby péče o zdraví osobní aktivity péče o domácnost Životní potřeby jsou vymezeny výčtem několika přesně daných aktivit.

Co vše muze delat socialni pracovnik : Především jde o pomoc při osobní hygieně, oblékání či stravování. Sociální pracovník oproti tomu vykonává sociálních šetření, sociálně právní poradenství, sociální prevenci, poskytování krizové pomoci atd. Jedná se často o analytickou, metodickou a koncepční činnost v zařízeních poskytujících služby sociální péče.

Co vše kontroluje sociálka : Sociální kontrola patří mezi mechanismy procesu socializace, které určují, co je v jednání mezi lidmi správné a žádoucí a naopak, které jednání je deviantní a je třeba jej postihovat sankcemi. Tím směřuje k odstranění nežádoucích jevů – sociálně patologických, ze společnosti.

Jaké máme potřeby

Potřeby dělíme na 2 základní skupiny:

  • biologické (primární, vrozené) – potřeba dýchání, spánku, potravy, bezpečí
  • sociální (získané), které se dále dělí na kulturní (např. vzdělání) a na psychické (radost, štěstí, láska)


Podílí se na tvorbě a strategii poskytování sociálních služeb, pomáhá zavádět systém kvality sociální práce, pomáhá tvořit standardy, zajišťuje ochranu osobních dat klientů, vyřizuje stížnosti klientů. Metodicky řídí a kontroluje práci pracovníků v soc. službách.Do neschopenky vám kontrolor vypíše datum a čas, připojí podpis a všechno je vyřízeno. V opačném případě – pokud vás doma nezastihnou – najdete ve schránce oznámení o provedené kontrole. Následující ordinační den byste se pak měli dostavit k ošetřujícímu lékaři a celou věc vysvětlit.

Kdy chodí sociálka na kontrolu : Pověření zaměstnanci OSSZ mohou kontroly provádět až od 15. dne neschopenky. Kontrola na nemocenské nemusí probíhat pouze ve standardní pracovní době nemocného zaměstnance, jak se mnozí domnívají. Nemoc trvá od vystavení neschopenky až do jejího ukončení 24 hodin denně.