Antwort Jak vycistit dýhu? Weitere Antworten – Čím čistit dýhu

Jak vycistit dýhu?
Dýha potřebuje určité podmínky

Nemá ráda ani vlhkost a vodu, proto při jejím čištění používejte jemně navlhčený hadřík. O dýhu ošetřenou lakem se starejte jako o jakýkoliv jiný lakovaný nábytek. Pokud dojde u tenké dýhy k poškození laku, může se při obrušování poničit i horní vrstva materiálu.Tmelit – brousit

Pokud najdete poškozenou dýhu jen povrchově, stačí jen leštit tak dlouho, až se sjednotí tvar a hladkost. Pokud je to nutné, rýhu či vryp vyplňte voskovým tmelem vhodné barvy nebo včelím voskem. Při tmelení truhlářským tmelem postupujeme podle pokynů výrobce.Přesný postup: U staršího nábytku odloupnutou dýhu nejdříve změkčíme přes vlhký hadřík teplou žehličkou, pak pod ni injekčně zavedeme trochu klihu a palcem ho uvnitř rozetřeme. Jestliže je to nutné, jemně ji nařízneme, abychom pod ni mohli klih dostat. Takto ošetřené místo přitiskneme ztužidlem a necháme zaschnout.

Jak vyčistit zažloutlé dveře : Prací soda – plastový prvek nechte přec noc odmáčet v roztoku z 1 litru vody, lžíce prací sody a lžíce pracího prášku. Po vyjmutí plast ničím nedrhněte a jen jej opláchněte teplou vodou. Kyselina octová – pracujte s ní v rukavicích. Naneste ji na hadřík, kterým jemně vyčistíte zažloutlá místa.

Čím natřít dýhu

No-Moooove (doslovně – bez hnutííííí) je čirý podkladový nátěr, bez zápachu a rozpouštědel, který se nanáší na neporézne, lesklé plochy kde by normálně mléčné barvy nedržely. Tento podkladový nátěr je neuvěřitelně silný a přilne k hladkým povrchům jako je sklo, keramika, keramické dlaždice, dýhy, laminát, plast.

Čím oživit dřevěný stůl : Ideální je sáhnout po měkké prachovce, která nepouští vlákna (například bavlněný, lněný hadřík či jelenice). Tu můžete navlhčit vhodným čisticím prostředkem (nanášejte jej na prachovku, nikoli přímo na dřevo), na prach lze použít třeba i jablečný ocet. Rozhodně dřevěný nábytek nikdy neotírejte mokrým hadrem.

Použijte základní barvu určenou na dřevo nebo dýhu, v závislosti na typu povrchu. Možná budete muset použít malý váleček na dveře pro hladší povrch. Použijte dvě vrstvy Vámi vybrané barvy. Po zaschnutí první vrstvy přebruste povrch jemným smirkovým papírem a dosáhnete tak hladkého profesionálního finálního nátěru.

Dýha je bohužel poměrně náchylná k poškození, ale není těžké ji opravit. Pro opravy drobných poškození, škrábanců či vrypů postačí důkladné přeleštění leštěnkou nebo voskem na nábytek. U hlubších rýh lze použít včelí vosk nebo opravný tmel, který seženete v několika obvyklých barevných odstínech.

Čím přetřít dýhu

Asi jedinou možností může být přebroušení , odmaštění a očištění stávající povrchové úpravy a přetření krycím emailem. Bez znalosti druhu původního nátěru je možné použít syntetickou matnou barvu S2075 Industrol Unimat nebo vodou ředitelný email U2066 Bakrylex.Naštěstí je čištění dřeva v tomto případě poměrně jednoduché – lze ho odstranit směsí olivového oleje a soli. Vytvořte z nich hustou pastu a poté ji naneste silnou vrstvou na skvrnu po horkém hrnci a nechte ji asi 3 hodiny. Poté stačí dřevěnou desku stolu důkladně očistit a vyleštit.Peroxid, sodu a prostředek na nádobí smíchej a nastříkej nebo nalij přímo na skvrny v podpaží. Nech alespoň 30 minut působit a oblečení dej vyprat do pračky na běžný prací režim. Pustí i dlouho zašlé skvrny. Mít doma peroxid se vyplatí, spolu se sodou totiž pomůže odstranit spoustu dalších skvrn.

Dveře s dýhou je dobré čistit pouze jemně navlhčeným hadříkem. Je nutné se vyvarovat také saponátům, protože ty dřevěné povrchy vysušují, což jim nedělá dobře. Pokud je znečištění větší a navlhčený hadřík na to nestačí, zkuste raději mýdlový čistič určený na dřevěné povrchy.

Jak přemalovat dýhu : Lakovanou dýhu, po lehkém přebroušení povrchu je sice možné přelakovat krycím červeným nátěrem, ale pro doporučení konkrétního druhu vhodné (červené ) nátěrové hmoty je potřebné znát stávající druh použitého laku, ne všechny nátěrové hmoty lze aplikovat navzájem na sebe. Podobný problém je i u bukový dveří.

Čím natřít úly : Doporučujeme použít pro první povrchový nátěr Lazurit FORTE, který provedeme štětcem. Během aplikace se štětcem natíráme tak, aby se netvořila nevsáklá vrstva. Tento nátěr necháte proschnout 4-5 dnů (raději kvůli ochraně včel), poté smirkovým papírem jemně obrousíme a provedeme vrchní nátěr Lazuritem PLUS.

Jak ošetřit dřevěný stůl

Běžně je vhodné nábytek otírat suchým nebo lehce vlhkým látkovým hadříkem. K čištění nikdy nepoužívejte chemikálie! Pokud by se vám stalo, že na stolku zůstane nějaký flek od potravin nebo tekutin, je vhodné postižené místo jemně přebrousit brusným papírem o hrubosti 320 a následně opět ošetřit olejem.

Směs olivového oleje, alkoholu, octa a citronové šťávy dokáže nenásilně oživit přirozenou barvu dřeva. Jedlá soda a citron je ideální na znečištěný povrch. Při slabém znečištění stačí i zředěný ocet a následné ošetření včelím voskem.Můžete si vybrat z několika druhů barev vhodných pro malování dřevěného nábytku: akrylové, alkydové (ftalické), křídové a renovační. Akrylová barva se snadno nanáší, rychle schne a poskytuje plné krytí. Má jemnou vůni, takže ji můžete použít, i když v místnosti, kde budete natírat židli, jsou děti.

Čím natřít stůl : Správné nátěry

Pod světlé odstíny je vhodné použít základní barvu na dřevo Balakryl Základ. U ostatních barevných odstínů můžeme použít rovnou univerzální barvu Balakryl Uni Mat nebo Lesk ve 2–3 vrstvách. Velmi výhodné je přetření Balakrylu Uni Mat ještě bezbarvým interiérovým lakem Balakryl Sportakryl Mat.