Antwort Jak vybrat světelnost objektivu? Weitere Antworten – Jakou světelnost objektivu

Jak vybrat světelnost objektivu?
Extrémně kvalitní objektivy mají světelnost 1 a menší (např. 0,78) a používají se především pro focení v noci či ve tmě. Velmi kvalitní objektivy mají světelnost kolem f/1,4, f/1,8 a jde výhradně o objektivy s pevným ohniskem.Definice světelnosti objektivu: Poměr ohniskové vzdálenosti v milimetrech k průměru vstupní pupily (v mm). Světelnost u objektivů v praxi znamená: Nejnižší dosažitelný odpor (číselně vyjádřitelný hodnotou „f“) pro světlo procházející skrze optickou soustavu k záznamovému médiu.Existuje pár základních pravidel, kterých bychom se při koupi bazarového objektivu měli držet.

  1. Při manipulaci s transfokátorem či ostřicím prstencem bychom neměli cítit žádné drhnutí či škrábaní, nebo dokonce zasekávaní.
  2. Průhled skrz objektiv bez obou krytek by měl být maximálně čistý.
  3. Pozor na clonu!

Jaký objektiv pro full frame : Pro fotoaparáty s full-frame snímačem to jsou pak objektivy s ohniskem zhruba 24-70 mm a pro fotoaparáty se snímačem micro 4/3 je základní ohnisko cca 14-42 mm. Tyto objektivy pokrývají základní potřeby a jsou nedílnou součástí výbavy naprosté většiny fotografů.

Co znamenají čísla na objektivu

Světelnost a clonové číslo

Objektivy mohou mít světelnost pevnou, nebo proměnlivou. Pevná světelnost se s přiblížením nemění. Proměnlivá se pak odvíjí od toho, jak máme přiblíženo. Při fotografování s krátkou ohniskovou vzdáleností platí nižší číslo světelnosti, při maximálním přiblížení pak větší číslo.

Na co jaký objektiv : Širokoúhlé (cca 24-35 mm) – interiéry, krajina, reportáž Střední ohniska – základní zoomy (30-100 mm) – přirozené zobrazení, portrét. Normální objektivy (50 mm) – odpovídá zornému úhlu lidského oka. Teleobjektivy (100-300 mm) – portrét, reportáž, krajina.

VR – Vibration Reduction (Redukce vibrací)

Tento inovativní systém minimalizuje rozmazání snímku způsobené chvěním fotoaparátu a nabízí možnost fotografovat s časy závěrky o tři stupně delšími, než by uživatel byl normálně schopen při dané ohniskové vzdálenosti udržet v ruce.

Ohnisková vzdálenost

Na přední části, nebo tubusu objektivu najdete vždy číselný údaj v mm, který popisuje ohniskovou vzdálenost objektivu. Ta určuje úhel záběru vzhledem k velikosti obrazového snímače. Pokud je toto číslo jen jedno, je to tzv. pevný objektiv, který má neměnný úhel záběru.

Jak zjistit průměr objektivu

Pro nejrychlejší získaní informace o průměru objektivu se podíváme právě na objímku objektivu, zde je tato informace uvedena. Pokud údaj s průměrem chybí, měl by být uveden na příbalovém letáku nebo obalu objektivu.Clonové číslo značí velikost otvoru (clony) v objektivu, který pouští ke snímači určité množství světla. V tomto případě, podobně jako u expozičního času, platí, že čím více je clona otevřená, tím světlejší bude výsledná fotka.Je to velice prosté – stačí použít objektiv o takovém reálném ohnisku, které se po přepočtu crop faktorem bude blížit magickým 50mm. To v praxi znamená, že například 24mm až 35mm objektivy budou pro tento účel velice dobře fungovat.

Do skupiny širokoúhlých objektivů se řadí prakticky veškeré objektivy, jejichž efektivní ohnisko je menší než 35 mm, alespoň taková je nejčastější definice pro širokoúhlý objektiv. Úhel záběru 35mm objektivu je v případě plného formátu 62°, můžeme tedy konstatovat, že širokoúhlý záběr má ještě o něco větší pokrytí.

Co znamená P na fotoaparátu : Režim P – magická programová automatika

Je to také program automatický, tedy kamera si to podstatné nastaví sama, ale stále máme kontrolu nad zásadními parametry, především nad nastavením ISO (o tom viz níže) či zapínání/vypínání blesku.

Na co je jaký objektiv : Širokoúhlé (cca 24-35 mm) – interiéry, krajina, reportáž Střední ohniska – základní zoomy (30-100 mm) – přirozené zobrazení, portrét. Normální objektivy (50 mm) – odpovídá zornému úhlu lidského oka. Teleobjektivy (100-300 mm) – portrét, reportáž, krajina.

Co má vliv na hloubku ostrosti

Hloubka ostrosti vyjadřuje rozdíl vzdáleností nejvzdálenějšího a nejbližšího objektu, který se na finální fotografii lidskému oku jeví ještě jako ostrý. Hloubku ostrosti do značné míry ovlivňuje hodnota clony, čím vyšší clonové číslo, tím větší hloubka ostrosti a naopak.

Zkratkou ISO se ve fotografování označuje hodnota citlivosti při pořízení snímku. Je tedy jednou ze tří definujících parametrů, spolu s časem a clonou. Při obecném použití je klíčové, že zvýšením hodnoty ISO umožníme aparátu použít za stejných podmínek kratší čas, avšak snímek má pak více tzv. šumu.Nejrozšířenější jsou ohniskové vzdálenosti 85 mm až 105 mm (mluvím o Full Frame objektivech). U objektivů pro menší snímače je třeba počítat s crop faktorem tak, abychom se po přepočtu na kinofilm pohybovali v podobných ohniscích (tj. +/- zmíněných 60 až 135 mm).

Jaký objektiv na focení portrétů : Základním ohniskem pro fotografování portrétů je zhruba 50 mm. Takové ohnisko doporučuji při fotografování celé postavy, nebo portrétů zasazených do nějakého prostředí, které by mělo dostat na fotografii dostatečný prostor. Na detailnější záběr portrétu/obličeje doporučuji o něco delší ohnisko cca 75 – 135 mm.