Antwort Jaký vybrat hvězdářský dalekohled? Weitere Antworten – Jak si vybrat hvězdářský dalekohled

Jaký vybrat hvězdářský dalekohled?
Čím větší průměr teleskopu zvolíte, tím slabší objekty budete moci pozorovat. S dalekohledy o menším průměru můžeme na obloze pozorovat – Měsíc, planety, ale také sluneční fotosféry. Pokud vás fascinují mlhoviny, galaxie a souhvězdí, sáhněte po zrcadlovém nebo katadioptrickém teleskopu s větším průměrem.Všechny dalekohledy mají označení "číslo x číslo", například 10×50 nebo 8×42. První číslo je přiblížení a druhé číslo je průměr objektivu. Přiblížení 10x nám zobrazí pozorovaný objektiv 10x blíž, to znamená, že věž od nás vzdálenou 1000m, budeme přes dalekohled vidět jako ze vzdálenosti 100m.Nejlepší dalekohledy dle srovnání

Hodnocení Produkt Orientační cena
Top 1 93,8 % Vítěz srovnání Vortex Diamondback 10×42 7 200 Kč
Top 2 85,5 % Nejlepší cena/výkon Olympus 10×50 DPS I 3 300 Kč
Top 3 75,0 % Pro nenáročné Levenhuk Wise Plus 10×42 1 700 Kč
Top 4 90,6 % Nejlepší za šera Nikon Monarch 5 8×56 19 000 Kč

Jaký je rozdíl mezi dalekohledem a teleskopem : Základní funkcí dalekohledu je pomocí optiky zlepšit možnosti pozorování vzdálených předmětů. Teleskop se skládá ze dvou hlavních částí – z objektivu a okuláru. Objektiv slouží ke shromažďování světla a okulárem potom pozorujeme obraz podobně jako malé věci lupou.

Jak správně nastavit dalekohled

Nejdříve ostříme pro pravé oko tak, že zavřeme levé oko a zaostříme prostředním kolečkem. Chcete-li ostře a zřetelně sledovat váš objekt, otáčejte centrálním nastavovacím kolečkem doleva a doprava, dokud nezískáte jasný obraz. Mějte ale na paměti, že čím větší je přiblížení, tím nižší je ostrost sledovaného objektu.

Co lze vidět na Měsíci v dalekohledu : I malý dalekohled o průměru 60-70 mm vám ukáže měsíční krátery a moře. Při více než 100násobném zvětšení se nebude Měsíc v zorném poli okuláru vůbec vyskytovat, tj. bude vidět pouze jeho část. S měnícími se fázemi se bude měnit také pohled na měsíční krajinu.

Hadex 20×50

Kvalitní dalekohled se zvětšením 20× a průměrem objektivu 50mm.

Na pozorování ptactva je vhodný binokulární dalekohled, tedy dalekohled, který má dva tubusy a sledujeme jím objekt oběma očima najednou. Každý dalekohled je charakterizován kombinací dvou čísel, např. 7×50 nebo 8×25. První číslo znamená velikost zvětšení, druhé nás informuje o průměru čočky objektivu.

Jaký dalekohled pro myslivost

Myslivci volí nejčastěji dalekohledy se zvětšením 7×50 potažmo 8×56. Mají výbornou světelnost a jsou stále dobře přenosné. Tyto podmínky splňují např. české dalekohledy Fomei.Slovo teleskop pochází z řečtiny. τῆλε – téle znamená daleko a σκοπεῖν – skopein znamená hledět.Přinášíme vám několik praktických rad, jak pozorovat planety hvězdářským dalekohledem.

  1. Maximální zvětšení nepotřebujete.
  2. Dalekohled zaostřujte na satelity nebo na hvězdy, nikoli na planetu.
  3. Planety doporučujeme pozorovat v okamžiku, kdy jsou výše než 30 stupňů nad obzorem (elevace> 30°).
  4. Pozorujte dlouho.


Cílem nastavení je umístit hledáček paralelně s optickým tubusem tak, aby teleskop i hledáček mířil přesně ve stejném směru. Toho dosáhnete pomocí speciálních šroubů na hledáčku. Otáčejte jimi, přitom provádějte kontrolu pomocí obrazu v teleskopu a snažte se dosáhnout úplné shodnosti obrazu.

Co obíhá kolem hvězdy : Exoplaneta, též extrasolární planeta, je planeta obíhající kolem jiné hvězdy než kolem Slunce. První exoplaneta byla objevena v roce 1988, na své potvrzení musela počkat až do roku 2002; první potvrzená exoplaneta byla objevena v roce 1992.

Jak vybrat dalekohled pro myslivost : Pro potřebu perfektně vidět i za šera volíme průměr 50 nebo 56mm. Takové dalekohledy jsou typické právě pro výkon práva myslivosti. Na druhou stranu dalekohled pro turistiku, kde cestujeme zejména za dne nemusí splňovat tak vysoké nároky na světelnost a můžeme s klidem zvolit menší průměr objektivu – např. 42mm.

Co lze vidět hvězdářským dalekohledem

Okulárem teleskopu lze obvykle sledovat barevný obraz, ale ne vždy. Obraz bude barevný při sledování pozemních objektů, Měsíce a planet. Uvidíte také barvu některých hvězd. Nezřetelné objekty hlubokého vesmíru, například galaxie a mlhoviny se však při pohledu teleskopem budou jevit jako našedlé mraky.

Na astrofotografii neexistuje jeden univerzální návod. Lze k ní přistupovat z různých pohledů. Můžete snímat velké oblasti hvězdné oblohy s Mléčnou dráhou, zaměřit se na fotografii Měsíce a jasných planet Sluneční soustavy nebo proniknout do hlubokého vesmíru plného mlhovin, galaxií a hvězdokup.hvězdářský (Keplerův) dalekohled.

je malá. Obrazové ohnisko objektivu splývá s předmětovým ohniskem okuláru. Obraz velmi vzdáleného předmětu vytvořený objektivem se nachází v ohnisku okuláru, přičemž se jedná o obraz skutečný, zmenšený a převrácený. Tento obraz je pak pozorován okulárem jako lupou.

Jak Delime dalekohledy : Z poměru ohniskových vzdáleností objektivu a okuláru lze určit zvětšení. Dalekohledy lze dělit podle více kritérií. Podle účelu je možné je rozdělit například na dalekohledy astronomické, pozemní (terestrické) včetně zaměřovacích a geodetických přístrojů, divadelní kukátka, triedry a jiné.