Antwort Jak vybrat Funkční triko? Weitere Antworten – Jak vybrat funkcni triko

Jak vybrat Funkční triko?
Vybírá se prádlo s větší gramáží a tím i s větší schopností chránit před chladem. V případě funkčního trika se volí buď trika s krátkým rukávem (ruce pak zateplíte cyklistickými rukávky) nebo v zimních měsících i funkčními triky s dlouhým rukávem.Slovo „funkční“ popisuje právě zmíněnou schopnost odvodu potu od těla. Pojem termoprádlo pak souvisí se schopností udržet tělo déle v teple, a to právě díky odvodu přebytečné vlhkosti. Ve zkratce se tak dá říct, že u termoprádla je často kladen větší důraz na jeho tepelné vlastnosti.Pro praní termoprádla můžete použít klasický prací prášek na jemná vlákna či speciální typ určený k praní sportovního oblečení, jenž zachovává vnější impregnaci. Použití aviváže se nedoporučuje, neboť dochází k ucpávání pórů tkaniny a termoprádlo tím ztrácí svoji prodyšnost.

Co znamená funkční triko : Funkční prádlo nebo-li termoprádlo spadá do kategorie sportovního oblečení a vyznačuje se výbornými termoregulačními vlastnostmi. Hlavní předností je odvod vlhkosti od těla směrem ven, což napomáhá k udržení těla v suchu a zabraňuje prochladnutí.

Jak vybrat kvalitni triko

Dá se říct, že čím je gramáž nižší, tím je tričko lehčí a průsvitnější. Naopak u velké gramáže bude tričko pevnější, teplejší a lépe bude držet tvar. Nedá se ovšem říct, že by vyšší gramáž nutně znamenala vyšší kvalitu. Vždy záleží na použitých materiálech a provedení.

Jak se nosi funkční prádlo : Termoprádlo anebo funkční spodní prádlo se doporučuje nosit jako spodní vrstvu pod vaše sportovní oblečení, ať už je to cyklistický dres nebo lyžařské oblečení, ale je také skvelé na nespočetné množství jiných sportů, jako například na běhání, turistiku, běžkování atd., ale i na běžné nošení či rekreaci.

Správné vrstvení funguje za předpokladu, že používáte funkční prádlo, nemícháte pořadím vrstev a v každé vrstvě použijete oblečení navržené právě pro danou vrstvu.

  1. Sací vrstva = funkční prádlo.
  2. Izolační vrstva = funkční mikiny a outdoorové svetry.
  3. Svrchní vrstva = softshellové bundy a kalhoty.


Rozhodněte nepoužívejte aviváž, nedávejte do sušičky, ani nežehlete. Sportovní a funkční oblečení a prádlo není potřeba prát po každém použití, přichází tím o své vlastnosti. Mikiny a bundy stačí vyprat párkrát za sezónu.

V čem prát sportovní oblečení

Používejte jemný prací prostředek

Na trhu jsou i prostředky určené přímo pro sportovní oblečení. Vyhněte se použití aviváží a změkčovadel. Nejen že nejsou pro praní sportovního oblečení potřeba, ale mohou navíc snížit jeho prodyšnost a další funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat bělidla.Jejich význam je také známý, podle slovníku to všechno znamená strojit se nápadně, vybraně apod.Dá se říct, že čím je gramáž nižší, tím je tričko lehčí a průsvitnější. Naopak u velké gramáže bude tričko pevnější, teplejší a lépe bude držet tvar. Nedá se ovšem říct, že by vyšší gramáž nutně znamenala vyšší kvalitu. Vždy záleží na použitých materiálech a provedení.

Kvalitní je oblečení s nízkou i vysokou gramáží látky.

Třeba naše funkční trička s gramáží 140 g/m2 průhledná nejsou. Průsvitnost ovlivňuje řada faktorů, ale podle gramáže ji nepoznáte. Ta vám řekne jen to, jak je tričko silné.

Kolik vrstev oblečení : Vrstvení oblečení je osvědčený postup, který ti umožní regulovat tepelný komfort. Základem jsou tři vrstvy, které volíš podle toho, jak se mění intenzita tvé činnosti nebo počasí. Pokud chceš zvolit správné oblečení na své outdoorové aktivity, je důležité vědět, jakou roli mají jednotlivé vrstvy.

Jaké jsou důležité parametry třetí vrstvy textilu : Důležité vlastnosti a výhody třetí vrstvy:

  • voděodolnost – schopnost materiálu odolávat do určité míry vodě, nepromokavost v případě použití zátěru nebo membrány.
  • větruvzdornost.
  • prodyšnost – schopnost odvádět z předchozích vrstev pot (v podobě vodních par) a přebytečné teplo vyrobené aktivním pohybem.
  • odolnost proti oděru.

Jak se pere funkcni prádlo

Volte raději nízké otáčky i teplotu

Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia.

Jejich význam je také známý, podle slovníku to všechno znamená strojit se nápadně, vybraně apod.Čím vyšší gramáž, tím je tričko těžší, teplejší a má lepší podmínky pro následný potisk. Trička v gramáži 140 – 150 g/m jsou určena pro nošení pod košili. Optimální gramáž pro potisk je mezi 180 – 220 g/m.

Jak zjistit gramáž trička : Gramáž bavlny v podstatě uvádí, kolik váží m2 látky. V podstatě čím vyšší gramáž, tím tlustší (a potažmo teplejší) je látka. Na trička pro dospělé postačí tak 160-220g/m2. Ještě doporučuji jednu věc – zmáčknout okraj oděvu v pěsti.