Antwort Jak vybrat biokrb? Weitere Antworten – Jaká je výhřevnost Biokrbu

Jak vybrat biokrb?
V biokrbu hoří reálný plamen, který samozřejmě také hřeje. Byly však vyvinuty zejména jako dekorace a jejich výhřevnost lze považovat spíše za přidanou hodnotu. Výkon biokrbů je od 1 kW až po cca. 5 kW, což postačuje k přeteplení jedné až dvou místností.Biokrby spalují kapalné palivo bio ethanol – biolíh, při jehož hoření nevznikají spaliny, jako je popel, kouř a saze. Při hoření biolihu se uvolňuje jen oxid uhličitý a vodní pára. Během hoření kvalitního certifikovaného paliva není cítit téměř žádný zápach.Biokrb je bezkomínový krb spalující speciální kapalné palivo – biolíh (96% ethanol). V biokrbu hoří živý žlutooranžový plápolající oheň s tepelným výkonem až do několika kW (závisí na počtu hořáků a jejich délce).

Kam umístit Bio krb : Nejsnadnější instalaci slibuje krb volně stojící, je doplněný o nožičky. Vestavné biokrby je nutné instalovat do příčky, která je nehořlavá. Příčka může být i ze sádrokartonu. Jakýkoliv biokrb by měl být umístění ve vzdálenosti asi 1 metru od hořlavého vybavení nebo nábytku citlivého na teplo.

Které z paliv má největší výhřevnost

Příklady výhřevnosti některých paliv

Palivo Výhřevnost [kJ/kg] Výhřevnost [kJ/m³] (20 °C)
Vodík 119 550 10 748 (g)
Methan 50 009 33 806 (g)
Ethan 47 794 61 272 (g)
Propan 46 357 88 540 (g)

Jak Zapalit Bio krb : Biolíh se nalévá přímo do hořáku, maximálně však do 2/3 objemu hořáku. Biolíh v žádném případě nelijte do hořáku během hoření ! Chcete-li po dohoření znova nalít palivo a zapálit, tak počkejte alespoň 10 – 15 minut, až hořák vychladne. Palivo zapálíte přiložením zapáleného zapalovače ke hladině biolíhu…

1 litr bio-ethanolu vydrží cca 2,5 hod. při nastavení hořáku na maximální výkon. Při optimálním nastavení regulaci hořáku 1 litr může vydržet až 6 hod.

Pokud chcete zabudovat bio-krb do nábytkové stěny musíte vytvořit dodatečnou izolaci pro obložení vložky bio-krbu např. šamotovými deskami.

Které dřevo hoří nejdéle

dub (má velmi dlouhou dobu hoření a výtečnou výhřevnost) habr (nejdelší doba hoření a výhřevnost, ale poměrně horší dostupnost a vysoká cena dřeva) akát (ještě delší doba hoření než u habru, dřevo však praská, po spálení zůstává více popela než z jiných dřevin)Obecně se dá říct, že k vytápění domácností jsou nejvhodnější tvrdé typy dřevin. Jedná se o dub, buk či habr. Ovocné stromy, které také patří mezi tvrdé dřeviny, se k topení hodí též, ale doba schnutí až 4 roky a vysoká cena předurčují toto dřevo spíš k jinému využití než k topení.Jeden litr bioalkoholu hoří 3 až 8 hodin v závislosti na typu a nastavení hořáku. Výkon biokrbů je od 1 kW až po 4 kW, což postačuje na proteplení jedné až dvou místností. Stejně jako u krbů spalujících jiný druh paliva, např.

Po každém vyhoření paliva se však doporučuje vyvětrat, popřípadě během hoření ponechat pootevřené okno. Jeden litr bioalkoholu hoří 3 až 8 hodin v závislosti na typu a nastavení hořáku. Výkon biokrbů je od 1 kW až po 4 kW, což postačuje na proteplení jedné až dvou místností.

Jak izolovat biokrb : Biokrb s vyšší hmotností je třeba odizolovat izolačními deskami (např. Silca, Superizol, Promat 950, Grenaisol …) a pokud je to možné, tak doporučujeme izolaci ukotvit spolu s Biokrby o sádrokartonovou konstrukci kvůli větší stabilitě.

Jaké je nejlepší palivové dřevo : Vůbec nejlepšími jsou takzvaná tvrdá dřeva. Jmenovitě tedy například dub, akát, buk nebo jasan, přičemž poslední dvě vyjmenovaná dřeva jsou vůbec nejvhodnější. Důvodů, proč tomu tak je, je hned několik. Z praktického hlediska oceníte zejména skutečnost, že se velice dobře zapalují a mají vysokou výhřevnost.

Které dřevo dává více teplá

Výhřevnost dřeva dle dřevin

Druh dřeva Výhřevnost
dub 99%
jasan, javor 92%
bříza, olše 89%
buk 80%


Které dřevo dává více tepla – suché nebo vlhké Vlhké dřevo má nižší výhřevnost a i jeho objemová hmotnost je větší. V praxi to znamená, že sice za 1 m3 rovnaného štípaného palivového dřeva jak suchého, tak i mokrého zaplatíme třeba stejně, ale dodávka vlhkého dřeva má větší hmotnost.Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Co nejdele hoří v krbu : Méně vhodné dřevo do krbu: borovice (při hoření vzniká velké množství mastných sazí ze silic obsažených v tomto dřevu, silně praská a rychle shoří) jedle (obsahuje méně pryskyřice než borovice, rychle hoří a dost praská) modřín (křehké dřevo, uvolňuje více dehtu)