Antwort Jak vybrat antidekubitní matraci? Weitere Antworten – Která matrace se Neproleží

Jak vybrat antidekubitní matraci?
Zbytečně opomíjené jsou pružinové (bonelové nebo taštičkové) matrace. Mnozí je považují za přežitek, ale tak tomu není. Aktuálně se vyrábí z odolných materiálů, takže se neproleží a chrání před pocitem horka.Jednoduše řečeno, matrace by neměla být ani příliš tvrdá, ani příliš měkká. Při výběru tvrdosti matrace je třeba poznat sebe, své tělo, své potřeby, své spací návyky. Důležitá je též tělesná výška, hmotnost, věk, zdravotní stav. Lidé s vyšší hmotností potřebují matrace tvrdší, ti hubenější naopak měkčí.Nejvíce preferované tvrdosti jsou 2 a 3, které uspokojí téměř každého. Důležité je také zohlednit nejčastější polohu při spánku. Spíte-li hlavně na boku, zatěžujete některé zóny matrace více než jiné. Proto je pro vás optimální matrace měkká až středně tvrdá, ta se přizpůsobí tělu a zároveň ho podepře.

Jak funguje antidekubitní matrace : Antidekubitní matrace funguje na principu CIRKULACE VZDUCHU mezi pacientem a lůžkem. Tlakem kompresoru se střídavě plní a vypouštějí obě sady vzduchových komor. Vzniká postupová vlna, která střídavě podpírá pacienta v různých bodech těla a ZABRAŇUJE VZNIKU PROLEŽENIN.

Jaký je rozdíl mezi pěnovou a pružinovou matraci

Obecně jsou pružinové matrace tužší, takže jsou perfektní volbou pro spáče s vyšší hmotností, kteří pěnové matrace rychle proleží. Bonellové matrace mají nosnost zhruba do 130 kg, taštičkové až do 150 kg. Pružinové matrace ocení lidé, kteří preferují spaní na tvrdším podkladu.

Která strana matrace je tvrdší : Tvrdost či tuhost matrací se obvykle uvádí v rozsahu 1 až 7, od nejměkčí po nejtvrdší. Jak měkká, tak tvrdá matrace má své výhody a nevýhody. Velmi obecně se dá říci, že ženy a starší lidé upřednostňují měkčí matrace, zatímco muži a mladší lidé tvrdší matrace.

Matraci byste tedy měli vyměnit, pokud:

  1. cítíte ve vaší posteli pružiny, proleženiny či hrboly.
  2. matrace vydává při pohybu divné zvuky.
  3. uprostřed matrace se vytvoří prohlubeň
  4. matrace vykazuje viditelné známky opotřebení (např. hrboly, roztrhaný povlak atd.)


Většina výrobců označuje stupně tvrdosti písmenem „H“. H1 tedy označuje velmi měkkou matraci, H2 měkkou matraci, H3 středně tvrdou matraci, H4 tvrdou matraci a H5 zvlášť tvrdou matraci.

Co je lepsi tvrda nebo Mekka matrace

Celkově se uživatelé shodují na tom, že tužší matrace je lepší. Kdo má ale možnost vyzkoušet si budoucí novou matraci ve spánkovém studiu či v show roomu výrobce, najednou svůj názor změní a sáhne po středně měkké až měkké matraci. Vyzkoušení matrací je nejlepší volbou při výběru matrace.Příliš tvrdá matrace nekopíruje tvary těla. Důsledkem je nevyhovující poloha páteře a bolesti zad. Naopak příliš měkká matrace neposkytuje tělu oporu, čímž opět trpí páteř, ale i psychika, soustředění, imunita…Antidekubitní pomůcky jsou speciální zdravotní výrobky určené pro dlouhodobě ležící pacienty, aby se předešlo vzniku proleženin. Tyto pomůcky jsou navrženy tak, aby odlehčovaly nejnáchylnější místa těla a minimalizovaly tření a mechanické poškození tkáně.

Matrace z latexu mají vyšší bodovou elasticitu, a proto se jako matrace vhodné při bolesti zad doporučují. Přesně podepírají a kopírují části těla, které to potřebují. Díky zónování se lépe přizpůsobí, a to zejména při ležení na boku. Omezují protitlak na kolena a rameno.

Jaký je rozdíl mezi PUR pěnou a studenou pěnou : Studená nebo-li HR pěna je vlastně je polyuretanová pěna se zvýšenou elasticitou. Oproti klasické PUR pěně má výrazně vyšší pružnost a flexibilitu – dovede se dobře přizpůsobit tvaru a poloze těla při spánku.

Jaká matrace při spaní na boku : Matrace vhodné pro spaní na boku

Při spánku na boku potřebujete takovou matraci, která vám ustoupí v oblasti boků a ramen, ale zároveň by měla nabízet dostatečnou podporu vašim zádům. Ideálním řešením je proto měkké matrace s tuhostí 1 až 3. Dobré je při koupi matrace uvažovat i nad polštářem.

Jak poznám která strana matrace je tvrdší

Tvrdost matrace naleznete u každé matrace na stupnici 1 – 10 viz. obrázek. Pokud je na piktogramu více jak 1 hodnota – například 5 a 7, znamená to, že matrace je oboustranná a jedna strana je měkčí a druhá tvrdší.

Pro každodenní spaní dospělého člověka se doporučují matrace s minimální výškou 15–20 cm. Platí, že čím vyšší, tím kvalitnější. Matrace nižší než 14 cm se hodí jen pro občasné přespání. Tenčí matrace sice pořídíte za nižší cenu, ale musíte počítat s tím, že se brzy proleží.Obecně jsou pružinové matrace tužší, takže jsou perfektní volbou pro spáče s vyšší hmotností, kteří pěnové matrace rychle proleží. Bonellové matrace mají nosnost zhruba do 130 kg, taštičkové až do 150 kg. Pružinové matrace ocení lidé, kteří preferují spaní na tvrdším podkladu.

Čím natřít PUR pěnu : PUR pěna není odolná vůči UV záření a je třeba ji chránit. Na tuto ochranu je výborný odolný nátěr, který má velmi dlouhou životnost – PU Safe.