Antwort Jak vybavit terárium pro šneky? Weitere Antworten – Jak vybavit terárium pro šneka

Jak vybavit terárium pro šneky?
Do ubikace nikdy nedávat keramické misky, ale plastové. Nedáváme ani kameny, co se týče tepla, zajišťujete ho topnými foliemi přilepenými na ubikaci z vnější strany. Lampy nedávat, mohou šneka popálit nebo přehřát.Pro probuzení jsou plži dehydratovaní a vyhladovělí, chybí jim také vápník. Průměrný plž totiž ztratí až 15% své původní váhy během hibernace a dostat se do původní formy mu bude trvat několik týdnů. Proto mu poskytneme dostatek vlhkosti, potravy a sépiovou kost, kus omítky nebo grit.Bez potravy vydrží sami doma klidně týden či dva, tudíž vám je nemusí rodina či sousedka přes dovolenou chodit hlídat. Plži dokonce nepotřebují ani vodu, jelikož si ji berou přímo z potravy. Stačí jim přirozené světlo v místnosti a pokojová teplota, nejlépe nad 20 stupňů.

Co potřebuje šnek : Přísun bílkovin šneci ocení hlavně po období spánku, kdy jsou vyhládlí. Velmi důležitý je zdroj vápníku, nejlépe ve formě sépiové kosti či nadrcených vaječných skořápek. Potřebují také přístup k čisté vodě. Velmi dobře přijímají mrkev, okurku, různé druhy salátů a jablka.

Co Snekum do terária

Pro dospělé jedince a skupinku plžů je vhodnější pořídit dostatečně velké terárium. Jako substrát nejčastěji používáme drcené kokosové vlákno, neboli lignocel. Tento substrát skvěle absorbuje vodu a neplesniví. Minimální vrstva podestýlky by měla být kolem 5 cm, vyšší vrstva je lepší.

Jak poznat že je šnek mrtvý : Tak pozná se to tak, že se šnek nepohybuje, je například víčkem nahoru. Jasnější situace ještě nastává pokud se šnek nehýbe a má ještě k tomu otevřené víčko. Hlavní rozhodnutí ovšem učiňte tak, že šneka vydáte z akvária a přičichnete k němu. Mrtví šnek totiž hrooooooozně smrdí.

Existují ryby, potravní specialisté, kteří se plži živí a dokáží rozkousnout jejich ulity. U nás se chovají třeba čtverzubci (Tetraodon apod.). Nevýhoda je ovšem v tom, že jsou to dravci a nelze je umístit do společenského akvária. Poté co sežerou plže, pustí se do ostatních živočichů.

V podstatě se nic vážného neděje , je ale nutné vyhledat , co šnečkovi schází a dát to do pořádku. Šnek vydrží zavíčkovaný i dlouhé týdny bez jídla a vody , takže můžete v klidu odjet na dovolenou a šnečkovi se nic nestane. Přežívá tak nepříznivé období.

Čím krmit šneky

Jako přirozená potrava slouží oblovkám v přírodě především plody přezrálého ovoce. V domácím chovu podáváme mango, meloun, jablka, banány, hrušky, salát, strouhanou mrkev nebo třeba okurku. Někteří chovatelé připravují i speciální kašičky. V létě navíc podáváme pampelišky.Šnek nemůže nic kde je sůl,lepek,mouka,bílý cukr,citrus atd je toho hodně.Jako chovnou nádrž nejčastěji používáme akvárium nebo terárium o velikosti minimálně 50 x 30 x 30 cm pro jednoho jedince. Vlhkost udržujeme na 80 – 90 % denním rosením z rozprašovače a velmi důležité je dobré větrání. Vysoká vlhkost v nedostatečně větraném teráriu by mohla způsobovat nežádoucí plíseň.

Cca 14 dní po nakladení se z vajíček vylíhnou malé oblovky o velikosti cca 4-7mm. První snůšky bývají často neoplodněné, tzv. zkušební.

Co pije šnek : Co ještě k jídelníčku patří:sépivá kost , kvůli vápníku(je důležitý ke správné tvorbě ulity) a voda-šnek pije z kapek na stěně terária při rosení , ale taky získává vodu z potravy (salát atd..).

Jak často krmit šneka : Krmí se dvakrát denně a to ráno a večer. Před podáním potravy ji vždy navlhčíme, nebo opláchneme aby nebyla suchá. Vaši šnečci to jistě ocení, když nebudou muset okusovat seschlou pampelišku.

Jak doma chovat šneky

Jako chovnou nádrž nejčastěji používáme akvárium nebo terárium o velikosti minimálně 50 x 30 x 30 cm pro jednoho jedince. Vlhkost udržujeme na 80 – 90 % denním rosením z rozprašovače a velmi důležité je dobré větrání. Vysoká vlhkost v nedostatečně větraném teráriu by mohla způsobovat nežádoucí plíseň.

Jedna z výsad šneků je víčkování-přesněji , když je šnekovi sucho anebo má jinak zhoršené podmínky života (vlhko,potrava,sluníčko) , tak se stáhne do ulity a ulitu ZAVÍČKUJE blankou. V podstatě se nic vážného neděje , je ale nutné vyhledat , co šnečkovi schází a dát to do pořádku.Surmovka vražedná je známá mezi akvaristy spíš pod názvem „helena“ nebo „clea helena“. Jde o plže velikého do 3 cm, který má za „úkol“ likvidovat jiné šneky. Většinou jdou ale jen po menších šnecích, jako jsou levatky a okružáci, ale mohou se občas vrhnout i na větší kořist.

Co dělá šnek v zimě : Krásné léto žravých hlemýžďů nám přinese samé radosti, neplatí to ovšem o jiném ročním odbobí-o zimě. Jak jistě víte, hlemýždi přečkávají zimu v tzv. zimním spánku, kdy si zalepí "vchod" (prostor mezi obústím) pevnou blánou z uhličitanu vápenatého a zahrabou se do hlíny.