Antwort Jak vrstvit funkcni pradlo? Weitere Antworten – Jak vrstvit funkční prádlo

Jak vrstvit funkcni pradlo?
vrstva – funkce ochranná

Musí uchovávat izolační vrstvu pod sebou suchou, aby se zabránilo nežádoucím ztrátám tepla akumulací vlhkosti (potu) a zároveň musí být nepromokavá, aby zabránila přístupu vody z vnějšího prostředí.Vrstvení oblečení je osvědčený postup, který ti umožní regulovat tepelný komfort. Základem jsou tři vrstvy, které volíš podle toho, jak se mění intenzita tvé činnosti nebo počasí. Pokud chceš zvolit správné oblečení na své outdoorové aktivity, je důležité vědět, jakou roli mají jednotlivé vrstvy.Používejte jemný prací prostředek

Na trhu jsou i prostředky určené přímo pro sportovní oblečení. Vyhněte se použití aviváží a změkčovadel. Nejen že nejsou pro praní sportovního oblečení potřeba, ale mohou navíc snížit jeho prodyšnost a další funkční vlastnosti. Stejně tak není vhodné používat bělidla.

Jak se nosí funkční prádlo : Termoprádlo anebo funkční spodní prádlo se doporučuje nosit jako spodní vrstvu pod vaše sportovní oblečení, ať už je to cyklistický dres nebo lyžařské oblečení, ale je také skvelé na nespočetné množství jiných sportů, jako například na běhání, turistiku, běžkování atd., ale i na běžné nošení či rekreaci.

Jak vrstvit oblečení v zimě

Kvalitní základní vrstvu vytvoříte z dětského body a punčocháčů z merino vlny. Druhá vrstva má funkci především termoizolační, neboli má za úkol udržet tělo v teple. Musí být dobře prodyšná, aby odváděla pot od těla. Pokud nastane mírné ochlazení, druhou vrstvou může být opět termo triko s dlouhým rukávem.

Na jaký program prát funkční prádlo : Vyberte program pro jemné prádlo a respektujte pokyny výrobce na cedulce. Nepoužívejte aviváž a zvolte vždy prací gel na merino prádlo. Perte prádlo na nižší teplotu, vlna má tendenci se srážet. Nepoužívejte změkčovadla ani bělidla.

I u izolační vrstvy se s oblibou využívají jak umělé, tak přírodní materiály. Mikiny, svetry a vesty z vlny jsou optimálním řešením pro pomalejší či celodenní pohyb venku v chladném počasí. Co se týče tepelné izolace, může vlně konkurovat jen další oblíbený přírodní izolant, a to peří.

Důležité vlastnosti a výhody třetí vrstvy:

  • voděodolnost – schopnost materiálu odolávat do určité míry vodě, nepromokavost v případě použití zátěru nebo membrány.
  • větruvzdornost.
  • prodyšnost – schopnost odvádět z předchozích vrstev pot (v podobě vodních par) a přebytečné teplo vyrobené aktivním pohybem.
  • odolnost proti oděru.

Jak se pere sportovní prádlo

Volte raději nízké otáčky i teplotu

Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia.Funkční prádlo perte v pračce maximálně na 40 stupňů ve speciálním pracím prášku, jako je například Toko Functional Sportswear Care. Kromě termoprádla v něm můžete vyprat i druhou zateplovací vrstvu oblečení, tedy například flísové mikiny.Volte raději nízké otáčky i teplotu

Pokud perete jemné funkční prádlo, volte raději nízké otáčky ve výši 600 nebo 800 otáček/minutu. Dlouhým odstřeďováním vody by se vlákna mohla poškodit. Funkční prádlo se většinou pere na 30–40 stupňů Celsia.

Funkční prádlo perte v pračce maximálně na 40 stupňů ve speciálním pracím prášku, jako je například Toko Functional Sportswear Care. Kromě termoprádla v něm můžete vyprat i druhou zateplovací vrstvu oblečení, tedy například flísové mikiny.

Jak vyprat zimní bundu v pračce : Na pračce zvolte šetrné praní bez ždímání a teplotu nastavte maximálně na 40 °C. Čím šetrnější prací program zvolíte, tím větší službu vaší bundě uděláte. Některé pračky mají program určený přímo pro jemné praní, peří nebo outdoorové oblečení.

Jak prát zimní bundu v pračce : Bundy z funkčních materiálů je vhodné prát při šetrném programu (někdy také značeném jako program na delikátní prádlo) a maximální teplotě 40 °C za použití speciálních přípravků. Při praní nikdy nepoužívejte avivážní prostředky. Ty narušují strukturu a pevnost vláken a technické materiály ničí.

Co v zimě na sebe

Běhání v zimě – co na sebe

  • Vrstvy.
  • Zimní běžecká bunda.
  • Hřejivá vrstva.
  • Kalhoty na běhání v zimě
  • Běžecké ponožky na zimu.
  • Zimní běžecké rukavice.
  • Čepice nebo čelenka.
  • Běžecké nesmeky.


Výběr vhodného oblečení

Bunda, mikina, funkční prádlo, kalhoty, rukavice, teplé ponožky a čepice – bez těchto kousků oblečení a ještě zimních bot se v zimě neobejdete. Oblečení musí odpovídat venkovním podmínkám – jak teplotě, tak i tomu, jestli prší, sněží nebo fouká vítr – a aktivitě, které se hodláte věnovat.Základní vrstvaVrstva těsně přiléhající k vaší pokožce, která se postará o perfektní odvod vlhkosti. Střední vrstvaIzolační vrstva do chladnějších teplot. Vnější vrstvaPoslední vrstva, která vás ochrání před nepříznivými povětrnostními vlivy.

Jak vrstvit oblečení na lyze : Doporučujeme 3 až 4 vrstvy, podle počasí a toho, jak aktivně chceme lyžovat:

  1. vrstva – merino triko (nebo nějaká kombinace s merinem) s dlouhým rukávem.
  2. vrstva – lehký funkční lyžařský rolák nebo mikina, když je větší zima.
  3. vrstva – páteřák integrovaný do vesty.
  4. vrstva – zateplená bunda.