Antwort Jaký vodní sloupec u bundy? Weitere Antworten – Jaký vodní sloupec u bundy na lyže

Jaký vodní sloupec u bundy?
Vodní sloupec lyžařského oblečení

Pokud jezdíte do klasických lyžařských středisek u nás nebo v zahraničí, při dešti to balíte a jdete radši na hotel, měl by vám bez problémů stačit vodní sloupec 3000–5000 mm. Takové lyžařské bundy nebo kalhoty hned tak nepromoknou ani tehdy, když se v nich občas svalíte do sněhu.Pro běžné použití stanu nám většinou vystačí tropiko s vodním sloupcem od 1 000 do 1 500mm, které odolá i běžným bouřkám v našich klimatických podmínkách. V případě větších děšťů je však vhodné investovat do stanů s vodním sloupcem 2 000 – 3000 mm. Expediční stany pak dosahují vodního sloupce až 10 000mm.Čím víc se potíte, tím vyšší prodyšnost uvítáte.

V takovém případě vám bude vyhovovat membrána 5000-8000 g/m2/24 hod. A naopak. Když se při pohybu příliš nepotíte a bundu chcete hlavně na běžné nošení, lehkou turistiku nebo venčení, vysoká prodyšnost (např. membrána 10000) způsobí, že vám bude zima.

Jak poznat kvalitni softshell : Velmi důležité parametry, na které bychom si měli dát pozor je zejména voděodolnost a prodyšnost. Voděodolnost se uvádí z pravidla v milimetrech, které ukazují výšku vodního sloupce, kterou látka odolá, než propustí první kapky vody. Jednoduše řečeno čím vyšší je vodní sloupec, tím je materiál odolnější vůči vodě.

Jak vybrat vodní sloupec

Vodní sloupec 5000 mm je vhodný do silnějšího deště. Vyšší hodnoty od 10 000 mm většinou nepromoknou ani při silnějším dešti. Obecně platí, že na horské přechody se hodí vodní sloupec do 15 000 mm. A hodnoty mezi 15 000 mm–20 000 mm zvolte, pokud potřebujete lyžařskou bundu.

Co znamená vodní sloupec 10000 : Údaj znamená, kolik vlhkosti v gramech odvede metr čtvereční látky za 24 hodin. Vodní sloupec je super, ale musí jít ruku v ruce s prodyšností. Bunda s vodním sloupcem 10 000 je sice slušný kousek ve vašem vybavením, ale pokud se zahřejete fyzickou aktivitou, budete se v ní potit a nakonec vám bude zima.

Vodní sloupec 5000 mm je vhodný do silnějšího deště. Vyšší hodnoty od 10 000 mm většinou nepromoknou ani při silnějším dešti. Obecně platí, že na horské přechody se hodí vodní sloupec do 15 000 mm. A hodnoty mezi 15 000 mm–20 000 mm zvolte, pokud potřebujete lyžařskou bundu.

Údaj znamená, kolik vlhkosti v gramech odvede metr čtvereční látky za 24 hodin. Vodní sloupec je super, ale musí jít ruku v ruce s prodyšností. Bunda s vodním sloupcem 10 000 je sice slušný kousek ve vašem vybavením, ale pokud se zahřejete fyzickou aktivitou, budete se v ní potit a nakonec vám bude zima.

Jak často prát bundu

Bundu perte pravidelně

Bundu byste neměli prát jen ve chvíli, kdy je špinavá. Perte ji na začátku a na konci každé sezóny. Praním z ní odstraníte prach a osvěžíte vlákna. Pokud si na praní bundy netroufáte, odneste ji do čistírny.Zimní softshell = bundy a kalhoty ze zimního softshellu využijete vy nebo vaše dítě nejvíc na podzim a na jaře. Teploty bych radši neuváděla, protože jsou hodně individuální. Obecně by se snad dalo říct 0 až 15-20 stupňů. Každopádně softshell se typicky dále zatepluje spodními vrstvami.Tento pojem jednoduše řečeno udává, jak dlouho materiál, ze kterého je sportovní oděv vyroben, odolá tlaku vody do chvíle, než se do něj začne vsakovat voda. Dříve se říkalo, že čím vyšší je hodnota vodního sloupce, tím lépe.

Co je softshell Jedná se o souhrnné označení moderních vícevrstvých funkčních materiálů, které se používají převážně k výrobě outdoorového oblečení a bot. Například sportovních kalhot nebo bund. Název vznikl spojením dvou anglických slov “SOFT” měkká a “SHELL“ schránka nebo skořápka.

Co znamená vodní sloupec 2000 : Ta značí pouze odolnost materiálů vůči stékání vody, která se ale do oblečení může vsáknout. Jako nepromokavé oblečení se podle normy může označovat funkční oblečení s minimální hodnotou vodního sloupce ve výši 2000 mm.

Jak se měří vodní sloupec : Měří se v laboratoři tak, že na oblečení se postaví bezedný válec s vodou a postupně se do něho přilévá kapalina. Až se objeví tři kapky pod oblečením, pokus je ukončen a změřena výška hladiny, čili vodní sloupec.

Jak prát zimní bundy

Bundy z funkčních materiálů je vhodné prát při šetrném programu (někdy také značeném jako program na delikátní prádlo) a maximální teplotě 40 °C za použití speciálních přípravků. Při praní nikdy nepoužívejte avivážní prostředky. Ty narušují strukturu a pevnost vláken a technické materiály ničí.

Jestli máte skříň přímo pro zimní oblečení, máte vyhráno. Bundy je nejlepší pověsit na ramínko, zbytek oblečení stačí jen poskládat na police. Jestli máte místa méně, dá se oblečení složit do krabic. Výborně se k tomu dají využít vakuové pytle, které sníží objem, chrání před roztoči, moly i vlhkostí.Ta dost často nás zachrání i v zimě v době mrazů. Zimní bundy nasazuju u dětí, když se začínají stupně blížit nule. Ale jakmile ji jednou nasadíme, tak pak ji nosíme i až do plus deseti stupňů. Já využívám do nuly softshellovou bundu a softshellový kabátek i do práce, do města.

V kolika stupnich softshell : Ideální v počasí od 10 – 20 stupňů (pokud se jedná o kalhoty, bundy), při vestičkách, kraťáskách bermudách, i při více stupních.