Antwort Jaké vitamíny užívat při kojení? Weitere Antworten – Jaké vitamíny doplnit při kojení

Jaké vitamíny užívat při kojení?
Vhodné je zvýšit příjem vitamínu C a B12.

Co se týče toho, jak doplnit vápník při kojení, měla by si kojící maminka denně dopřávat mléčné výrobky.Kojící ženy potřebují zvláštní výživu bohatou na klíčové vitamíny, které jsou nepostradatelné pro zdravý růst kojenců. Vitamíny pro kojící matky obsahují kyselinu listovou, jód, železo, vitamín D a další důležité vitamíny a minerály.Přehled potřebných vitamínů pro období kojení

Vhodný je zvýšený příjem vitamínu B12 i vitamínu C při kojení. Pro doplnění vápníku by si měla kojící maminka denně dopřávat mléčné výrobky.

Kolik hořčíku při kojení : Superfolin 2, Femibion 3, protože máte velmi namáhavé období a potřebujete doplňovat minerály i vitamíny. Během období kojení byste měla denně přijímat cca 320-400 mg hořčíku.

Co nesmí jíst kojící ženy

Co nejíst při kojení

  • nepasterizované mléčné výrobky.
  • plísňové sýry.
  • syrové maso a vejce.
  • nadýmavou zeleninu (květák, zelí, kapustu, cibuli)
  • příliš kořeněná a slaná jídla.
  • kávu a silný černý čaj ve větším množství, alkohol, další nápoje s kofeinem a chininem.

Co nesmí kojící matky : Ze začátku kojení se doporučuje vyhnout se nadýmavým potravinám a později je zařazovat postupně a opatrně. Jaké nadýmavé potraviny kojení ovlivňují Z nejvíce nadýmavých jmenujme zejména čerstvé pečivo, česnek a cibule, hrách, čočka, fazole a zelí. Pozor dejte také na příliš kořeněná a pálivá jídla a na perlivé nápoje.

Nejvhodnější jsou masové a zeleninové vývary, dušené libové maso a zelenina, kvalitní pečivo a dostatek čerstvého ovoce a samozřejmě dostatek tekutin. Po porodu je také třeba doplnit železo, vápník a hořčík.

Důvody pro nedostatečnou tvorbu mléka

Nadměrná ztráta krve (více než 500 ml) během porodu nebo zadržené zbytky placenty mohou zpozdit nástup tvorby mléka (což se obvykle děje přibližně tři dny po porodu). Anamnéza syndromu polycystických ovárií, cukrovky, štítné žlázy nebo jiných hormonálních poruch.

Co nejíst po porodu

Co nejíst Kvůli nadýmání nekonzumujte čočku, fazole, kedlubny, květák, brokolici, zelí, pórek a cibuli. Naopak mezi vhodné čerstvé potraviny patří hrušky, loupaná rajčata a banány. Tato omezení se vztahují na první dny po porodu.Běžné hygienické potřeby (zubní kartáček, zubní pasta, hřeben, sprchový gel a šampón, krém na pleť, krém na ruce apod. vše ideálně bez parfemace). Intimní mycí gel a vlhčené ubrousky (Saforelle, Lactacyd). Péči k hojení drobných ran po porodu (Bepanthen, Calmigel HA+ hojivý gel, HemoStop Gel Max).Projevy nedostatku hořčíku

  1. bolesti hlavy, migrény.
  2. stres, podrážděnost, únava, nespavost.
  3. bušení srdce.
  4. lámavost nehtů, vypadávání vlasů
  5. častá chuť na čokoládu.


Užívat ho je možné v jakoukoli denní dobu. Při dlouhodobějším použití však může způsobovat trávicí obtíže a projímaní.

Co nedělat při kojení : Níže je seznam potravim, co nejíst při kojení:

Tepelně neupravené výrobky, jako jsou majonézové saláty, syrová vejce a maso, uzené ryby, nepasterizované mléčné výrobky, či zrající nebo plesnivé sýry. Příliš kořeněné, mastné, nebo sladké pokrmy. Nápoje obsahující alkohol, kofein, nebo chinin.

Jak stimulovat tvorbu mléka : Připravte si silný vývar. Také kysané mléčné produkty, ovesné vločky, rýže, ovoce, zelenina a ořechy jsou potraviny, které stimulují tvorbu mléka. Zařaďte noční kojení. Nočním kojením podpoříte sekreci prolaktinu, který podporuje tvorbu mateřského mléka.

Co má vliv na tvorbu mléka

Mléko se tvoří v žlázových buňkách mléčné žlázy, které jsou uspořádány do malých útvarů. Pokaždé, když se miminko napije, aktivuje se produkce hormonu prolaktinu. Ta podporuje tvorbu dalšího mléka. Čím častěji budete kojit, tím rychleji se bude tvořit vaše mléko.

Co nejíst při kojení

  • nepasterizované mléčné výrobky.
  • plísňové sýry.
  • syrové maso a vejce.
  • nadýmavou zeleninu (květák, zelí, kapustu, cibuli)
  • příliš kořeněná a slaná jídla.
  • kávu a silný černý čaj ve větším množství, alkohol, další nápoje s kofeinem a chininem.

Známky toho, že vaše dítě nemá dostatek mléka

  1. Dítě nenabírá na váze. Je běžné, když novorozenec v několika prvních dnech po narození ztratí 5 až 7 % své porodní hmotnosti – někteří dokonce až 10 %.
  2. Nedostatečně počůrané a pokakané plenky.
  3. Dehydratace.

Co vařit pro kojící matky : Ukázkový jídelníček při kojení:

  • Kvalitní krajíc chleba s lučinou/máslem, zelený salát a jarní cibulka.
  • Ovesné vločky uvařené ve vodě s medem, jablkem a rozinkami.
  • Celozrnný chléb s máslem a šunkou, okurka nebo paprika.
  • Chléb s tuňákovou pomazánkou a zeleninou.
  • Zdravé cereálie s banánem a jogurtem.