Antwort Jak velkou Osatku? Weitere Antworten – V čem nechat kynout chleba když nemám ošatku

Jak velkou Osatku?
Když není ošatka, postačí utěrka a cedník, ve kterém těsto hezky vykyne.Ošatky z pedigu čistíme tak, že přebytečnou mouku vyklepneme. Čas od času vezmu čajovou lžičku a jejím koncem projedu drážky v ošatce, aby se zde nekupilo velké množství mouky. Přebytečnou mouku opět vyklepnu.Pokud se tedy rozhodneme pro tento způsob, stačí pouze pomoučněný bochánek dát do ošatky vyložené látkou, zakrýt ho utěrkou nebo to celé dát do igelitového pytle a nechat kynout. Chleba v ošatce kyne zhruba 4-6 hodin.

Co použít místo ošatky : Místo ošatky můžete použít například cedník nebo mísu vystlanou hrubou utěrkou.

Kdy dát chleba do Osatky

Když těsto zvětší svůj objem o 70-80 % proti začátku, můžete ho chystat do ošatky (cedníku).

Proč se dává do těsta na chleba ocet : Přidání malého množství octa do těsta může pomoci urychlit proces kynutí. Octová kyselina aktivuje kvasinky a umožňuje rychlejší kynutí těsta. Pokud tedy chcete vyzkoušet tento trik, stačí přidat do těsta malé množství octa nebo citronové šťávy.

Pro vyklopení těsta z ošatky přes těsto položte pečicí papír, přidržte jej a ošatku překlopte. Těsto na pečicím papíře položte na pečicí plech. Ošatku poté sejměte. Tak zabráníte tomu, aby těsto vypadlo na plech.

Ošatka se po použití musí nechat vyschnout na suchém a vzdušném místě, pak ji vyklepeme, případně nasucho očistíme kartáčkem. Rozhodně se nenamáčí do vody! Skladovat se musí rovněž na suchém a vzdušném místě aby se zabránilo případné plísni.

Jak velkou ošatku na kynutí chleba

Nepoužívejte ošatku přímo k pečení chleba, slouží pouze na kynutí těsta. Orientační výpočet pro velikost ošatky: – k výběru velikosti doporučujeme použít tento vzorec: množství mouky, ze kterého pečete krát 2 = velikost ošatky (př. 500g mouky x 2 = 1 kg ošatka.Na 1 kg mouky si vystačíte s kulatou ošatkou na chleba s průměrem vrchní části do 22 cm nebo s oválnou ošatkou s rozměrem vrchní části přibližně 30 x 15 cm. Pro větší množství mouky sáhněte po větších rozměrech ošatek.Je možné, že první pokus nevyjde úplně podle Vašich představ (tyto fotky jsou právě z mého prvního pečení a chléb byl mnohem hutnější a tužší než jaký jsem si ho představovala :), ale každý daší bochník bude lepší a lepší. Základní recept na bochník o hmotnosti asi 1kg: cca 350g kvásku. 200g hladké žitné mouky.

Jak chlebovou ošatku používat Ošatky jsou ručně sbíjeny z pedigu přesně tak, jako to znaly již naše babičky a každá ošatka je originálem. Než do ošatky vložíte těsto, pořádně ji vysypte moukou. Tato ošatka je ideální pro kynutí zhruba jedna a půl kilového chleba.

Jak upéct chleba aby nebyl tvrdý : Po potření vodou před pečením můžete chléb posypat semínky a kořením – kmínem, mákem, sezamem, slunečnicovými nebo dýňovými semínky. Budou na chlebu držet. Potíráním chleba během pečení docílíte jeho zvlhčení a oddálíte tak začátek tvrdnutí kůrky.

Kolik mouky na 1 kg chleba : Suroviny na základní chleba (na 1 kg těsta):

400 g pšeničné mouky (2 hmotnostní díly)

Proč Nařezávat chleba

Samotné nařezání chleba před pečením nemá pouze dekorativní vzhled, ale díky nařezání z chleba odchází také přebytečná vlhkost a pára. Často to také vyřeší Vaší otázku, proč mi chleba prasknul tam, kde neměl. Chleba můžete nařezat několika způsoby: ostrý nůž

Kovové pekáče jsou obvykle levnější, ale keramické pekáče mají lepší tepelnou izolaci a mohou pomoci vytvořit křupavou kůrku na chlebu. Pečicí kámen – jeden ze způsobů pečení chleba je použití pečícího kamene, dosáhnete tak profesionálního vzhledu a chuti chleba.Ošatku je nutno před vložením těsta vysypat hladkou moukou, někdo používá bramborový škrob – Solamyl a výrobce doporučuje hrubou kukuřičnou mouku.

Co je Osatka na chleba : Ošatka na domácí chléb podporuje a udržuje tvar těsta během kynutí, což se hodí zejména u volnějších těst, která by se jinak “roztekla”. Díky materiálu ošatky (celulóza, pedig, proutí, mořská tráva nebo látkou vyložený plast) také absorbuje nadbytečnou vlhkost z těsta a tak pomáhá vytvořit na chlebu křupavější kůrku.