Antwort Jak uskladnit propolis? Weitere Antworten – Jak Uchovavat propolis

Jak uskladnit propolis?
Propolis by se měl skladovat na chladném, suchém a tmavém místě v dobře uzavřených nádobách. Svoji účinnost si při dobrém skladování zachová až po dobu 5 let.Seškrábnutím rozpěrákem lze tak snadno tento propolis odebrat. Pozor je potřeba dát na dřevěné třísky, mrtvolky včel a jiné nečistoty. ze sítí – včelař pod strop úlu vloží síť s malými oky, kterou včely rády zatmelí. Tu poté vyndá, v mrazáku nechá zkřehnout a přetažením přes hranu stolu vyloupe čistý propolis.Bylinářka Ivana Haldová doporučuje použít 60–80procentní alkohol, abychom z propolisu získali co největší množství účinných látek. Propolis necháme v alkoholu luhovat 10–14 dnů v pokojové teplotě, denně protřepeme.

Jak vyčistit propolis od vosku : Propolis je ve vodě téměř nerozpustný. Naproti tomu se velmi dobře rozpouští v tuk rozpouštějících rozpouštědlech (aceton nebo chloroform – pro člověka těžko snesitelný). Jestliže chceme vyrábět propolisový roztok ve formě tinktury pro lidskou spotřebu, pak se nejlépe k tomu hodí etylalkohol v 70% koncentraci.

Jak zpracovat surový propolis

Propolis není nutné před naložením do lihu drtit, ale potom se doba rozpouštění výrazně prodlužuje.) Hotovou tinkturu je třeba uchovávat ve skleněné láhvi a na tmavém místě. Tinkturu můžete používat jak zevně, tak vnitřně. Vnitřně se používá především na léčbu infekcí v zažívacím traktu a pro zvýšení imunity.

Co léčí propolis : Propolis působí proti bakteriím, plísním a také virům. Díky kombinaci s jeho protizánětlivým účinkem našel široké využití v léčbě kožních obtíží. Nejběžnějším přípravkem s propolisem je propolisová tinktura. Vzniká rozpuštěním propolisu v lihu s obsahem alkoholu okolo 60 %.

Prací prášek a horká voda

  1. Zbytky propolisu opatrně seškrábněte nožíkem.
  2. Oblečení namočte do horké vody na dobu 20 minut a poté se pokuste odstranit co nejvíce propolisu, opět si můžete pomoci nožíkem nebo škrabkou.
  3. Z pracího prášku si vyrobte pastu a tu vetřete přímo na skvrnu.


Propolis se získává seškrabáním ze stropu úlu a z rámků, které na podzim včely bohatě tmelí propolisem. Mnohem více propolisu je možno vytěžit pomocí speciálních pomůcek (síťovaného stropu či různých roštů).

Jak Naredit propolis

Nejvhodnější je kloktání tinktury ředěné vodou nebo použití spreje. Vnitřně se používá 1x až 2x denně 1 kávová lžička tinktury ve skleničce vlažné vody nebo čaje. Vhodné jsou i zapařovací zábaly s použitím tinktury nebo suché s mastí.Oblečení namočte do horké vody na dobu 20 minut a poté se pokuste odstranit co nejvíce propolisu, opět si můžete pomoci nožíkem nebo škrabkou. Z pracího prášku si vyrobte pastu a tu vetřete přímo na skvrnu. Poté oblečení v horké vodě pořádně vymáchejte, aby došlo k odstranění zbytků propolisu i pracího prášku.Propolis nejde ve vodě téměř rozpustit. Dá se ale dobře rozpustit v tuku rozpouštějících rozpouštědlech (aceton nebo chloroform – pro člověka špatně snesitelný). Pokud byste rádi vyráběli propolisový roztok k lidské spotřebě v podobě tinktury, doporučujeme použít etylalkohol v 70 % koncentraci.

Očištěný se naloží v poměru 1: 5 do vysoce procentního lihu, kde se na chladném místě nechá cca 3 týdny za občasného promíchání macerovat. Poté se přecedí a užívá se. Pozor na přímé užívání (při orálním užívání malá dávka zředěná čistou vodou).

Jak použít propolis na zuby : Ústní dutina

Propolis aplikujte na afty v ústech. S výhodou lze použít také na rozbolavělé koutky, za kterými často stojí plísňová infekce. Protože ničí herpetické viry, lze použít propolis na opar. Zředěná propolisová tinktura se používá k ústní hygieně, pacienti ale často vyhledávají propolisovou tinkturu na zuby.

Jak a kdy pouzivat propolis : Propolis je velmi účinný i v malých dávkách a koncentracích. Proto je vhodné vždy po 3 týdnech aplikace, 1 týden přestávka. Jinak by propolis při dlouhodobé léčbě místopomoci mohl uškodit. To platí i u alergických osob na propolis!

Jak tezit propolis

Mřížka na propolis se pokládá na rámky do horního nástavku pod víko. Propolis můžete získat z rámků a stěn seškrábnutím např. nožem. Nebo můžete použit mřížku na sběr propolisu, která se položí pod strop úlu na rámky.

NACHLAZENÍ – vypít 3x denně 15 – 20 kapek tinktury v malém množství teplé vody, nejlépe ředěným roztokem kloktat. ONEMOCNĚNÍ HRDLA A HRTANU – 6 – 7 kapek tinktury do sklenice vlažné vody a tím 3 – 4x denně kloktat.Fixy, propisovačky

Možná budete překvapeni, ale na fleky z propisky a kuličkového pera pomáhá lak na vlasy. Opravdu čtete dobře – lak na vlasy. Stačí špinavé místo postříkat lakem, nechat zaschnout a následně ručně přetřít hadříkem s mýdlovou vodou. Další možností je ruční vyprání se žlučovým mýdlem.

Čím odstranit skvrny : Nejvíc ale pomáhá ocet, technický líh a žlučové mýdlo. Jakýkoliv z těchto přípravků nechte chvíli působit, oblečení na hodinu nechte máčet ve vodě s pracím práškem a poté vyperte v pračce. Pryskyřici z oblečení dostanete odlakovačem na nehty nebo lihem. Stačí jednoduše třít jemně hadříkem.