Antwort Jak upravit terén ve svahu? Weitere Antworten – Jak upravit zahradu ve svahu

Jak upravit terén ve svahu?
Do svažité zahrady se hodí rostliny s hlubokými kořeny. Ty se udrží i na skutečně prudkém pozemku. Okrasné trávy, růžové a další okrasné keře jsou sázkou na jistotu. Máte-li zahradu terasovitě zarovnanou, na hranice jednotlivých stupňů můžete přidat stylové květináče.Takové sklony se vyplatí osázet zakrslými jehličnany a půdopokryvnými rostlinami (např. skalníky), které svah zpevní. Místo lze pro okrasu doplnit o kameny, nasypat kůru. Lépe se nám tak bude svažitá část udržovat, plevele bude méně.Do svahů se hodí také růže svraskalé, mnohokvěté nebo vinné. Kdo nenašel svého favorita, může vybírat dál: mezi oblíbené dřeviny k ozelenění a zpevnění svahů patří také dřišťály, skalníky, břečťan, vřesovec, brslen nebo bobkotřešeň.

Co vysadit na zpevneni svahu : Samopnoucí rostliny – například břečťan, hortenzie řapíkatá, nebo brslen. Popínavé rostliny – do této kategorie patří opletka, plamének či zimolez. Keře do svahů – zde řadíme třezalku, šípkovou růži, ostružiník a další.

Kdy a jak zazimovat zahradu

Otázku, kdy je třeba zahradu zazimovat, není přitom těžké zodpovědět: Ideální období nastává od poloviny října do začátku listopadu. Poté je třeba začít pracovat na trávníku, záhonech, keřích, stromech a živém plotu. Kromě toho je důležité správně uskladnit zahradní techniku po studené roční období.

Co dát místo trávníku : Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).

Svažitá zahrada v nákresech i prakticky

Kdy pozemek ubíhající jen mírně do svahu ještě poslouží na fotbálek a kdy už je lepší vyřešit takovou část zahrady takzvaných terasováním. Názorně je také vidět zpevňování svahu pomocí kokosových rohoží či takzvaným haťováním, tedy prkny ukotvenými pomocí kůlů.

Zahrada ve svahu

Tam, kde obyčejně voda prorazí a utíká z pozemku, můžeme udělat zádržnou nádrž na vodu. Kde voda vymílá stružky, můžeme si pomoci tím, že je neplníme znovu zeminou, ale hrubším a v mezerách mezi velkými kameny jemnějším kamenem, hrubým štěrkem. Voda nadělá méně škod, do rybníčku či nádrže vtéká čistší.

Jak zpevnit svah betonem

U zdí o výšce nad 100 cm vykopejte zeminu do hloubky 80 cm a na mrazuvzdornou vrstvu uložte minimálně 20 cm silnou vrstvu betonu. Beton nanášejte krátce před usazením svahových tvárnic. Použijte jen tolik betonu najednou, kolik tvárnic stihnete položit, protože beton musí být při usazování tvárnic vlhký.Pro zpevnění šikmých ploch a svahů, například pracovních cest a příjezdů ve svahu, je skvělým řešením zatravňovací dlažba ECORASTER. Tvárnice ECORASTER pro zpevnění svahu jsou opatřeny výřezy pro kotvící tyče.Na zásyp se používá mrazuvzdorný materiál. Jelikož jsou následující řady tvárnic zpravidla posunuty směrem dozadu a leží na zásypu, musíte ho pořádně zhutnit. Zbývající místo v tvárnicích vyplňte zeminou. Teď položte další řadu tvárnic – s posunem dozadu podle sklonu svahu, zasypte a tvárnice vyplňte zeminou.

Pokud chcete kameny zpevnit strmější svahy, pak už bude nutné jejich spojení pomocí cementu. Nutné je i vykopání základů, a to ideálně do hloubky 20-40 cm. Svah můžete zpevnit i dřevem, které vytvoří velice zajímavý efekt. Skvělou volbou jsou například dřevěné palisády.

Co je třeba udělat na podzimní zahradu : Hlavní řez ovocných stromů se provádí na jaře (jabloně, hrušky, švestky). Během podzimu (nebo i na konci léta po plození) můžete ostříhat třešně a višně. Řez na podzim nejlépe snášejí ořechy (ořech, líska). I některé keře vyžadují podzimní řezy, a to zejména rybíz, angrešt a josty.

Jak zazimovat túje v květináči : Odpověď: Thuje v květináči – jak zazimovat thuje: Je třeba, aby nebyly vystaveny větru a aby byla po celou zimu zajištěna dostatečná zálivka. Jejich přežití není ani tak závislé na chladu, kterému budou vystaveny jako na odparu z jehlic.

Co vysadit místo trávy

Stinná místa

Využít můžete břečťan, který se přirozeně vyskytuje v lesích. Hustou, souvisle pokrytou plochu dokáže vytvořit pachysandra (Pachysandra terminalis), které se ve stínu skvěle daří. Lesklé a vždyzelené listy nabízí kopytník (Asarum europaeum) nebo barvínek menší (Vinca minor). Ten však vyžaduje vlhčí půdu.

Obnovu trávníku můžeme provádět od dubna do konce října. Měli bychom však vždy přihlédnout k půdně klimatickým podmínkám (letní výsevy vyžadují vydatnou závlahu). Trávník obnovujeme vyhrabaný v pokoseném stavu, při výšce cca 20 až 40 mm. Z dosévaných míst v trávníku odstraníme veškeré organické zbytky a kameny.Ceník prací – Zakládání zahrad

Práce druh cena/jednotka*
Terénní úpravy hrubé – strojem 500,-Kč/m2
jemné – ruční práce 250,-Kč/h
Položení netkané textilie vč.textilie 25,-Kč/m2
Výsadba vč. výměny půdy stromů vč. zakůlování 600,-Kč/ks

Jak srovnat terén : Je třeba odstranit vrstvu vegetace a vyrovnat terén. Následně se gabiony postupně umisťují a spojují pomocí drátů nebo spon. Důležité je zajistit správnou rovinnost a spolehlivé spojení mezi jednotlivými gabiony. Po instalaci se provádí naplnění kameny, které se může uskutečňovat postupně až do požadované úrovně.