Antwort Jak upravit fíkus? Weitere Antworten – Co potřebuje fíkus

Jak upravit fíkus?
Vlhkost vzduchu: Fíkus preferuje vyšší vzdušnou vlhkost. Můžete umístit rostlinu na podnos s vodou nebo použít zvlhčovač vzduchu, zejména v zimě, kdy je vytápěním vzduch suchý. Hnojení: Během období aktivního růstu (jaro a léto) hnojte fíkus každé 2-4 týdny hnojivem pro pokojové rostliny.Opadávání lisů může být také následkem přeschnutí nebo naopak přemokření. Drobnolisté fíkusy se mají zalévat v okamžiku, kdy proschne horní vrstva zeminy. Je důležité, aby mohla přebytečná voda odtéci. Proto určitě neopomeňte dobrou drenáž a pod květináčem nechejte jen mělkou misku.Jak si poradit s přerostlým fíkusem

Určitě by potřeboval radikální zásah, ale ničeho se nebojte a nemilosrdně jej seřízněte. Jestliže dodržíte postup, nemůžete nic zkazit. Navíc získáte podstatně lépe vyhlížející rostlinu. Odpočítejte 2 až 3 listy odshora a mezi kolínky na kmínku proveďte nožem hladký řez.

Kdy a jak stříhat fíkus : Hluboký řez se zpravidla provádí v zimním období, kdy rostliny již shodily listy a jsou v klidovém režimu. Fíkovníkům ale nevadí ani drastičtější zásah v průběhu vegetační doby, v takové chvíli se však spíše provádějí pouze drobnější korekce jako vylamování přebytečných zelených výhonů, zaštipování vrcholků a podobně.

Jak přezimovat fíkus

Fíkovník potřebuje teplé, slunné místo, které je ale zároveň chráněné před větrem a mrazy. Pokud ho máte v květináči, v zimě ho nechte přezimovat v chladné místnosti, kde mu bude lépe než venku. Na zeminu náročný není, ale preferuje jílovitou a písčitou lehčí půdu.

Proč opadávají listy fíkusu : Pokud vašemu fíkusu opadávají listy, pravděpodobně ho trápí jeden z výše popsaných problémů. Hlavními důvody ale většinou bývá přesun a chladné stanoviště. Hnědé a žluté fleky na listech může způsobit přelití a oschlé okraje listů zase přesychání substrátu a nízká vzdušná vlhkost.

Pokud vašemu fíkusu opadávají listy, pravděpodobně ho trápí jeden z výše popsaných problémů. Hlavními důvody ale většinou bývá přesun a chladné stanoviště. Hnědé a žluté fleky na listech může způsobit přelití a oschlé okraje listů zase přesychání substrátu a nízká vzdušná vlhkost.

plnými hnojivy v intervalu 2 až 3 týdny. Vhodné je kapalné hnojivo Hortus Pokojové rostliny – List, které sým složením plně vyhovuje potřebám fíkusů i jiným nekvetoucím rostlinám. Řez a zaštipování: Aby se nám fíkus do bytu nebo kanceláře vešel, musíme jeho růst pravidelně redukovat.

Jak přesadit fíkus

Přesazování provádíme nejčastěji z jara, čímž docílíme zrychlení růstu. Přesazujeme až tehdy, když kořeny začnou vylézat z květináče ven. Ficusy nejsou na složení substrátu velmi náročné, proto bude dostačující zemina na pokojové rostliny. Květináč volíme asi o 2 cm větší než byl původní.Horší je vždy přelití ,než krátký přísušek a pokud si sice hlídáte ,aby v miskách nestála voda ale zaléváte často, tak můžete i takto rostliny přelévat. Takže idealní je zalévat 2-3 x týdně ,ale vždy jen to co rostlina potřebuje. U ficusů se také dělá velice často chyba,že jsou umístěny daleko od okna .Kdy fíkus přesadit a do čeho

Květináč vybírejte jen o fous větší (cca 2-3 cm), aby rostlina stihla odebírat zálivkovou vodu. Ve větším květináči se drží více vody, což může způsobit hnilobu kořenů. Substrát vždy vybírejte (míchejte) propustný, a to právě kvůli přemokření kořenů.

Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu.

Jak správně pečovat o fíkus : Zaléváme vlažnou vodou, protože fíkus má rád „nohy v teple“. Množství potřebné vody závisí na světlosti místa, velikosti rostliny a vlhkosti vzduchu. Miluje rosení a otírání prachu vlhkým hadříkem. Fíkus je velmi citlivý na studený průvan a nesnáší přílišné teplotní výkyvy.

Jaký substrát pro fíkus : Fíkusy jsou na substrát nenáročné. Postačí jim běžný substrát pro pokojové rostliny nebo palmy. Naopak není vhodné zvažovat příliš písčitý substrát, jílovitý substrát, který vůbec nedýchá a samotnou rašelinu, která je sice pro fíkusy vhodným zázemím, ale poměrně rychle vysychá a hůře přijímá pak vodu.

Jak se starat o Fík

Fíkovník potřebuje teplé, slunné místo, které je ale zároveň chráněné před větrem a mrazy. Pokud ho máte v květináči, v zimě ho nechte přezimovat v chladné místnosti, kde mu bude lépe než venku. Na zeminu náročný není, ale preferuje jílovitou a písčitou lehčí půdu.

fíkovník je opadavý keř a vyžaduje hodně slunce a teplo a nejlépe místo chráněné před větrem. na půdu je nenáročný, nejlépe ale plodí v jílovitých půdách. mladé rostliny chráníme před mrazy (od -10 °C) obalením do fólie, zahrnutím zeminou, obalením slámou, chvojím, atd.Nejjednodušším postupem pro přípravu domácího pěstebního substrátu je tak namíchání zeminy ze záhonku s kompostem v poměru 1 : 1. 2) Další jednoduchou směsí určenou zvláště pro přesazovaní vyklíčených rostlinek je smíchání kompostu a agroperlitu.

Jakou hlínu pro fíkus : Vhodný substrát pro fíkus

Fíkus je nenáročný, proto mu stačí běžný substrát na pokojové rostliny. Můžete ho namíchat s rašelinou a pískem, aby byl lépe propustný. Rašelinu přidejte přinejmenším do spodní části květináče.