Antwort Jak upravit dřevo do terária? Weitere Antworten – Jak ošetřit dřevo do terária

Jak upravit dřevo do terária?
Odpověď: pro povrchovou úpravu dřevotřísky v teráriu může použít silikon akrylátové nátěrové hmoty, bezbarvý lak ""laksil"" nebo email ""bisil"" které jsou schváleny i pro přímý styk s pitnou vodou.Přírodní, velmi atraktivní a účelná dekorace do terárií. Opuwa Wood jsou různě velké kusy dřev z africké Namibie. Perfektně se hodí do pouštních, ale také tropických terárií.

  • vhodné jsou – dub, buk, akát, jabloň, hrušeň, třešeň, ořech, švestka, meruňka, broskvoň, atd.
  • rozhodně nepoužívejte smrk, borovici, jedli, lísky, topoly.
  • zkrátka potřebujete nějaké tvrdé dřevo (ve vodě vydrží déle)

Jak připravit kořen do akvária : Budete-li dávat kořen, doporučuje se ho alespoň převařit, protože většina kořenů zpočátku barví vodu. I tak může kořen ještě v akvariu zabarvovat vodu, ale rybičkám to nevadí, jelikož se jedná o přirozený přírodní výluh. Postupným vyměňováním vody se zabarvení zbavíte.

Jak správně ošetřit dřevo

Dřevo je porézní a bez ochranného nátěru se neobejde. Vždy začínáme mořidlem či napouštědlem a až poté aplikujeme vrchní nátěr. Vhodným napouštědlem je například obyčejná instalatérská fermež, čili lněný olej. Ovšem napouštědlo (mořidlo) vybíráme především podle doporučení výrobce nátěrové hmoty.

Na čem řezat dřevo : Čerstvé dřevo je potřeba co nejrychleji zpracovat.

Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví jde použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou, nejlépe s korunkovým zubem na vlhké dřevo na plátku.

Čerstvé zelené větve nechte raději vyschnout, protože mohou skrývat nechtěné hosty. Je lepší kůru z větví oloupat a holou větev zdrsnit rašplí. Před samotnou instalací do terária větev ošetřete spařením vroucí vodou ve vaně, nikdy nepoužívejte chemikálie. Větev ani kořen nelakujte.

Často se používají větve z vrby, protože se stane, že v teráriu zakoření, a tak vznikne důmyslný živý celek. Využít se dají i větve ovocných stromů nebo větve vinné révy. Jakékoliv větve z přírody se musí před umístěním do terária propláchnout horkou vodou či na chvíli nechat vypéct v troubě.

Jak ošetřit dřevo do akvária

Větve do akvária se začínají rýsovat ;). Větve rozřežte na požadovanou velikost, odstraňte kůru, odrbejte rýžákem a dejte je do nádoby s čistou vodou na 2-3 měsíce. Dřevo zatěžkejte, protože jinak bude plavat na hladině (potřebujeme, aby bylo pod hladinou a nasáklo vodu). Za pár dnů musíme vodu vyměnit.Kulatá akvária jsou nevhodná

Pokud akvárium teprve pořizujete, rovnou zapomeňte na ta kulatá. Mohou sice vypadat hezky a zdát se nenáročná na údržbu, opak je ale pravdou. Špatně se čistí, vhodná jsou například pro aranže vodních rostlinek.Kořen po namočení do vody za cca dva týdny, přestává mít tendenci plavat a zvedat se k hladině. Po namočení přibližně za dva až tři dny se na kořenu objeví čirý povlak. Tento povlak není na škodu a je chemickým projevem dřeva na vodu. Povlak je vhodné při výměně vody odstranit odsátím.

Kolik substrátu potřebuju do svého akvária Do akvária o rozměru 60x30x30 cm, kde chceme mít například 4 cm substrátu (používá se cca 4 – 10 cm dle velikosti nádrže), potřebujeme přibližně 7 litrů substrátu.

Čím odmastit dřevo před nátěrem : Na odmaštění použijeme vodu se saponátem, pokud by to nestačilo, můžeme sáhnout po lihovém nebo benzínovém čističi. Pokud po očistění nábytku zjistíme mechanické poškození, je třeba je vyspravit tmelem na nábytek. Po zaschnutí tmelu je třeba povrch znovu do hladka přebrousit.

Jak ošetřit dřevo před nátěrem : Impregnace je základ

Nejprve použijeme hrubší brusný papír a doladíme jemnějším. Dřevo očistíme. Následně jej naimpregnujeme Balakryl Napouštědlem, které prostoupí hluboko do dřeva. Tento krok nám zaručí, že dřevo ošetříme proti plísním, houbám a jiným mikroorganismům a navíc lépe přilne i následná vrstva barvy.

Jaký kotouč na řezání dřeva

Na podélné řezání měkkého i tvrdého dřeva se hodí pilové kotouče pro podélné řezání, které jsou dobrou volbou i pro vícelisté rozmítací stroje. Upínací otvory pilových kotoučů upravíme podle vašich potřeb. Do náročnějších podmínek jsou vhodné popouštěné pilové kotouče.

Čerstvé dřevo je potřeba co nejrychleji zpracovat.

Na to je nejlepším pomocníkem řetězová pila. Pro porcování kmenů a větví jde použít i kotoučovou pilu s kolébkou. Samozřejmě můžete dřevo řezat i ruční obloukovou pilou, nejlépe s korunkovým zubem na vlhké dřevo na plátku.Pro některé práce postačí nůžky (zahradní nůžky), nůžky na větve nebo vyvětvovací pila. Pro větší práce můžete potřebovat elektrický nástroj, například vyvětvovací pilu na tyči.

Kdy řezat suché větve : Některé stromy je nejvhodnější řezat v zimě, kdy jsou v klidovém stavu, aby se podpořil jarní růst, jiné se řežou v létě, kdy odstranění přebytečných listnatých výhonů pomůže dozrát plodům a listům. Na podzim, obvykle v listopadu, se prořezávají zejména suché větve a lze také odřezávat celé odumřelé stromy.