Antwort Jak upéct chřest? Weitere Antworten – Jak připravit chřest na pánvi

Jak upéct chřest?
Na pánvi rozehřejeme máslo a do něj pak vhodíme česnek. Párkrát promícháme. Přidáme chřest, oheň stáhneme na spíš slabší a přikryjeme pokličkou. Pod pokličkou děláme do doby, než bude chřest sytě zelený a měkký, tedy zhruba 8 minut.Máslo rozpusťte v rendlíku. 2 Chřest oloupejte a rozložte na plech. Zakápněte olejem a dobře promíchejte nebo potřete mašlovačkou, aby se olej rovnoměrně rozprostřel. Osolte a dejte péct do trouby na 230 °C asi 10 minut.Chřest můžete grilovat i restovat na plotně, blanšírovat, vařit i chroupat syrový. Jídla s chřestem jsou lehká, mohou být i sladká, hodí se do salátů a ke grilovanému masu. Konzumací prospějete svým ledvinám a močovým cestám.

Jak se loupe a chřest : Bílý chřest musíme pečlivě celý oloupat až po hlavičku. U zeleného chřestu stačí oloupat cca poslední třetinu výhonku (pazochu), mladý zelený chřest není potřeba loupat vůbec, pouze u tlustšího jeho spodní konce.

Na co je zdravý chřest

Snižuje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak a zlepšuje látkovou výměnu. Fytochemikálie, které tato zelenina obsahuje, mají protizánětlivé účinky, pomáhají ulevit od artritidy a revmatismu. Chřest působí jako diuretikum, tedy odvodňuje. Tělo očistí, působí preventivně a pomáhá při infekcích močových cest.

Jak dlouho Smazit chřest : Bílý chřest – 7 až 9 minut, silnější výhonky 10 až 20 minut. Zelený chřest – 3 až 5 minut, silnější výhonky 5 až 15 minut. Správně uvařený chřest by měl podobně jako ostatní zelenina – např. květák nebo brokolice – změknout, nesmí ale být rozvařený do měkka.

Čištění a vaření chřestu

Chřest čistěte shora dolů kromě hlavičky. Dřevnatý, starší chřest očistěte obzvlášť důkladně, jinak bude hořký.

Chřest omyjte a odřízněte dřevnaté části chřestu. Pokapejte ho olejem, pomažte rozdrceným česnekem a mírně osolte a popepřete. Rozřízněte plátky slaniny podélně (po delší straně) a zabalte každý stonek. Položte chřest na grilovací mřížku nebo plech s pečícím papírem a pečte 10 minut.

Proč je cítit moc Po chřestu

Řada chemických látek, které se tvoři při trávení chřestu, se může vyskytovat v moči a být příčinou jejího „pachu po chřestu“. Tyto látky se z chemického hlediska řadí do skupiny merkaptanů (thiolů). Chřest obsahuje látky nazvané puriny, které se běžně vyskytují v rostlinách, zvířatech i lidech.Vysoký obsah vitaminů skupiny B, betakarotenu a zinku je ideální nejen pro zdraví, ale i pro krásu, zejména pro zdravé a lesklé vlasy, čistou a pružnou pleť a pevné nehty. Díky vysokému obsahu kyseliny listové a niacinu je chřest důležitý pro správné fungování hormonálních procesů, omlazování buněk a krvetvorbu.Chřestu dodává jeho charakteristickou chuť kyselina asparagová, což je jedna z aminokyselin. Typický zápach moči po konzumaci chřestu je způsoben meziprodukty metabolismu této aminokyseliny [1, 2]. Kyselina asparagová mj. povzbuzuje činnost ledvin.

Bílý chřest roste pod zemí a zelený chřest roste nad zemí. Sluneční světlo dodává chřestu charakteristickou zelenou barvu a výraznější chuť.

Který chřest je lepší : Zelený chřest skóruje vyšším obsahem vitaminu C a karotenu, je výraznější a potřebuje pouze trochu oloupat. Bílý chřest má lahodnější chuť, ovšem může vám zničit celý pokrm, pokud z něj nesloupnete vlákna slupky. Exotický fialový chřest se nesklízí dříve, než hlavička vykoukne ze země a má tak více cukru.

Jak připravit smažený chřest : Postup přípravy

Chřest povaříme asi 10 minut v osolené vodě s plátkem citronu a lžičkou cukru. Poté ho necháme okapat v sítu a osušíme. Chřest obalíme v mouce, rozšlehaných mírně osolených vejcích a nakonec ve strouhance. Smažíme dozlatova v rozpáleném oleji.

Jak připravit bílý chřest

Chřest vaříme vždy “na stojato” tak, aby špičky zůstaly vždy zcela nad vodou a vařily se jen v páře. Jinak příliš změknou a ztratí svou jedinečnou delikátní křehkost. Podle tloušťky výhonků (pazochů) vaříme bílý chřest 5 až 8 minut a zelený chřest 2 až 5 minut.

„Moč může páchnout lehounce nasládle, užíváme-li příliš vitaminu B12, ale i když sníme jídlo hojně okořeněné česnekem nebo si dopřejeme větší množství tropického ovoce či alkoholu. Při nadměrné konzumaci masa a nedodržení pitného režimu může moč výrazněji páchnout po amoniaku (čpavku) a močovině.Ideální je konzumovat chřest několik hodin po sklizni. Chřest skladujeme v chladničce při teplotě kolem +5°C i několik dní, maximálně jeden týden.

Proč je chřest zdravý : Snižuje hladinu cholesterolu, upravuje krevní tlak a zlepšuje látkovou výměnu. Fytochemikálie, které tato zelenina obsahuje, mají protizánětlivé účinky, pomáhají ulevit od artritidy a revmatismu. Chřest působí jako diuretikum, tedy odvodňuje. Tělo očistí, působí preventivně a pomáhá při infekcích močových cest.