Antwort Jak ukotvit kotevní pátku? Weitere Antworten – Jak upevnit kotevní patku

Jak ukotvit kotevní pátku?
Patky s deskou jsou vhodné k připevnění k již hotovým betonovým podkladům. Použijeme k tomu čtyři ocelové svorníkové kotvy o průměru 10 milimetrů. Do vytvrdnutého betonu můžeme zakotvit i patku s trnem, ale je pro něj potřeba vyvrtat odpovídající otvor a vyplnit ho chemickou maltou, což je poněkud dražší řešení.Zemní vrut se jednoduše zašroubuje do země a to bez použití mechanizace. Zemní vrut, jak jeho název napovídá, je velký dutý šroub, který se montuje přímo do země. Montáž lze přirovnat k zašroubování klasického vrutu do dřeva. Na trhu je spoustu různých typů a druhů zemních vrutů.Hloubka založení betonové patky je v nezámrzné hloubce, tedy v 800 mm pod úrovní přilehlého terénu, v některých půdách to může být až 1200 mm. Bednění betonové patky lze však zhotovit i jednodušeji.

Jak kotvit do betonu : Ocelová zarážecí kotva do betonu Fischer EA II

Mosazná hmoždinka určená do tenkých dřevotřískových desek. Často také využívána kameníky do tenkých desek z kamene např. pro přichycení tabulek na náhrobní kameny.

Jak hluboké základy pod pergolu

Pamatujte na to, že hloubka patky pro pergolu by měl být hluboká alespoň půl metru. V případě, že stavíte na nestabilní lehké půdě či v kamenité půdě, měli byste hloubku vrtu prodloužit až k jednomu metru. Doporučená velikost pro otvor na kotevní patky na pergolu činí 50 na 50 centimetrů.

Jak ukotvit pergolu do země : Velké a těžké pergoly není od věci ukotvit dvojím způsobem, tedy jak ke zdi domu, tak do země. Standardně se pro kotvení zahradních pergol a jiných typově podobných dřevostaveb do země používají betonové patky s podlahovými úchyty a moderní kotvící prvky – zemní vruty.

Nejčastěji se používají při kotvení dřevěných konstrukcí (trámy, hranoly) do betonu nebo země. Kotevní patky využijete zejména, pokud plánujete stavit pergolu, altán, terasu či garážové stání. Jsou velmi spolehlivé, zajistí pevné a stabilní uchycení a lze je využít prakticky v jakémkoliv terénu.

Případně lze použít tzv. zemní nebo půdní vruty, což jsou vlastně patky se závitem, které se nebetonují, ale „zašroubují“ nebo zatlučou do země. Jakákoli ocelová kotevní patka drží dřevo v dostatečné výšce nad zemí a sloupek je tak chráněný proti destruktivnímu působení vlhkosti.

Proč betonovat do nezámrzné hloubky

Betonování by mělo probíhat až do nezámrzné hloubky, jinak hrozí, že přes zimu promrzne zemina kolem betonu. Určitě jste již viděli různě vychýlené nebo nakloněné sloupky. Abyste tomu zabránili, doporučujeme jít do hloubky 80 cm pod terén u standardních zemin, u jílovitých čím hlouběji, tím lépe.Kotevní patky betonujeme suchým betonem a třídu betonu zvolíme C 8/10 nebo C 12/15. Pevnější beton použijeme pro rozměrnější pergoly a pro pergoly s pevným zastřešením, které budou patky více zatěžovat. Pro nezastřešené zahradní pergoly, které nebudou příliš zatěžovány, postačí beton C 8/10.Montáž patek do betonu

Pokud se chystáte použít ke kotvení patky do betonu s roxorem, máte dvě možnosti montáže. V prvním případě je nutné nejprve vykopat do země otvor a vyplnit ho betonem. Do betonu se začerstva vtlačí patka, vyrovná se a nechá zatuhnout. Roxor musí být zalitý betonem do 3/4 délky.

Pokud zvolíte pouze kombinaci cementu, písku a vody, pak se standardně používá 1 díl cementu, 3 až 4 díly písku a 0,75 až 1 díl vody. V praxi to tedy znamená, že použijete například 1 kyblík cementu, který smícháte s 3 až 4 kyblíky písku a přidáte k tomu třičtvrtě až jeden kyblík vody.

Jak nejlépe ukotvit pergolu : Nejčastějším prvkem, který se používá k ukotvení pergoly ke zdi domu je nosné ráhno. To se k fasádě domu připevní pomocí chemické kotvy a závitových tyčí. Na konec tyčí se následně připevní zmíněné nosné ráhno (tzv. vazník) a k němu se přichytí pergola.

Jak ukotvit pergolu do betonu : Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.

Jak ukotvit pergolu do zámkové dlažby

Pergolu je možné ukotvit také do betonu nebo zámkové dlažby, a to s pomocí speciální podlahové úchytky K301. Úchyt má tvar písmene U a připevňuje se k podkladu pomocí hmoždinek. Do účka pak zasadíte sloupek pergoly. Povrch musí být zcela rovný a pevný, aby se časem nezačal viklat pod tíhou pergoly.

V minulosti to bylo opalování dřeva nebo nátěr vyjetým olejem, ovšem tyto metody jsou dnes již překonané. Tím nejefektivnějším a zcela ekologickým způsobem je použití přírodních olejů a pryskyřice! Konkrétně zředěného dřevního téru, který můžete znát i pod pojmem dehet, nebo dřevní smůla.Díky moření mají smrkové kůly na ohradu dlouhou životnost, reálně se dá počítat s dobou 10 let (není ale výjimkou, že se takový kůl dožije i 20 let ve službě). Pokud ale není smrk mořený, vydrží v zemi cca 5 let, poté hnije.

Jak ošetřit kůl do země : Dřevěné kůly – sloupky – je vhodné důkladně ošetřit, tedy nátěr by měl být aplikován ve 2-3 vrstvách, přičemž pro 1. vrstvu je vhodné dřevní dehet (borovicový dehet) ředit terpentýnem v objemovém poměru 1:1. Další nátěry lze již ředit dle roztíratelnosti a tvorby nátěrového filmu (např. 2 díly dehtu :1 díl terpentýnu).