Antwort Jak ukončit výživné na dítě? Weitere Antworten – Jak zažádat o zrušení alimentů

Jak ukončit výživné na dítě?
Rodič podá návrh na zrušení výživného k soudu

Například potvrzení o studiu, poslední rozsudek, kterým soud výživné stanovil, případně posouzení zdravotního stavu dítěte, je-li indisponováno a neschopno se živit. Ostatní podstatné okolnosti pak zjišťuje soud v řízení o zrušení výživného.Vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do doby, dokud děti nejsou schopny se samostatně živit. Nejčastěji tedy po dobu studia na střední či vysoké škole. Pokud je studium ukončeno už v 18 letech a dítěti nic nebrání v zahájení vlastní výdělečné činnosti, rodiče mu dále výživné platit nemusí.Vyživovací povinnost sice zaniká ze zákona, jsou situace, kdy je rodič nucen obrátit se svým nárokem na příslušný soud. Vyživovací povinnost rodičů k dítěti trvá po dobu, po kterou není dítě schopno samo se živit. Tento předpoklad je zakotven v občanském zákoníku, konkrétně v ustanovení § 911.

Jak podat žádost o snížení výživného : Nárok na výživné samozřejmě nikterak omezen není. Stále je potřeba řídit se platným rozsudkem, případně dohodou rodičů. Povinný však může požádat o snížení alimentů, neboť došlo k výrazné změně v jeho poměrech. Návrh je potřeba podat k příslušnému soudu (podle místa bydliště žalovaného).

Jak dlouho Zpětně lze vymáhat výživné

S rozsudkem lze vymáhat až 10 let zpětně

Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit. Pokud by byl vydán pravomocný rozsudek přesně před 10 lety a od té doby nebylo výživné hrazeno, lze vymáhat celý dluh v plné výši.

Jaký je trest za neplacení výživného : Aktuálně mohou dlužníci za tuto praxi dostat až tři roky vězení, avšak polovina případů takový trest nevede ke splacení dluhu. Navíc, většina osob ve vězení není zaměstnána, což způsobuje, že jejich dluhy dále narůstají.

Výživné je označení pro finanční částku, kterou povinná osoba zajišťuje (buď zcela, nebo částečně) výživu oprávněné osoby, případně uspokojuje další životní potřeby. Dárky, kapesné a jiná příležitostná plnění se do výživného nezapočítávají. Výživné se obvykle platí v pravidelných měsíčních splátkách.

Vyživovací povinnost rodičů trvá do doby, než jsou děti samy schopny se živit. Nijak to nesouvisí s věkem dítěte, vyživovací povinnost nezaniká dosažením zletilosti, tedy osmnácti let. Pokud dítě i po tomto věku dále studuje, trvá vyživovací povinnost až do konce studia.

Jak dlouho trva snizeni alimentů

Délka vyživovací povinnosti a její zánik

Připravuje-li se dítě na budoucí povolání (studuje v prezenčním programu), pak vyživovací povinnost zásadně trvá, dokud dítě nenabude 26 let. Je-li dítě nemocné nebo invalidní, vyživovací povinnost může trvat i po dosažení 26 let věku.Pokud máte k dispozici soudem vydaný rozsudek o výživném s doložkou vykonatelnosti a právní moci, je možné vymáhat výživné zpětně až za 10 let. Záleží samozřejmě na tom, jak dlouho už výživné není hrazeno a kdy vznikla povinnost jej platit.U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.

Pokud rodič dál neplatí výživné, máte nárok na náhradní výživné 48 měsíců. Do těch se počítá skutečná doba neplacení. Když například 4 měsíce náhradní výživné pobíráte, pak druhý rodič začne na 6 měsíců výživné platit a potom opět přestane, můžete výživné pobírat dalších až 44 měsíců.

Kolik let za neplacení alimentů : Druhou možností je podání trestního oznámení pro zanedbání povinné výživy. Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem, za který hrozí až 3 roky ve vězení (za situace, že by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze).

Co všechno se počítá do výživného : Výživné se počítá jen z oficiálních příjmů. Pro určení rozsahu výživného jsou rozhodující odůvodněné potřeby dítěte (a jeho majetkové poměry), které zpravidla rodič (nejčastěji matka) vyčísluje. Mnohdy se matka omezí jen na složenky, které se dítěte týkají (školkovné, obědy, kroužky, pojištění a podobně).

Kolik jsou minimalni alimenty

Neexistuje žádná fixní hranice pro minimální alimenty. Při posuzování žádosti o výživném soudem, musíte předložit svoje příjmy.

Dle českého práva se částka výživného určuje podle:

čistých příjmů rodičů ze zaměstnání, podnikání, důchodu či sociálních dávek. životní úrovně rodičů – majetek rodičů (finanční prostředky, nemovitosti, auta…) nebo využívání prostředků společnosti, v rámci které rodiče podnikají, pro vlastní potřebu.Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem zanedbání povinné výživy, za který hrozí až 3 roky vězení (pokud by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze). Tento trestný čin patří spolu s krádežemi mezi ty nejčastější.

Kam se obratit kdyz neplati alimenty : Pokud druhý rodič neplatí na své dítě výživné, musíte podat návrh na exekuci nebo návrh na soudní výkon rozhodnutí. V této věcí se můžete obrátit na kteréhokoliv soudního exekutora nebo na soud, který rozhodl o výživném. Jakmile je návrh podán, máte nárok na náhradní výživné.