Antwort Jak udrzovat oheň v krbu? Weitere Antworten – Jak udržet oheň v krbu

Jak udrzovat oheň v krbu?
Systém skládání polen může být klíčem k úspěchu

Oheň zapálený shora bude pomaleji postupovat směrem dolů, efekt rozvoje tepla bude stejný, ale samotná doba hoření se příjemně prodlouží. Ovšem pozor, ani tak nesmí být kamna dřevem napěchovaná, tento druhý extrém příliš nepomůže a oheň bude častěji vyhasínat.Hodí se suchý papír, tráva, chrastí nebo suché větvičky. Při rozdělávání ohně může pomoci kůra břízy, která hoří docela dobře i vlhká. Pokud máte sekeru a pilu, můžete na podpal použít třísky ze středu polínka, který bývá sušší. Na přikládání si připravte pokud možno suché větve − najdete je nejčastěji pod stromy.Jedním z nejsnadnějších způsobů jak rozdělat oheň je samozřejmě použití zapalovače nebo sirek. Benzínový zapalovač je spolehlivý, zvláště originální výrobky firmy Zippo. U neznačkových zapalovačů hrozí poměrně rychlá ztráta jeho náplně, takže můžeme zůstat na holičkách v ten nejméně vhodný okamžik.

Jak zapálit oheň v krbu : Odborníci rádi mluví o zatápění „top down“ a „bottom up“. To znamená, že začnete zapalovat hranici buďto nahoře, nebo zespoda. My dáváme přednost způsobu „top down“, tedy „shora dolů“. Vzniká tak méně sazí a popela, vzduch má lepší přístup k plamenům a první nálož dřeva déle vydrží.

Co nejdéle hoří

Nejdéle hořící oheň na světě hoří už zhruba šest tisíc let. Nachází se v Austrálii uvnitř hory příznačně nazvané Burning Mountain. Anglický název lze přeložit jako Hořící hora. Oheň ovšem nehoří na povrchu hory, ale v jejím podzemí, kde dochází ke spalování uhlí.

Kde se nesmí rozdělávat oheň : Oheň se nesmí rozdělávat ve vzdálenosti menší než 50 m od lesa. Nesmí se rozdělávat také v blízkosti hořlavých předmětů a zemědělských kultur. Na soukromém pozemku byste měli mít souhlas vlastníka. Samosprávy někdy regulují rozdělávání ohně místní vyhláškou, zvláště v období sucha, kdy hrozí vznik požáru.

Možná vás to překvapí, ale soda a sůl jsou mimořádně účinní pomocníci, když se vznítí olej nebo jiný tuk. Jedlá soda je vhodnější k likvidaci menšího požáru, protože po zahřátí uvolňuje oxid uhličitý. Ten zamezí přístupu kyslíku k ohni. Sůl zase pohlcuje teplo u většího ohně.

Základní pravidla: Při rozdělávání ohně v přírodě je nutné v prvé řadě zvolit vhodné místo pro ohniště. To by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a v dostatečné vzdálenosti od budov a vůbec všech věcí, které se mohou vznítit. Pamatujte, že v lese lze rozdělávat oheň jen na vyhrazených místech!

Kde je zakazano rozdelavat oheň

Zcela zakázáno je i rozdělávání ohně na místech se vzrostlým porostem, tedy i na louce nebo na strništi. Oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance (zetlelá vrstva jehličí) nebo rašelině, ani v blízkosti stohů (minimálně 100 m), seníků apod.Ideální je tedy dát do topeniště větší špalky dřeva a na ně dát třísky na podpal. Vše s dostatečnými vzduchovými mezerami. Pohlídejte si také to, jaká je doporučená dávka paliva pro váš konkrétní krb. Využít můžete i podpalovače.Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Nejvyšší výhřevnost ze všech stromů má habr, za který si však připlatíte. Dobře zatopíte i dubem, ale oba stromy schnou až dva roky.

Kdy se nesmi rozdelavat oheň : Oheň se nesmí rozdělávat ve vzdálenosti menší než 50 m od lesa. Nesmí se rozdělávat také v blízkosti hořlavých předmětů a zemědělských kultur. Na soukromém pozemku byste měli mít souhlas vlastníka. Samosprávy někdy regulují rozdělávání ohně místní vyhláškou, zvláště v období sucha, kdy hrozí vznik požáru.

Jak daleko od lesa se muze Rozdelat oheň : zvolte vhodné místo pro ohniště, to by mělo být vzdáleno nejméně 50 m od okraje lesa a 100 m od stohu, v dostatečné vzdálenosti od budov a věcí, které se mohou vznítit. oheň nezakládejte pod větvemi a na kořenech stromů, na suchém listí, lesní hrabance, pro rozdělávání ohně je vhodný hliněný podklad.

Čím hasit elektřinu

Je naprosto nevhodné a životu nebezpečné hasit tato zařízení či jejich okolí vodou či pěnovými hasicími přístroji. Můžete použít tři typy hasicích přístrojů – práškové, sněhové nebo halotronové. Práškový hasicí přístroj je do domácnosti nejvhodnější a nejpoužívanější. Jedná se o speciální prášek, který je hnaný plynem.

pokud nemáte k dispozici hasicí roušku nebo hasicí přístroj, můžete použít improvizované prostředky, například:

  1. nehořlavý sypký materiál (sůl, hlína z květináče),
  2. mokrou utěrku nebo hadr,
  3. pokličku, pečicí plech.

Kde smíte přespat

Začněme tím, kde stanovat nesmíte. V chráněných krajinných oblastech (CHKO) a národních parcích (NP), ve vojenských újezdech a na soukromých pozemcích. Jinak podle rozumného uvážení prakticky kdekoli, kde je vlastníkem stát nebo obec.

Jaká je pokuta za rozdělání ohně : Při nedovoleném rozdělání ohně mohou fyzické osoby dostat pokutu až do výše 15 tisíc korun. Pokud by kvůli jejich činnosti vznikl požár, může to být pokuta až do výše 25 tisíc korun. Vznikne-li pak vlivem požáru větší škoda, může být jednání osoby vyhodnoceno jako trestný čin.