Antwort Jak udržovat litinovou pánev? Weitere Antworten – Jak obnovit litinovou pánev

Jak udržovat litinovou pánev?
Pokud vaše litinové nádobí začalo ztrácet barvu nebo dokonce rezivět, je to známka nekvalitního nebo poškozeného "sesoningu". Nemusíte se obávat, nádobí tím není zničené. Pomoc je jednoduchá – prostě oškrábejte postižená místa drátěnkou, opláchněte, osušte a znovu potřete rostlinným olejem.Jak vyčistit litinovou pánev

  1. Nalijte na dno pánve trochu vody, stejné množství octa a přiveďte k varu.
  2. Zhruba po minutě pánev z plotýnky sundejte a zbylou tekutinu vylijte.
  3. Do prázdné pánve nasypte vrstvu jedlé sody, navlhčete a nechte 10 minut působit.
  4. Pánev vyčistěte houbičkou a opláchněte teplou vodou.

Litinové pánve mohou být použity na jakémkoliv zdroji tepla a mohou být umístěny i do trouby. Poslouží také, když si přejete, aby vaše nádobí bylo teplé v troubě. Vždy se avšak vyhněte rychlým změnám teploty. Nechte pánev pomalu zahřát a pomalu vychladnout.

Jak dostat rez z litiny : Odpověď: Dokonalé odstranění koroze je možné opískováním. Drátěným kartáčem odstraníte převážně hrubší korozní produkdy, pro jemnější korozi jsou použitelné odrezovače (obbykle na bázi kyseliny fosforečné), něktré druhy zabarví podklad až do černofialové barvy (komplexony železa).

Jak Odrezit litinu

Pokud se vám tedy připekla k pánvičce např. rýže, počkejte až nádobí vychladne a teprve poté ho nechte odmočit. Rychlejší účinek bude mít lázeň s jednou lžičkou jedlé sody. Sodu lze nasypat i na houbičku, kterou litinu čistíte.

Jak obnovit litinu : Jak obnovit a udržovat litinové nádobí

Po čištění nádobí důkladně umyjte a vysušte. Poté naneste tenkou vrstvu rostlinného oleje na vnitřní i vnější povrch litiny. Poté litinu zahřejte v troubě na 180-200°C po dobu jedné hodiny, a poté ji nechte úplně vychladnout.

Vytvořte pastu z jedlé sody a trochy vody. Pastu rozetřete po dně. Nechte ji 5 minut působit. Vezměte drátěnku nebo houbičku a krouživými pohyby po pánvi skvrny uvolněte.

Stačí použít tradiční postup: do připáleného nádobí nalijte trochu vody, dále přisypte jedlou sodu a podle potřeby vařte. Připáleninu z hrnce odstraňte plastovým či dřevěným náčiním. Na ostatní skvrny lze použít ocet, citron, jedlou sodu nebo podobné přípravky a speciální čistič z naší nabídky.

Jak vypalit litinovou pánev

Nejprve nádobí omyjte horkou vodou s malým množstvím mycího prostředku. Nechte ho pár minut odmočit a poté důkladně osušte. Umístěte nádobí na zdroj tepla (hořák, uhlíky) a nalijte do něj jedlý olej (NE olivový) nebo máslo a pokryjte jím celé dno. Olej nezahřívejte příliš rychle, stačí střední plamen.Ideální je odstraňovač starých nátěrů, který na litinu naneseme a necháme působit. Změklý starý nátěr odstraníme drátěnkou na nádobí a nakonec povrch utřeme hadrem a neutralizujeme. K tomu nám skvěle poslouží obyčejný aceton. Očištěnou a suchou litinu poté natřeme barvou na železo.Pokud chceme odstranit rez zejména z kovového nádobí, namočte jej do vody s octem, nebo do nádoby ocet nalijte a pak uvolněnou rez setřete hadříkem nebo kartáčem. Větší nádoby potírejte octovou vodou pomocí štětce. Místo octa můžete použít i kyselinu citronovou nebo citronovou či limetkovou šťávu se solí.

Litinu je vhodné odmastit přípravky IPA, aceton i MEK, k povrchové úpravě můžete použít smirkový papír o zrnitosti 220 až 320, úhlovou brusku či pískování. Následné lepení proveďte do 15 minut po povrchové úpravě, než dojde k oxidaci materiálu.

Jak zavařit litinu : Teplota svařence musí být max 60°C, proto je nutné svařovat litinu po malých úsecích. Pokud je litinový díl masivní, odvádí dobře vnesené teplo. Pokud je díl komplikovaný, je vhodné použít polopředehřev – předehřát na 150°C a tuto teplotu udržovat po celou dobu sváření.

Jak často vypalovat litinovou pánev : Procesem dosáhneme skoro stejných nepřilnavých vlastností, jako mají běžné pánve s nepřilnavými povrchy. Vypalování můžeme opakovat kdykoliv, a nádobí jakkoliv neuškodí. Vypalovat můžeme na sporáku, nebo v troubě.

Čím brousit litinu

Nejčastější jsou korund, zirkonkorund a karbid křemíku. Brusný kotouč z korundu je vhodný na obrušování oceli, hliníku a jiných neželezných kovů. Povrch ze zirkonkorundu umožňuje opracovávat ušlechtilou ocel, karbid křemíku pak kámen a litinu.

Přírodní litina je porézní materiál, který může podléhat korozi. Na její čištění nepoužívejte žádné chemické prostředky (saponáty, prášek, …), ani hrubé nástroje. Po použití obvykle stačí litinové nádobí vytřít papírovou utěrkou, případně umýt v čisté horké vodě pomocí jemného kartáčku nebo měkké houbičky.Dobrý den, pro nátěr kovu můžete použít HOSTAGRUND 3v1 PRIM S2177, vyrábí se v cca 14 odstínech, případně lze tónovat do dalších. Ratan pokud již není ošetřen nějakým nátěrem z dřívější doby můžete použít LAZUROL LAK POCHOZÍ VENKOVNÍ S1020.

Jak nejlépe odstranit rez : Pokud chceme odstranit rez zejména z kovového nádobí, namočte jej do vody s octem, nebo do nádoby ocet nalijte a pak uvolněnou rez setřete hadříkem nebo kartáčem. Větší nádoby potírejte octovou vodou pomocí štětce. Místo octa můžete použít i kyselinu citronovou nebo citronovou či limetkovou šťávu se solí.