Antwort Jak udržet Vydlabanou dýní? Weitere Antworten – Jak prodloužit životnost vydlabané dýně

Jak udržet Vydlabanou dýní?
Vyřezané prostory dýně můžete pokrýt lékařskou vazelínou, která chrání před vlhkostí a tedy i před plísní. Pokud nemáte vazelínu, může dobře posloužit i rostlinný olej, který také odpuzuje vodu.Jak zajistit, aby vám vyřezaná dýně vydržela co nejdéle Abyste zabránili rychlému vysychání dýně, potřete všechny „řezné rány“ vazelínou. Můžete dýni také zvenčí i zevnitř důkladně postříkat dezinfekčním prostředkem proti plísním, nechat jej 20 minut působit a setřít.Vydlabanou dužninu ani semena nevyhazujte, můžete je dále zpracovat. Čím více dužniny vydlabete, tím lépe půjde dýně prosvítit. Slabší stěna dýně ale zase nebude tak odolná a o dekoraci tedy dříve přijdete. Na vyčištěné dýni můžete začít vyřezávat jednotlivé části obličeje, případně jiný motiv na boku dýně.

Jak jednoduše vyřezat dýní : Vyznačte si tužkou kolem stopky linku řezu. Při vyznačování nezapomeňte, že víčko musí být dostatečně velké, abyste později mohli vydlabat vnitřek dýně. Pak veďte slupkou řez špičatým, ostrým nožem podél vyznačené linky. Nezapomeňte přiložit nůž zešikma, aby víčko nespadlo do dýně.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Kdy Zaštipovat dýně : Nároky a péče o rostlinu

Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Dozrávající plody je třeba nechat na rostlině co nejdéle, aby se však nekazily, je vhodné je podložit například neglazovanou dlaždicí, plochým kamenem apod. Nejhorší je totiž pro zrající dýně vlhkost zdola, navíc kámen či dlaždice akumulují teplo a urychlují tak dozrávání plodů.

5 nejlepších receptů z dýně

  1. Veganská dýňová polévka s kokosovým mlékem.
  2. 2. “ Bramborový” salát z dýně a bez majonézy.
  3. Dýňová omáčka na těstoviny.
  4. Dýňový hummus.
  5. Slaný dýňový koláč

Co se dá vyrobit z dýně

Ze zářivě oranžových tykví totiž uděláte nejenom výtečnou krémovou polévku, ale také například skvělé pyré hodící se k pečenému tmavému masu. Výborné jsou i dýňové hranolky nebo dýně zapečená na způsob francouzských brambor. A vynalézavé moderní hospodyňky z dýně umí upéct dokonce i sladkýMůžete použít i šikovnou vychytávku: do ručního šlehače nasaďte šlehací metlu a při rychlých otáčkách dýni vydlabejte bez větší námahy. Pak stačí jen dužinu lžící vyndat. Do dýně nyní jednoduše opatrně vyřežte obličej dle vaší fantazie. Vložte svíčku a nechte strašidelně svítit ve vaší zahradě.Jak skladovat načaté dýně

Máme vyzkoušeno, že načatá dýně vydrží v lednici 3-5 dní. Protože nemá ráda vlhko, může začít po čase plesnivět. Snažte se proto dýni spotřebovat co nejdřív.

Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Jak naklíčit dýní : Optimální teplota pro klíčení dýní je 20° C až 25° C. Pro dobrý růst rostlin je důležité, aby se mladé rostliny nacházely v prostředí s konstantní teplotou a dostatečným osvětlením. Poté, co se objeví první pravé lístky a tyto dorostou až k okraji květináče, se slabší z obou semenáčků obvykle odstraní.

Kdy zasít dýní : Tykve jsou obecně teplomilné plodiny, proto s výsevem nespěchejte a počkejte, až bude půda dostatečně prohřátá. Výsadba je ideální od konce dubna až do konce května, do dolíčků v záhonu po 2–3 semenech. Je třeba do důlku dát semen raději více, protože dýňová semena mají tendenci zasychat.

Čím namalovat dýni

Víte, že se dá na dýně malovat Ideální jsou akrylové barvy a akrylové fixy, které drží na většině povrchů nevyjímaje dýní!

Dýně obsahuje velké množství rozpustné vlákniny – zahání hlad. Snižuje krevní tlak a má protirakovinné účinky. Rozmixovaná s mlékem se doporučuje při poruše trávení a žaludečních vředech. Působí jako slabé diuretikum, podporuje tvorbu moči.Dýňové pyré

  1. Dýni umyjte, oloupejte, rozkrojte ji a vydlabejte semínka.
  2. Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm.
  3. Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte nějakých 20 minut do změknutí.
  4. Tyčovým mixérem rozmixujte na hladké pyré, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.
  5. V lednici můžete pyré skladovat asi 5 dní.

Jak se dělá dýňový kompot : Dýni očistíme, zbavíme jader a odkrájíme i slupku. Nakrájíme ji na asi 2 cm velké kostky. Do kastrolu dáme vodu, cukr, koření a vaříme tak dlouho, dokud se cukr úplně nerozpustí. Do vzniklého sirupu přidáme dýni, přivedeme zpátky k mírnému varu a vaříme do změknutí dýně.