Antwort Jak udržet oheň v kamnech přes noc? Weitere Antworten – Jak udržet oheň přes noc

Jak udržet oheň v kamnech přes noc?
Udržet v kamnech oheň po celou noc bez nutnosti přikládání je tedy docela věda a tak trochu alchymie. Pokud to vaše kamna dovolují, můžete si pomoci také použitím pelet a briket s prodlouženým hořením, případně zainvestovat do sofistikovaného zařízení pro automatické přikládání v předem určených intervalech.To znamená, že začnete zapalovat hranici buďto nahoře, nebo zespoda. My dáváme přednost způsobu „top down", tedy „shora dolů". Vzniká tak méně sazí a popela, vzduch má lepší přístup k plamenům a první nálož dřeva déle vydrží. Pokud se rozhodnete pro peletová, nebo pro hybridní kamna, budete mít mnohem snažší život.Základem je určení optimálního výkonu krbových kamen s výměníkem. Ten se pohybuje mezi 10 až 20 % pod vaší tepelnou ztrátou. Je to dáno tím, že výpočet tepelné ztráty objektu vychází z teploty −15 °C. Nepřikládejte příliš často, ale zase nenechávejte topeniště úplně vyhasnout.

Jak uhasit oheň v kamnech : Požár krbu a jeho okolí se nikdy nesmí hasit vodou. Vždy je třeba použít práškový hasicí přístroj a případně přivolat hasiče. Po uhašení nezapomeňte nechat krb zkontrolovat kominíkem.

Co nejdéle hoří

Nejdéle hořící oheň na světě hoří už zhruba šest tisíc let. Nachází se v Austrálii uvnitř hory příznačně nazvané Burning Mountain. Anglický název lze přeložit jako Hořící hora. Oheň ovšem nehoří na povrchu hory, ale v jejím podzemí, kde dochází ke spalování uhlí.

Jak udrzovat oheň : Hodí se suchý papír, tráva, chrastí nebo suché větvičky. Při rozdělávání ohně může pomoci kůra břízy, která hoří docela dobře i vlhká. Pokud máte sekeru a pilu, můžete na podpal použít třísky ze středu polínka, který bývá sušší. Na přikládání si připravte pokud možno suché větve − najdete je nejčastěji pod stromy.

Sklo pod kamna a před krby slouží jako nehořlavá podložka pod a před topidla. Sklo je tepelně zpracováno „kalením“, tím se zvyšuje pevnost a odolnost skla. Zároveň je takto upravené sklo odolnější proti poškrábání, případně proti rozbití.

Velice dobře to znám a vím, čím to je. Dřevo nebylo dokonale vyschlé a směs vodní páry a kouře prostě chytla. Nevšímejte si toho, prostě si jen dávejte pozor, aby uvnitř kamen byl dostatek přívodního vzduchu, aby spalování probíhalo průběžně. Když přívod úplně zavřete, směs uvnitř se může samovolně zahřát a bouchnout.

Jak rozdělat oheň v kamnech

Nejlepší metodou v krbových kamnech je rozdělání ohně takzvaně "shora". To znamená, že na dno ohniště položíme větší kusy dřeva, na ně dáme menší kousky a zapálený dřevní smotek nebo tuhý podpalovač dáme až na třísky, které položíme úplně nahoru dřevěné hromádky.V případě kamen s výměníkem je však potřeba důkladné napojení na systém ústředního topení, případně bojler či zásobník vody. Výhodou je, že nemusíte pořizovat topná tělesa nová, snadno kamna propojíte i s těmi, které už máte doma.Možná vás to překvapí, ale soda a sůl jsou mimořádně účinní pomocníci, když se vznítí olej nebo jiný tuk. Jedlá soda je vhodnější k likvidaci menšího požáru, protože po zahřátí uvolňuje oxid uhličitý. Ten zamezí přístupu kyslíku k ohni. Sůl zase pohlcuje teplo u většího ohně.

Mokré dřevo nadělá více paseky než užitku. Mokré dřevo špatně hoří a také vzniká více spalin, ty se usazují na skle či ve spalinových cestách. Větší výdrž a tím pádem i výhřevnost mají tvrdá dřeva – buk, dub, habr. Měkké dřevo se rychleji rozhoří – smrk, borovice, bříza.

Jaké dřevo má největší výhřevnost : Mezi tvrdým palivovým dřívím je nejvíce výhřevné tvrdší listnaté dřevo: dub, buk, bříza a jasan, absolutním šampionem je pak habr. Měkké dřevo (nejčastěji z jehličnanů) naproti tomu hoří rychleji, ale dobře se z něj dělají třísky vhodné na podpal a seženeme jej za nižší cenu.

Jak nejlépe rozdělat oheň : Jedním z nejsnadnějších způsobů jak rozdělat oheň je samozřejmě použití zapalovače nebo sirek. Benzínový zapalovač je spolehlivý, zvláště originální výrobky firmy Zippo. U neznačkových zapalovačů hrozí poměrně rychlá ztráta jeho náplně, takže můžeme zůstat na holičkách v ten nejméně vhodný okamžik.

Co dát za kamna na zeď

Pro izolaci použijte nehořlavé izolační desky typu: Varmsen, Thermax, Skamotec, Promasil, Silca apod. Stavebně izolační desky určené speciálně pro stavbu a izolaci krbů a mají odolnost až do 1000 °C. Snadno lepí a šroubují, navíc jsou samonosné a můžete je obkládat. V jednom kroku tak krb od stěny snadno odizolujete.

Pokud chcete obložit prostor za krbem, musíte si vybrat takový obklad, který je žáruvzdorný. Skvěle vám k tomu poslouží krbové obestavby – betonové obklady a také obklady z přírodního kamene. Nevhodné jsou oproti tomu obklady ze sádry.Když bouchnou saze, představuje to teplotu až 1100 stupňů Celsia! Přitom normálně je ve vyhřátém komíně mezi 200 a 350 stupni. Jestliže se tedy něco takového stane, znamená to docela jistě požár.

Proč kamna netáhnou : Většinou je chyba u nás – vybrali jsme nevhodná kamna, špatně roztápíme, používáme nevhodné palivo, a nebo máme problém s komínem. A právě tah komína je na prvním místě. Pokud máte starší kamna a náhle začnou špatně táhnout, je problém nasnadě. Musíme kamna vyčistit, ale i komín a kouřovod.