Antwort Jak udržet ježka na zahradě? Weitere Antworten – Co Papaji ježci

Jak udržet ježka na zahradě?
Základní krmivo

Základním krmivem jsou kvalitní granule pro koťata nebo živý hmyz. Vhodným hmyzem mohou být mouční červi, cvrčci, sarančata. Pro jednoho ježka na den stačí 2 kávové lžičky hmyzu. Namísto hmyzu, ne však každý den, můžete zpestřit jídelníček masovou kapsičkou.Jak jinak se dá ježkům pomoci Ježkům můžete pomoci zejména tak, že jim v zahradě poskytnete úkryt pro přezimování. Ideální jsou hromady větví a listí, nebo jim můžete postavit zahradní domek. Stačí vyrobit boudičku o rozměrech 40 x 40 cm vysokou 30 cm, ke které připojíte chodbičku 15 x 15 cm dlouhou cca 60 cm.Každého přijatého ježka je třeba co nejdříve zbavit vnějších parazitů (blech, klíšťat, roztočů a muších larev a vajíček). K hubení blech se osvědčil Arpalit spray 1%, Bolfo spray, Bolfo pudr, Difusil spray a Frontline spray (některými autory ale není doporučován, nevhodný pro malá mláďata a zesláblé jedince).

Čím přilepšit ježkovi : Ježkům můžete také občas přilepšit vařeným vejcem nebo osmahnutým mletým masem. Do něj však nepřidávejte sůl ani žádné koření, ať ježkům nezpůsobíte žaludeční potíže a onemocnění střev. V domku pro ježky nebo ve výběhu by vždy měla stát mělká miska s vodou. Nikdy ježkům nedávejte mléko.

Co nesmí ježek

Čím nekrmit ježky

  • ježkům nedávejte mléko, k pití jim stačí voda, mléko způsobuje ježkům trávicí potíže a průjem.
  • nedávejte jim ani produkty z mléka (tvaroh, sýr atp.)
  • ježkům nedávejte pečivo a jiné lidské jídlo.
  • nepodávejte syrové maso (maso pro ježky vždy uvařte)
  • ovoce jedí ježci jen výjimečně

Jak dlouho se dožije ježek : Váží zhruba 450 g, délka samce je 18–23 cm, u samičky to je až 25 cm. Pohlavní dimorfismus není příliš výrazný, samičky jsou těžší a větší, mimo to zde ale není mnoho rozdílů. Tito ježci se v přírodě dožívají 4–6 let, v zajetí je to až 2× více, maximálně 9 let.

Pokud je ježek aktivní během zimy, znamená to, že mu došly energetické zásoby nutné pro hibernaci. Pokud je nalezen na vhodném místě, třeba na zahradě a zrovna nemrzne, je vhodnější nebrat ježka do péče, nechat ho na místě, ale poskytovat mu potravu a vhodný úkryt.

Zbavení ježka vnitřních parazitů

Arpalit, Difusil nebo Frontline sprej. Při postřiku je třeba chránit ježkovi oči a obličejovou část. U malých ježčat (do hmotnosti 100g) a zesláblých jedinců je nutné provést alternativní způsob odblešení – ježky podržet nad vodou (nenamočit!) a blechy opatrně vyčesávat kartáčkem.

Co zabije blechy

Mezi osvědčené obojky proti klíšťatům a blechám patří Scalibor a Foresto. kápnete mu za krk antiparazitární pipetu, která funguje několik týdnů a spolehlivě zabije každou blechu, která zvíře kousne. Skvělých výsledků při likvidaci blech dosahuje například pipeta Frontline combo či Advantix.V některých případech trvá kompletní likvidace bleší kolonie i několik měsíců. V návratu jim nejlépe zabráníte trvalou ochranou všech domácích mazlíčků. Zkuste například obojky proti blechám a klíšťatům Foresto, které je bez nutnosti výměny chrání až osm měsíců.Uslyší-li predátora (lišku, psa), stočí se do klubíčka; bodlinatá koule většinu živočichů odradí. Predátorem ježka je výr velký a tchoř.

Patří mezi hmyzožravce, hlavní složkou jeho potravy jsou ale i drobníbrouci, kobylky, larvy hmyzu, slimáci, žížaly ale i drobní hraboši nebo žáby. I když od dětství známe obrázek ježka s jablíčky na bodlinách, rostlinnou stravu jako semena a plody požírá spíše výjimečně.

Jak poznam že ježek umira : Ježek moc dobře nevidí a orientuje se spíš podle čichu a sluchu. Je taky dost zvědavý a rád prozkoumává své okolí. Často se tak dostává do nebezpečných situací.

Co dělat s mládětem ježka : Nedorostlá mláďata (pod 650g) na začátku mrazů bez naší pomoci nemají velkou šanci dožít jara. Nejjednodušší je svěřit je do péče odborníků a donést do Záchranné stanice Ekocentra Zahrada (v MB) či jiné nejbližší záchranné stanice.

Kde spí ježek v zimě

Ježek tráví zimní spánek ve vlastními silami zbudovaném hnízdě, kde je v suchu a relativním teple, většinou o samotě.

Ježky bělobřiché je snadné ochočit, základním pravidlem ale je, abyste je brali do ruky každý den. Mají totiž kratší paměť a mohlo by se stát, že by časem svého páníčka krmitele nepoznali. Pokud si vás zapamatují, milerádi vás využijí jako zajímavou prolézačku. Jsou to malinkatí kutilové.Leptospiróza a tularémie patří mezi nemoci od zvířat, které si můžete přinést z výletu do přírody. Nakazí vás hlodavci, ježci nebo zajíci, aniž byste se jich dotkli.

Co pusobi proti blechám : Mezi nejlepší přípravky proti blechám patří spreje Bio kill a Protect a dýmovnice Dobol Fumigator. Sprej BioKill naprosto spolehlivě hubí nejen blechy, ale i štěnice, mravence nebo třeba vosy.