Antwort Jak udělat výluh? Weitere Antworten – Jak macerovat v oleji

Jak udělat výluh?
Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.Vhodný alkohol

Do tinktury se proto většinou dostane více účinných látek než do čaje (vodného roztoku) a jsou v ní koncentrovanější. Jaký alkohol ale zvolit Na přípravu tinktur je ideální 60% alkohol. V lékárnách seženeš 60% lékárenský líh, prodají Ti ho ale jen v omezeném množství.Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.

Jak se dělá Macerat : Do rozpuštěného tuku vložíme bylinku, kterou chceme macerovat a zahříváme několik hodin (nejčastěji 3 – 5 hodin). Poté necháme směs zchladnout. Druhý den můžeme proces opakovat nebo směs jen rozehřejeme a přefiltrujeme. Obvykle zahřívám čerstvou bylinku tři dny po sobě.

Co naložit do oleje

Co nakládat do oleje

Bylinky jako oregano, rozmarýn, tymián, dále sušená rajčata, pečené papriky, houby, česnek, citróny, pesta, brokolice, blanšírovanou červenou řepu, cibuli, blanšírované zelené fazolky, pečené cukety či srdíčka artyčoku.

Na kterém oleji smažit : Záleží na tom, jaký má konkrétní olej kouřový bod. Na tepelnou úpravu je vhodný např. řepkový nebo olivový olej (na rychlé smažení i ve své panenské podobě), ale i živočišné tuky jako jsou přepuštěné máslo nebo vepřové sádlo. Smažení jako tepelnou úpravu obecně nedoporučujeme, určitě ne často.

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.

Doporučuje se uchovávat vonnou tinkturu v lednici, protože to pomůže udržet její chuť a vůni po delší dobu. Pokud nepoužíváte vonnou tinkturu okamžitě po jeho otevření, můžete ji uchovat po několik dní v nádobě, kterou jste zakoupili.

Jak udělat výluh z bylin

Nálev – výluh, zápar

Asi nejběžnější formou bylinného čaje je nálev, neboli zápar. Patřičné množství byliny zalijeme horkou nebo vroucí vodou a necháme louhovat pod pokličkou 5 – 15 minut, podle druhu byliny. Poté se nálev sleje.Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.Nálev – výluh, zápar

Asi nejběžnější formou bylinného čaje je nálev, neboli zápar. Patřičné množství byliny zalijeme horkou nebo vroucí vodou a necháme louhovat pod pokličkou 5 – 15 minut, podle druhu byliny. Poté se nálev sleje.

Výluhy (extrakty, výtažky) se získávají louhováním sušených nebo čerstvých rostlin ve studené vodě (nejlépe měkké) po dobu dvou až tří dnů. Po scezení se výluh podle potřeby ředí vodou.

Jak dlouho nechat vykapat olej : Povolte výpustní šroub na dně olejové vany a nechte olej vytéct. Nespěchejte, olej nechte vykapat klidně přes noc. Vyměňte olejový filtr. Zašroubujte zpět výpustní šroub, nasaďte spodní kryt motoru a sundejte auto z heveru.

Proč se nakládá maso do oleje : Olej je základem naprosté většiny marinád. Je nositelem a podporovatelem jakékoli chuti a navíc napomáhá tomu, aby se maso nepřipálilo. K nakládání se nejvíce používá olej olivový, jako alternativu můžete klidně použít i slunečnicový nebo řepkový. Sůl, koření a bylinky.

Kolik stupňů má olej při smažení

Šetrné smažení probíhá při teplotě 150 stupňů, jinak počítejte u smažení přibližně s teplotou 180 stupňů. Proto by olej, na kterém chcete smažit, měl mít nejméně tak vysoký bod zakouření. Grilování nebo pečení v troubě pak probíhá často při ještě vyšších teplotách.

Na tepelnou úpravu nejlépe vychází rafinovaný řepkový nebo olivový olej. Oba druhy olejů mají vysoký podíl mononenasycených mastných kyselin, které jsou stabilní i za vysoké teploty při restování nebo smažení.Kopřivy omyjeme, vložíme do vyšší misky, zalijeme alkoholem a rozmixujeme na jemnou kaši, kterou necháme 24 hodin stát v chladu. Poté kaši přecedíme přes jemné sítko nebo plátýnko do zavařovací sklenice a je hotovo. Tinkturu skladujeme v lednici.

Jak si vyrobit tinkturu : Nejjednodušší postup je takový, že přelijeme 1 díl sušených bylin 5 díly lihu o koncentraci 50- 70%. Necháme 7-14 dní vyluhovat při pokojové teplotě a nejméně 1x denně vše protřepeme. Poslední den necháme vše ustát a roztok přefiltrujeme přes filtrační papír nebo jemné plátno.