Antwort Jak udělat pravý marcipán? Weitere Antworten – Jak si doma vyrobit marcipán

Jak udělat pravý marcipán?
Mandle spaříme, oloupeme, trochu osušíme a nastrouháme. Nastrouhané ještě umixujeme, aby byly opravdu jemné. Spojíme s cukrem a trestí rozmíchanou v troše vody, případně s bílkem. Vytvarujeme těsto, které buď použijeme přímo na různé tvary, nebo jím zdobíme dorty, pečivo atd.Moučkový cukr prosejte do misky, přidejte mandle a promíchejte. Přilijte bílky a ručně hněťte tak dlouho, až vznikne kompaktní, lehce lepivá hmota. Pokud lepí moc, přisypte ještě trochu cukru. Vypracovaný marcipán vyválejte do silnějšího válečku a zabalte do potravinářské fólie.Pokud však chcete, aby vám doma marcipán vydržel co nejdéle, je nejlepší hmotu obalit fólií. Pravý marcipán vydrží vláčný i několik týdnů a doporučujeme ho skladovat v uzavřené nádobě při teplotě do 20 °C, do lednice nepatří.

Jak se dělá marcipánová hmota : Postup přípravy receptu

Vodu s máslem vložíme do kastůlku a přivedeme k varu. Přidáme mouku a mícháme tak dlouho, dokud se hmota nezačne oddělovat od stěny. Necháme vychladnout a do studené hmoty zapracujeme cukr. Hmotou můžeme potahovat dorty, tvořit figurky, kytičky apod.

Jak vyválet marcipán aby se nelepil

Aby se hmota nelepila, můžeme ji podsypat speciálním cukrem, či bramborovým škrobem (moučkový cukr se nedoporučuje, neváže na sebe vlhkost a hmota by mohla v lednici z dortu stékat). Je dobré vyválet si hmotu na potravinářské fólii, na které se pak dobře přenáší na dort.

Jak dlouho tvrdne marcipán : Marcipán je třeba dobře propracovat, aby měl konzistenci modelíny. Tvrdnutí výrobků trvá cca dva dny, proto je třeba ozdoby připravovat několik dnů předem. Lze ho snadno barvit gelovými barvami.

Potahovací hmoty lze rozdělit na tři různé základní skupiny – fondánové potahovací hmoty, mandlový marcipán, mléčná hmota tzv. falešný marcipán. Pro potáhnutí dortu, nejčastější velikosti o průměru 24-26 cm, je obvykle potřeba okolo 600-750g hmoty, síla vyválené hmoty je přitom cca 3-4 mm.

Podklad pod potahovou hmotu, musí být vždy hodně tuhý, hladký a rovný – optimální je čistě máslový krém. Stačí malá vrstva krému, aby měla potahová hmota k čemu přilnout. Pod ani na potahovou hmotu nesmí přijít – Marmeláda, pudink, mascarpone, tvaroh, ovoce, želatina, šlehačka, …

Jaký je rozdíl mezi Fondánem a marcipánem

Rozdíl mezi fondánem a pravým marcipánem

Obvykle se fondánem označuje jak cukrová hmota, kterou známe například z větrníků , tak i hmota, kterou se potahují dorty. Naopak marcipán je směs cukru s mletými mandlemi. Přírodní marcipán je lehce nahnědlý, má barvu slonové kosti, což způsobují právě mandle.Potahovací hmoty lze rozdělit na tři různé základní skupiny – fondánové potahovací hmoty, mandlový marcipán, mléčná hmota tzv. falešný marcipán. Pro potáhnutí dortu, nejčastější velikosti o průměru 24-26 cm, je obvykle potřeba okolo 600-750g hmoty, síla vyválené hmoty je přitom cca 3-4 mm.Podklad pod potahovou hmotu, musí být vždy hodně tuhý, hladký a rovný – optimální je čistě máslový krém. Stačí malá vrstva krému, aby měla potahová hmota k čemu přilnout. Pod ani na potahovou hmotu nesmí přijít – Marmeláda, pudink, mascarpone, tvaroh, ovoce, želatina, šlehačka, …

Až roční trvanlivost

Marcipán tedy nepatří do chladničky (i když marcipánový dort to v ní bez větší újmy den dva vydrží) a už vůbec ne do mrazáku.

Čím Podsypat marcipán : Pokud se Vám potahovací hmota lepí ke stolu, můžete jí lehce podsypat škrobovou moučkou, nebo využít speciální podsypový cukr. Nikdy nepoužívejte cukr moučkový, který hmotu vysušuje a ta pak praská. Takto rozválený plát potahové hmoty, můžete přenést na dort a to za pomocí válečku, nebo jen v ruce.

Jaký krém použít pod marcipán : Potahovací hmota vám může snadno navlhnout, proto pod ni nepoužívejte šlehačkový krém. Nejlépe funguje máslový, ale to neznamená, že jím musíte plnit celý dort. Vnitřek dortu klidně naplňte šlehačkou či tvarohem, ale okraje potřete alespoň tenkou vrstvou máslového krému.