Antwort Jak udělat drobenku na kolace? Weitere Antworten – Z jaké mouky se dělá drobenka na koláče

Jak udělat drobenku na kolace?
Mouka se používá nejčastěji polohrubá, ale někdo používá mouku hrubou nebo hladkou – v podstatě jde o to, která drobenka vám bude chutnat nejvíce, a u ní už asi zůstanete. Čím víc je v drobence použito mouky, tím bude drobenka po upečení křupavější a tvrdší.Cukr si v míse smícháme s moukou, přidáme máslo a dobře mezi prsty promneme, až vznikne hezká drobenka. Podle potřeby ještě můžeme přidat cukr nebo mouku, případně kokos. Pokud na koláče použijeme kyselejší ovoce, můžeme přisypat více cukru (to dělám, když na buchtu dávám rebarboru).Aby drobenka krásně křupala

Někdo přidává k základním surovinám i žloutek nebo lžíci medu, které zajistí ještě větší křehkost a křupavost. Pro dokonalý výsledek je pak třeba všechny ingredience smíchat a spojit tak, aby vznikly větší rovnoměrné žmolky – drobenka by hlavně neměla být moc drobivá a sypká.

Kdy se dává drobenka na koláč : Na koláč se dává před pečením.

Čím se potírají koláče před pečením

Koláčky můžete potírat rozšlehaným vajíčkem. Pokud zvolíte celé vajíčko, koláčky budou více do hněda. Rozšlehané vajíčko také můžete smíchat s teplým mlékem a trochou másla. Chuť koláčků bude díky tomu intenzivnější a lahodnější.

Z jaké mouky se dělá Žmolenka na koláč : Suroviny

  1. 140. g polohrubá mouka.
  2. 100. g tuk máslo nebo hera.
  3. 100. g cukr krupice.

Jak udělat drobenku

Obecně se udává poměrem, a to 2 díly mouky : 1 díl cukru : 1 díl tuku. V řeči našich babiček tedy “mouky tolik, kolik váží cukr a máslo dohromady”. Tímto pravidlem je dobré se v začátcích řídit, postupem času je ale ideální poměr přizpůsobovat typu koláče.

Drobenku si připravíme smícháním mouky, cukru a másla. Zpracujeme do sypké formy. Na vrch těsta poklademe čerstvé ovoce a zasypeme drobenkou. Pečeme v předem vyhřáté troubě při teplotě 180 °C přibližně 45 minut.

Jak dlouho se peče koláč s drobenkou

Na připravený plech nalijeme těsto a rovnoměrně jej rozetřeme. Na těsto klademe čerstvé ovoce nebo ovoce z plechovky. Posypeme po celé ploše drobenkou, kterou jsme odebrali. Dáme péct do vyhřáté trouby na střední stupeň asi 30-45 minut podle typu trouby.Veku před pečením potřeme vodou nebo rozšlehaným bílkem. Pečeme, dokud povrch nezezlátne a veka nebude uvnitř propečená.Kynutí klasického kynutého těsta trvá přibližně hodinu, ale záleží na množství droždí, na teplotě v místnosti i na hustotě těsta. Pokud máte doma chladno, může potřebovat k nakynutí i 3 hodiny. Těsto by mělo vykynout na dvojnásobek. Pokud tomu tak není, nechte ho ještě kynout, dokud nezdvojnásobí svůj objem.

Stejně jako mouku, můžete nahradit i běžný tuk, například kokosovým, makovým nebo mandlovým olejem. Jinak bude chutnat drobenka s klasickým bílým cukrem, případně s přidáním vanilkového cukru, a jinak s třtinovou nebo třeba kokosovou alternativou (kokosový cukr má jemnou karamelovou příchuť).

Jak udělat drobenku bez hrube mouky : Drobenka na borůvkový koláč

Recept na drobenku – postup: 80 g hladké pšeničné mouky. 40 g moučkového cukru. 40 g změklého másla.

Jak péct Drobenkovy koláč : Troubu předehřejte na 180 °C. Omyté a nakrájené ovoce poklaďte na těsto. Drobenkou bohatě posypte celý koláč. Pečte přibližně 25 minut, dokud nezezlátne.

Čím potírat koláče před pečením

Čím koláčky potírat, aby byla kůrka zlatavá

Koláčky můžete potírat rozšlehaným vajíčkem. Pokud zvolíte celé vajíčko, koláčky budou více do hněda. Rozšlehané vajíčko také můžete smíchat s teplým mlékem a trochou másla. Chuť koláčků bude díky tomu intenzivnější a lahodnější.

Pokud připravujete závin na slano, potřete těsto před pečením vyšlehaným žloutkem, použít můžete i celé vyšlehané vejce. Ten sladký můžete potřít rozšlehaným bílkem a posypat jemným krupicovým cukrem, získáte tak nádherně křupavou kůrčičku. V případě, že máte vajíčka zaručeně čerstvá, můžete závin potřít až po upečení.Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil. Poprašte ho hladkou moukou a mísu překryjte čistou utěrkou, případně fólií – nesmí oschnout ani okorat, to by se výrazně poničily jeho chuťové vlastnosti i textura.

Na jakou teplotu kynout těsto : Kynutí: správně nakynuté těsto by mělo přibližně zdvojnásobit objem. Tradičně těsto kyne v teplém prostředí mezi 25–30 °C asi 45 minut (při použití sušených kvasnic 1 hodinu). Existuje však i pomalé kynutí. V chladu v lednici může trvat i celý den (či přes noc) a výsledné pečivo pak bývá jemnější.