Antwort Jak udělat aby ibišek kvetl? Weitere Antworten – Co dělat aby ibišek kvetl

Jak udělat aby ibišek kvetl?
Aby ibišek dobře kvetl, potřebuje spoustu živin. V létě mu tedy dopřejte hnojivo s vysokým obsahem draslíku. Hnojte jednou týdně zředěným tekutým hnojivem nebo jednou měsíčně hnojivem s pomalým uvolňováním živin. Do půdy však také můžete přidat kompost s vysokým obsahem draslíku.Keře je vhodné pravidelně prosvětlovat jarním řezem (březen – duben), chceme-li podpořit bohaté kvetení zkrátíme na jaře všechny loňské přírůstky na 1/3 délky, slabé výhony až na 1/5. Tímto silným řezem podpoříme bujný růst nových letorostů na kterých se v horní polovině vytvoří bohatá násada poupat.Od června do září ibišku prospěje pobyt venku, ovšem nikoliv na slunečním úpalu. V každém případě rostlinu po přenesení ven alespoň po dva týdny stíníme. Pokud si koupíme malou a již kvetoucí rostlinu v obchodu, bývá často už ve skleníku ošetřena regulátorem růstu, proto jí může kompaktní tvar vydržet i rok.

Jak Zaštipovat ibišek : Doporučujeme zaštipovat při výšce okolo 2 metrů, abychom podpořili větší výnos plodů. Ačokča je náročná na živiny, proto je vhodné pravidelné přihnojování (vhodné jsou hnojící přípravky určené pro plodovou zeleninu, například Cererit). Rostlina plodí od srpna až do polovičky října.

Čím podpořit kvetení

NPK neboli dusík, fosfor a draslík jsou 3 základní chemické prvky důležité pro růst, kvetení, plození a zrání rostlin. V průběhu roku se nároky rostlin na jednotlivé prvky liší. Fosfor podporuje růst kořenů, dusík přispívá k rozvoji zelených částí rostlin a draslík je důležitý pro kvetení a dozrávání plodů.

Proč u ibišku opadávají poupata : Padání poupat způsobuje -průvan, chlad ze spodu, časté přemístění, nedostatek světla, nedostatečná zálivka ,přelití,napadení škůdcem-třásněnkou…….

Má-li ibišek dostatek světla a živin, kvete obvykle po dlouhou dobu-od března až do října. Koncem zimy jej vždy seřízneme, aby vytvořil nové kvetoucí výhony.

Po odkvětu můžete všechny výhony seříznout na 10 cm. Kvetou totiž vždy na nových výhoncích, které vyrostou od kořene. Rašit začínají pozdě, koncem dubna až v květnu.

Kdy a jak stříhat ibišky

Pokud má vhodné podmínky kvete celé léto a podzim – od července do října. Tento keř kvete na novém dřevě, proto je dobré jej stříhat na jaře, nejlépe v březnu. Odstraňují se suché, loňské, slabé a dovnitř rostoucí výhonky. Výhonky, které necháte, zkraťte asi o třetinu délky.Semínka sázíme již od konce ledna. Vhodná teplota pro klíčení je cca 15 – 20 °C. Mladé sazeničky se spokojí s teplotou o něco nižší cca do 15 °C. Vysoké teploty v době růstu listů a zakládání růžice mohou snižovat kvalitu růžice.Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky. Písek není nejvhodnější variantou, protože je velmi jemný a příliš propouští vodu nebo vytéká ven odtokovými otvory.

V sezóně hojně zaléváme, substrát ibišku by měl být stále vlhký, se zálivkou tedy nečekáme až na chvíli, kdy rostlina svěsí listy. V zimě zálivku omezíme, při prvních známkách vadnutí zalijeme, pozor ale na přelití, v misce nesmí stát voda. Zejména v době kvetení dbáme na pravidelnou zálivku a jednou týdně hnojíme.

Jak zachranit ibišek : Pokud je ještě šance na záchranu, tak ibišek vyndejte z květináče, šetrně oberte mokrou hlínu. Kořenů už pravděpodobně moc nebude, protože v tom vlhku uhnily, takže vezměte i menší květináč a ibišek zasaďte do suchého substrátu.

Jak tvarovat ibišek : Ibišky byste měli stříhat v prosinci nebo začátkem ledna tak, že zkrátíte větvičky o polovinu. Rostlinu lze vytvarovat také jako stromek květy pak nasazuje na každé větvičce od června až do podzimu. Zastřižení se provádí pravidelně, každý rok v přibližně stejnou dobu.

Co dělat když žloutne ibišek

Přelité ibišky poznáme podle uvadání a svěšení listů, vypadají jakoby potřebavaly zalít. Když zálivku provedem dojde k přemokření, které způdobí hnilobu kořenů, která může vést k úhynu rostliny. Pokud listy žloutnou, opadávají a jsou bledé je to důsledek nedostatku živin. V době největšího růstu hnojíme i jednou týdně.

Ibišky byste měli stříhat v prosinci nebo začátkem ledna tak, že zkrátíte větvičky o polovinu. Rostlinu lze vytvarovat také jako stromek květy pak nasazuje na každé větvičce od června až do podzimu. Zastřižení se provádí pravidelně, každý rok v přibližně stejnou dobu.kromě různých hnojiv na růst z jara (KRISTALON), dobře uděláte, pokud použijete selektivní, pomalu rozpustná hnojiva na tvorbu květů. Na květ je možné použít i kapalné hnojivo určené k pěstování rajčat, pokojových rostlin. Na zimu můžeme kolem kmínku rozhodit trochu kompostu, nebo odleželý chlévský hnůj, ale mírně).

Co potřebuje květák : Květák je pěstitelsky náročnou zeleninou, jelikož potřebuje čerstvě vyhnojenou půdu a velké množství vody. Ideální je pro něj slunné stanoviště. Před výsadbou do půdy zapravte až 5 l vyzrálého kompostu na 1 metr čtvereční, případně i trochu vápna.