Antwort Jak uchovat rozmarýn na zimu? Weitere Antworten – Jak zazimovat rozmarýn

Jak uchovat rozmarýn na zimu?
Pro přezimování je vhodný sklep i zimní zahrada. Můžeme jej ale klidně ponechat i na okenní parapetu. Rozmarýn je schopen dobře přezimovat při teplotách okolo 10 °C. Může být uskladněn přes zimu jako muškáty a společně s nimi také přezimovat.Pokud nechceme pažitku zamrazovat, zabalíme ji do navlhčené papírové utěrky, vložíme do pytlíku se zipem a uložíme v lednici. Stejný postup volíme u rozmarýnu a tymiánu. Naopak postup, jak uchovat bazalku, vyžaduje teplo. Bazalka nesnese chlad, vložíme ji tedy do vody a necháme na kuchyňské lince jako květinu.Při dobré izolaci mohou rozvětvenější rostliny rozmarýnu a tymiánu zimu venku přežít, chcete-li ale mít jistotu, raději je přemístěte dovnitř. Květináče s bylinkami v interiéru umístěte klidně rovnou pod okno: budou potřebovat dostatek světla a stálou teplotu, ideálně mezi 10–20 stupni.

Jak dlouho vydrží rozmarýn : Rozmarýn patří mezi trvalky a vydrží vám i několik let. Za dospělý se považuje až od druhého vegetačního období.

Kdy a jak stříhat rozmarýn

Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.

Jak nechat zakořenit rozmarýn : Nejjednodušší metoda je nechat zakořenit řízky ve sklenici s vodou. Zakoření do cca 2-3 týdnů. Je to jednoduché, v podstatě se o ně nemusíte vůbec starat, jen občas kouknout, zda mají řízky dost vody. Pozor, voda by nikdy neměla sahat až po listy, aby řízky nezačaly zahnívat.

Dvouleté a víceleté bylinky

Mezi mrazuvzdorné bylinky patří například máta, šalvěj, meduňka, levandule, libeček, tymián nebo pažitka. Tyto bylinky, pokud jsou mladé, můžete na zimu přihrnout mulčovací kůrou a přikrýt větvičkami z jehličnanů, což je ochrání před mrazem a tíhou případného sněhu.

Dřevnatějící bylinky, jako je rozmarýn, tymián, šalvěj, levandule, yzop či saturejka udržíme husté, košaté a kompaktní pravidelným zastřihováním, které je zároveň sklizní voňavých lístků. Poslední vhodný čas na tuto úpravu nastává v srpnu, neboť bylinky do zimy ještě obrazí a snáze ji přečkají.

Co dělat s rozmarýnem

Rozmarýn můžete samozřejmě využívat také při vaření, kdy je oblíbenou bylinkou na maso, do omáček a polévek, domácích másel, salátů, na těstoviny a do mnoha dalších pokrmů. Své využití má také v kosmetice a aromaterapii. Rozmarýnové silice obsažené v esenciálních olejích navozují klidné pocity.Rozmarýn můžete stříhat na jaře, aby se rozrostl. Tehdy odstraňte všechny suché a zmrzlé větvičky a celou rostlinu sestřihněte na 2/3 velikosti. Během vegetačního období stříhejte rozmarýn podle potřeby – zejména do kuchyně. Před zimou rozmarýn raději nestříhejte, aby měl dostatek sil přežít mrazy.rozmarýn či oregano lépe uchovají svou vůni. Nasekejte bylinky a zamrazte v malých kelímcích. Ideální porce k budoucímu vaření. Větší množství lze zamrazit v umělohmotných nádobách s víčkem pro přesné dávkování.

Rozmarýn dodá neotřelou chuť salátům, nádivkám, sýrovým pokrmům nebo těstovinám. Přidává se do polévek, k zelenině, k rybám, do karbanátků, zapečených brambor a omáček i polévek. Rozmarýn je výborný k úpravě skopového, vepřového masa a divočiny. Můžete s ním dochutit dokonce i zmrzlinu.

Jak zazimovat oregano : Zejména středomořské bylinky, k nimž patří levandule, tymián nebo oregano, mohou trpět holomrazy. Rozhodně je nestříhejte dohola, protože čím silnější a vzrostlejší budou, tím lépe. Přihrňte ke keříčkům zeminu, přidejte mulčovací kůru a přikryjte je chvojím.

Co s prebytkem rozmarýnu : I sušení má svá pravidla. Tužší bylinky, jako například rozmarýn, šalvěj či tymián, se vyplatí zasušovat v celých trsech, svázaných k sobě dohromady. Svazečky můžete nechat sesychat přímo tam, kde je dostatečně suchý vzduch, zavěšené listovím dolů.

Kdy vysadit oregano

Oregano je léčivá bylina a velice oblíbené koření, jinak také nazývané jako dobromysl. Semena můžeme vysadit na venkovní stanoviště na začátku jara. Jelikož je tímto způsobem jejich klíčení zdlouhavé, je lepší semena nejprve vysadit do pařeniště, a poté v květnu přesadit sazenice ven.

Zdřevnaťující keříky můžete zkrátit až o třetinu, ty opravdu bujné klidně o polovinu, vždy ale dávejte pozor, abyste střihem nezasáhli do starého dřeva – takto „ošetřené“ bylinky většinou zastaví růst. Vzniklé rány by se také do zimy nemusely zacelit, bylinky by byly náchylnější k zimnímu poškození mrazem.Sušení bylin – tradiční způsob konzervace

Ještě delší trvanlivosti dosáhnete, pokud použijete tradiční způsob zpracování bylinek – sušení bylinek. Tímto způsobem lze byliny skladovat jeden až dva roky. Tento způsob je vhodný zejména pro bylinky s nízkým obsahem vody – například tymián, rozmarýn, oregano, levandule.

Jak stříhat oregano : Nať bylinky sbíráme dvakrát ročně, v době plného květu a na podzim. Stříháme celé prýty ve výšce 5 cm nad zemí, těsně nad dřevnatými stonky, ze kterých bylinka znovu obrazí. Sušíme rozprostřenou ve slabé vrstvě nebo ve svazečcích zavěšených ve stínu, případně při umělé teplotě do 35°C.