Antwort Jak uchovat šalvěj? Weitere Antworten – Jak zmrazit šalvěj

Jak uchovat šalvěj?
Do mrazáku

Nejlépe se na to hodí forma na led. Díky ní budete mít po ruce vždy ideální množství k okamžitému použití. Bylinky nasekejte najemno, dejte do formiček a zalijte olivovým olejem. Bylinky lze také uchovat ve skleničce a jen tak zamrazit.Brzy na jaře je vhodná doba na zastřihování šalvějí. Pokud by se rostlina ostříhala před zimou, mohla by se v zimním období dostat do potíží. V únoru, se mohou výhonky zkrátit na asi 5 cm. Po ostříhání a zlepšení počasí bude šalvěj vyhánět nové výhonky a rozroste se.Bylinky, které přežijí zimu venku

Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím. Jako přirozená izolace v zimě funguje sníh, který můžete na rostliny přihrnout i z okolí.

Jak uchovat mátu v Mrazaku : Pokud chceme doplnit osvěžující nápoj čerstvou mátou, můžeme si její lísty uchovat pomocí zamražení. Čerstvou mátu jemně opláchneme ve vlažné vodě a ostříháme zdravé a krásné listy, které ihned vkládáme do tvořítek na led, zalijeme vodou a dáme zamrazit.

Jak dlouho vyluhovat šalvěj

Zajímá vás tedy, jak vařit šalvějový čaj Jednoduše – použijte lžičku sušené šalvěje na 250 ml vroucí vody a nechejte jednu až dvě minuty louhovat. Thujon se v teple vypařuje a pokud chcete jeho množství minimalizovat, nálev zhruba dvě minuty povařte.

Jak využít šalvěj : Použití šalvěje v kuchyni

Ve střední Evropě (Čechy, Německo, Rakousko) se šalvěj nejčastěji používá do masových receptů jako jsou salámy, klobásy, mletá masa nebo paštiky. Výborně se hodí na přípravu zvěřiny, protože má výrazné aroma a skvěle se kombinuje s česnekem, rozmarýnem a jalovcem.

Listy se sbírají těsně před tím, než šalvěj vykvete. Musejí být naprosto suché, protože jinak by šalvěj zhnědla – proto se doporučuje sbírat listy a nať v poledne. Suší se v tenkých vrstvách ve stínu. Sušená nať by měla mít zelenou až stříbrošedou barvu, pokud při sušení zhnědne, už ji nepoužívejte.

Šalvěj se vysazuje od poloviny května až do podzimu

Pokud se rozhodnete pro balkonové pěstování v nádobách, držte se jednoduchého pravidla, že do jedné nádoby patří maximálně jedna rostlina. Květináč umístěte na slunné stanoviště a počítejte s tím, že šalvěj vydrží pěkná zhruba tři roky.

Jak uchovat cerstve bylinky

Z bylinek odstraníme všechny zaschlé a poškozené listy a ořízneme spodní část, jemně opláchneme vlažnou vodou od nečistot a zároveň tím i bylinky osvěžíme. Osušíme a zlehka zarolujeme do papírové utěrky. Tu vložíme do igelitového sáčku a v něm do lednice. Bylinky nám vydrží týden jako čerstvé.To nejlepší, co můžete udělat, je skladovat bylinky v uzavíratelných nádobách. Nedoporučujeme látkové pytlíčky a nádoby s dírkami či jiným větráním, aby se k bylinkám nedostal nenasytný hmyz nebo vlhkost. Ideální jsou proto plechové dózy, plastové uzavíratelné dózy či nádoby z tmavého skla.Pažitku lze uchovat v dobře těsnící nádobě v chladničce nebo v mrazničce. Suší se zejména okolíky květů, které se používají do salátů. Rostlinu lze pěstovat venku na záhoně, v okrasné nádobě na balkoně či doma v květináči. Pro zimní a předjarní spotřebu na balkoně, za oknem či na verandě je třeba pažitku rychlit.

Studený vzduch uvnitř spotřebiče je nutné řádně izolovat od vzduchu venku. ‌‌Zkontrolujte, zda mezi těsněním dveří a skříní mrazáku nejsou mezery. Pokud nějakou odhalíte, pomocí prstů jemně odtáhněte těsnění dveří směrem od jejich rámu. Pokud jsou mezery stále patrné, je nutné vyměnit těsnění.

Na co pomaha šalvěj : Zevně se šalvějový odvar používá jako kloktadlo při zánětech ústní dutiny, problémech s dásněmi, zápachu z úst nebo po chirurgických zákrocích v dutině ústní včetně trhání zubů. Odvar ze šalvěje lze použít také k obkladům na rány na kůži. Rozdrcený čerstvý list zklidní a dezinfikuje místo po bodnutí hmyzem.

Jak vyluhovat šalvěj : Šalvějový čaj – 1 čajová lžička se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat. Po scezení se pijí 1 – 3 šálky za den. Šalvějové bonbóny nebo pastilky se cucají dle návodu od výrobce. Šalvějovým nálevem si také můžeme oplachovat vlasy po mytí.

Jak dlouho se může pít šalvěj

Šalvějový čaj se obvykle užívá po omezenou dobu, aby se minimalizovaly možné vedlejší účinky. Doporučená délka užívání se může lišit v závislosti na zdravotním stavu a individuálních potřebách. Většinou se doporučuje nepřekračovat dvoutýdenní kúru.

Účinky Šalvěje lékařské

Zásobuje organismus cennými antioxidanty a celkově harmonizuje trávení. Stabilizuje hormonální rovnováhu, proto se doporučuje ženám v menopauze. Normalizuje funkci dýchacího systému a zlepšuje stav kloubů a kostí. V neposlední řadě působí antisepticky, zmírňuje pocení a zpomaluje řídnutí vlasů.Jako koření je možné použít čerstvé i sušené rozdrcené listy. Hodí se k masu, zvěřině, rybám, omáčkám, sýrům, na přípravu bylinkového másla či paštik. K okořenění bylinkového másla je vhodné použít šalvěj ve směsi s bazalkou nebo rozmarýnem.

Proč pít šalvěj : Šalvěj má protizánětlivé, baktericidní a fungicidní účinky. Působí také močopudně, spasmolyticky, expektoračně a antioxidačně. Třísloviny jsou zodpovědné za její stahující (adstringentní) účinky. Léčivý čaj ze šalvěje lze užívat vnitřně nebo zevně.