Antwort Jaké útvary vznikají činnosti větru? Weitere Antworten – Co způsobuje činnost větru

Jaké útvary vznikají činnosti větru?
Je vyvolaný rozdíly v tlaku vzduchu a rotací Země, dále se uplatňuje i síla tření. Při jeho popisu nás zajímá jeho směr, rychlost a ochlazovací účinek. Rychlost a směr větru se měří pomocí anemometru či profileru.Teplý vzduch stoupá vzhůru a tím snižuje atmosférický tlak (tedy to, jak moc vzduch tlačí na povrch Země). Na uvolněné místo po teplém vzduchu proudí těžší studený vzduch, který má tlak zase vyšší. A tím vzniká vítr. Čím je rozdíl tlaků větší, tím silnější vítr vzniká.vzniká mechanickou činností větru, který rozrušuje půdní povrch, odnáší uvolněné půdní částice a ukládá je na jiných místech (při poklesu energie vzdušného proudu). typický jev v /semi/aridních zemích (ale také v sušších oblastech humidních zemí na půdě s nepříznivými fyzikálními vlastnostmi).

Jak se projevuje tvořivá činnost větru : Kromě abraze se rušivá činnost větru projevuje také deflací (odváváním), kdy jsou odvávány menší zrna prachu a písku ze země. Deflace se uplatňuje jen v případě že jsou na povrchu jemné nezpevněné částice. Pokud je deflace dlouhodobá vzniká tzv.

Jak vznikají větry

Vítr je pohyb vzduchu, který vzniká při nerovnoměrném ohřívání zemského povrchu v důsledku působení slunečního záření. Jeho proudění ovlivňuje odlišná teplota ve dne a v noci, liší se v různých nadmořských výškách, nad lesem či polem, nad městem či volnou krajinou, nad pevninou či nad mořem.

Jaké jsou druhy větru : Jednotlivé stupně se nazývají:

  • Bezvětří – Calm (méně než 1 uzel, 0-1 km/h)
  • Vánek – Light Air (1-3 uzly, 1-5 km/h)
  • Slabý vítr – Light Breeze (4-6 uzly, 6-11 km/h)
  • Mírný vítr – Gentle Breeze (7-10 uzly, 12-19 km/h)
  • Dosti čerstvý vítr – Moderate Breeze (11-16 uzlů, 20-28 km/h)

Větrná eroze je přírodní proces, při kterém dochází k odnosu půdních částic z povrchu půdy mechanickou silou větru, transportu půdních částic na jiné místo a jejich následnému usazování.

Půda vzniká zvětráváním hornin a mi- nerálů. Při zvětrávání hornina praská a na zvětralém povrchu se po čase objevují první rostliny. Jejich kořeny dokážou pronikat i do velmi malých trhlinek a vypouštět látky, které způsobují další zvětrávání. Půda obsahuje také humus z odumřelých částí rostlin a živočichů.

Co je to činnost vody

Činnost tekoucí vody

Rušivá činnost se projevuje vymíláním a odnášením částic půdy a hornin. Říkáme této činnosti vodní eroze. Odtok vody na zemském povrchu může být plošný (tzv. ron) a soustředěný (v říčním korytě).Čím je tlaková níže hlubší, tzn. čím větší je rozdíl mezi tlakem vzduchu na jejím okraji a uprostřed níže, tím fouká silnější vítr. Nejsilnější poryvy větru jsou obvykle spojeny s přechodem studené fronty a za ní ve studeném vzduchu v týlu tlakové níže dochází k prudkému vzestupu tlaku vzduchu.Mezi nadýmavé potraviny patří luštěniny, košťálová zelenina, cibule, česnek, silně kořeněná jídla, sycené vody, kynuté pečivo, obzvláště to čerstvě upečené a alkohol, především víno. Tyto potraviny jsou bohaté na síru, která ovlivňuje střevní bakterie a vzniká sirovodík páchnoucí po shnilých vejcích.

Silný vítr – Strong Breeze (22-27 uzlů, 39-49 km/h) Prudký vítr – High Wind/Moderate Gale (28-33 uzlů, 50-61 km/h) Bouřlivý vítr – Gale (34-40 uzlů, 62-74 km/h) Vichřice – Strong Gale (41-47 uzlů, 75-88 km/h)

Co je to Mistral : Silně vanoucí vítr ze severu a severozápadu od Centrálního masivu (pohoří Cevenny) a Alp. Mistrál velmi často znehodnotí úrody tamních obyvatel.

Co je Větrná turbína : Větrná turbína je část větrné elektrárny, která přeměňuje kinetickou energii větru na elektrickou energii. Hřídel turbíny je roztáčena proudícím větrem a pohání elektrický generátor, který dodává elektřinu do elektrické sítě.

Jaké jsou druhy půdy

Čtyři hlavní půdní typy

  • písčitá půda.
  • sprašová půda.
  • jílovitá půda.
  • hlinitá půda.


Základní půdní typy:

  • černozemě
  • hnědozemě
  • podzoly.

Voda je dvouprvková sloučenina kyslíku a vodíku se sumární vzorcem H2O.

Čím se čistí voda : Čištění vody je proces, kterým se voda zbavuje mechanických, chemických a biologických nečistot. Cílem je získat dostatečně čistou vodu pro požadované účely. Mezi nejběžnější operace určené k čištění vody patří destilace, reverzní osmóza, filtrace přes aktivní uhlí, mikrofiltrace, ultrafiltrace a elektrodeionizace.