Antwort Jak tvarovat fíkus? Weitere Antworten – Kdy a jak stříhat fíkus

Jak tvarovat fíkus?
Hluboký řez se zpravidla provádí v zimním období, kdy rostliny již shodily listy a jsou v klidovém režimu. Fíkovníkům ale nevadí ani drastičtější zásah v průběhu vegetační doby, v takové chvíli se však spíše provádějí pouze drobnější korekce jako vylamování přebytečných zelených výhonů, zaštipování vrcholků a podobně.Řez provádíme tak, že si odpočítáme shora 2 až 3 listy a mezi kolínky na kmínku rostlinu „hladce“ řízneme. Jelikož fíkusy roní v místech řezu lepkavé mléko (latex), je třeba pracovat v gumových rukavicích. Je též třeba si dát pozor na možné potřísnění oděvu. U citlivých lidí může tento latex vyvolat i alergické reakce.Při správné péči vyroste fíkus každoročně asi o 50 centimetrů. Pravda, jeho tvar již není tak pěkný, proto se doporučuje pravidelně, nejlépe na jaře každé dva roky, jej sestříhávat. Uříznutím vrcholku přimějeme fíkus, aby se pěkně rozvětvil. Z paždí jeho listů vyrostou nové výhonky.

Jak zachránit fíkus Benjamín : Daří se mu na slunném, případně mírně stinném místě bez průvanu. V létě ho zaléváme přiměřeně, v zimě je třeba zálivku silně omezit. Hnojí se běžným hnojivem, v létě je vhodné hnojit při každém druhém zalévání, v zimě při každém třetím.

Jak velký Kvetinac na fíkus

Kdy fíkus přesadit a do čeho

Květináč vybírejte jen o fous větší (cca 2-3 cm), aby rostlina stihla odebírat zálivkovou vodu. Ve větším květináči se drží více vody, což může způsobit hnilobu kořenů. Substrát vždy vybírejte (míchejte) propustný, a to právě kvůli přemokření kořenů.

Co dělat když opadává fíkus : Příčinou padajícího listí může být naopak přebytek vody!

Nejlepší je rostlinu vytáhnout z květináče, uhnilé kořínky odstříhat a přesadit. Poté je třeba zaměřit se na správnou intenzitu zálivky, aby se problém neopakoval. Zaměřte se nejen na to, jak často rostliny zaléváte, ale také na kvalitu a teplotu vody.

Horší je vždy přelití ,než krátký přísušek a pokud si sice hlídáte ,aby v miskách nestála voda ale zaléváte často, tak můžete i takto rostliny přelévat. Takže idealní je zalévat 2-3 x týdně ,ale vždy jen to co rostlina potřebuje. U ficusů se také dělá velice často chyba,že jsou umístěny daleko od okna .

Všechny druhy fíkusů se množí řízkováním – vrcholovými nebo listovými řízky. Pro dřevité řízky je dobré použít stimulátor, který podpoří růst kořenového systému nové rostliny. Řízky s měkkým zeleným kmínkem stimulaci většinou nepotřebují a kořeny tvoří bezproblémově. Řízek odřízneme ostrým nožem, nůžkami nebo břitvou.

Proč žloutne fíkus Benjamín

Ficus benjamina je odolný vůči suchu, především díky svým kožovitým listům. Ideální je světlé stanoviště, avšak pozor na přímé slunce. V létě zaléváme mírně, v zimě zálivku omezíme ještě více. Při opakovaném přelévání budou listy žloutnout a opadávat.Horší je vždy přelití ,než krátký přísušek a pokud si sice hlídáte ,aby v miskách nestála voda ale zaléváte často, tak můžete i takto rostliny přelévat. Takže idealní je zalévat 2-3 x týdně ,ale vždy jen to co rostlina potřebuje. U ficusů se také dělá velice často chyba,že jsou umístěny daleko od okna .Pokud vašemu fíkusu opadávají listy, pravděpodobně ho trápí jeden z výše popsaných problémů. Hlavními důvody ale většinou bývá přesun a chladné stanoviště. Hnědé a žluté fleky na listech může způsobit přelití a oschlé okraje listů zase přesychání substrátu a nízká vzdušná vlhkost.

Vlhkost vzduchu: Fíkus preferuje vyšší vzdušnou vlhkost. Můžete umístit rostlinu na podnos s vodou nebo použít zvlhčovač vzduchu, zejména v zimě, kdy je vytápěním vzduch suchý. Hnojení: Během období aktivního růstu (jaro a léto) hnojte fíkus každé 2-4 týdny hnojivem pro pokojové rostliny.

Jak přezimovat fíkus : Fíkovník potřebuje teplé, slunné místo, které je ale zároveň chráněné před větrem a mrazy. Pokud ho máte v květináči, v zimě ho nechte přezimovat v chladné místnosti, kde mu bude lépe než venku. Na zeminu náročný není, ale preferuje jílovitou a písčitou lehčí půdu.