Antwort Jaký tuk na listové těsto? Weitere Antworten – Čím naplnit taštičky z listového těsta

Jaký tuk na listové těsto?
Tyto šátečky přijdou vhod jako rychlé pohoštění, svačinka nebo večeře. Listové těsto je vynikající, křehké a chuťově neutrální těsto, které můžeme naplnit téměř jakoukoli náplní od ovocné, makové, tvarohové, až po náplně z uzenin, sýrů a masa.Do kynutého těsta je možná lepší dát olej, který je v pokojové teplotě tekutý, díky tomu bude těsto po upečení vláčnější. Jako přísada má jinou texturu. Po upečení ale už zase mažeme máslem. Tam je ta chuť.Ingredience

  1. 500 g hladké mouky Babiččina volba.
  2. 500 g vychlazeného másla.
  3. 50 g změklého másla.
  4. 3/8 l vody.
  5. 2 lžíce octa.
  6. lžička soli.

Na jaké mouce se valí těsto : Těsto bude nejlépe kynout z mouky, která má nižší typové číslo – je méně vymletá a obsahuje více lepku (typové číslo je např. T 400 nebo T 1800). Navíc díky této mouce bude vaše vánočka lehčí a nadýchanější.

Jakou napln do listového těsta

Jako náplň použijte čokoládovou pomazánku nebo oblíbený džem, navrch nasypte nasekané mandle nebo ořechy a za čtvrt hodiny můžete mít na stole dokonalou sladkou tečku. Listové těsto je skvělé i jako podklad pro ovocné koláče, můžete s ním například upéct obrácený koláč tarte tatin nebo efektní jablka v županu.

Čím potřít závin z listového těsta : Jak zabránit tomu, aby štrúdl na povrchu příliš neztmavl Aby štrúdl příliš nezhnědl, můžeme ho po zapečení a zabarvení přikrýt pečícím papírem, nebo alobalem. V opačném případě se štrúdl nezakrývá, můžeme ho pomazat rozšlehaným vajíčkem, nebo potřít máslem, a štrúdl na povrchu ztmavne.

Nejvhodnější tuk na přípravu křehkého těsta je máslo nebo sádlo. Tuk musí být vždy studený! Ideální poměr na 1 kg je 200–400 g. Zvýšená dávka tuku sice dává pečivu křehkost, ale přeženeme-li to, je pak drobivé a moc mastné.

Těsto se obvykle nechává kynout na teplém místě (pokud zvolíte troubu, neměla by hřát na více než 50 stupňů Celsia), aby se proces uspíšil. Poprašte ho hladkou moukou a mísu překryjte čistou utěrkou, případně fólií – nesmí oschnout ani okorat, to by se výrazně poničily jeho chuťové vlastnosti i textura.

Proč praskne kynutý závin

Pokud použijete zbytečně moc náplně, teplem se těsto začne vzdouvat, roztrhne se a náplň vyteče. U štrúdlu je potřeba, abyste jej na vrchní straně propíchali nebo nařízli, než jej vložíte do trouby. Díky tomu z něj bude zvolna odcházet pára a předejdete jeho prasknutí.Roládu krájíme na asi 1 cm silné plátky, které poklademe na plech vyložený pečicím papírem. Šneky potřeme rozšlehaným vejcem. Pečeme při 180 °C dozlatova, asi 20 minut.Třeme-li ho ručně, trvá to zhruba 20 minut a cukr do něj přidáváme po částech, v robotu cukr můžeme přidat hned na začátku a k jeho napěnění tak bude stačit kratší doba, zhruba 5 minut. Tuk totiž udrží při tření vzduch až tehdy, když je ušlehaný s cukrem.

Pečicí test jasně ukázal, že nejsnáze se peče z klasické světlé mouky. Je lehčí a nadýchanější než třeba mouka celozrnná. Těsto z ní je vláčnější a samotné pečivo kypřejší a hlavně většinou chutnější. V našem testu tak zvítězila hladká pšeničná mouka Babiččina volba na kynuté těsto.

Čím naplnit závin z listového těsta : Nejlepší náplně do závinu

Tradičními náplněmi jsou maková, ořechová, tvarohová a jablečná.

Na jakou teplotu se peče listové těsto : Při pečení listového těsta platí úplně stejná pravidla jako při pečení odpalované hmoty. To znamená, že těsto, ať již ve formě plátů nebo namotané na trubičky kvůli kremrolím, vkládáme jej vždy do silně vyhřáté trouby na 200 °C a ihned po vložení do trouby zavřeme dvířka a teplotu stáhneme na 180 °C.

Čím potřít listové těsto kdyz nemám Vajicko

Lité těsto (bublanina, piškotové těsto, bábovky atd.)

Pro pevnost výsledného těsta můžeš ještě přidat škrob (1 lžíce na 250 g mouky) nebo želatinu (10 gramů místo 3 vajec). Potírání těst nebo pokrmů (mašlování) – rozšlehané vejce jednoduše nahradíš olejem, mlékem nebo máslem.

Rozválené těsto potřeme rozpuštěným máslem.Na těsto nasypeme skořicový cukr a rozprostřeme jemně rukou.Tradičně těsto kyne v teplém prostředí mezi 25–30 °C asi 45 minut (při použití sušených kvasnic 1 hodinu). Existuje však i pomalé kynutí. V chladu v lednici může trvat i celý den (či přes noc) a výsledné pečivo pak bývá jemnější.

Co delat aby těsto Vykynulo : Kvasinky nejlépe pracují v teplém prostředí, proto i takto jim to ulehčíme:

  1. Všechny suroviny na přípravu těsta by měly být v pokojové teplotě.
  2. Na přípravu kvásku i do těsta tekutinu mírně ohřejeme (vodu nebo mléko). Nesmíme to ale přehnat, abychom naopak kvasinky nezahubili.
  3. Kynutí by mělo probíhat v teplém prostředí.