Antwort Jak útočí čmelák? Weitere Antworten – Co dělat když mě kousne čmelák

Jak útočí čmelák?
Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad.Umístění úlu

Úl pro čmeláky by měl být umístěn ve stínu a měl by být chráněn před studeným větrem. Čmelákům vadí jak vysoké teploty, tak chlad, oboje může zahubit larvy a vajíčka. Mějte na paměti, že ochrana úlu před výkyvy teplot bude vždy horší, než v norách, ve kterých si čmeláci budují hnízda v přírodě!Žihadlo čmeláka

Pouze společenství čmeláka rokytového aktivně brání své hnízdo v okruhu několika metrů. Bodnout může čmelák na rozdíl od včely opakovaně, poněvadž žihadlo nemá zpětné háčky a z rány ho tedy opět vytáhne. Účinky čmeláčího jedu jsou podobné jako u jedu včelího.

Kolik let se dožije čmelák : 4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Co dělá čmelák

Jak je čmelák užitečný

Čmeláčí dělnice dokáže denně navštívit i 2000 květů. Hlavní práce čmeláků je tedy opylování. Mají delší sosák než včely a dostanou se tak do užších a delších květů. Také se po zimním spánku probouzí mezi prvními, ovocné stromy se tak bez nich neobejdou.

Jak se jmenuje samička od čmeláka : Všichni "velcí" čmeláci (dá se říct že úplně všichni čmeláci) které brzy najaře vidíme jsou matky. Dělnice se začínají objevovat až koncem dubna a v květnu. Matky na rozdíl od mají na rozdíl od dělnic plně vyvinuté vaječníky, mohou klást oplozená vajíčka a oproti dělnicím jsou větší.

Nepřátelé čmeláků

  • Zavíječ čmeláčí Popis: Noční motýl (může ale létat i za šera), délka 2-3 cm šedavé barvy s tmavě hnědým vzorem na křídlech.
  • Melittobia acasata. Popis: Miniaturní černá vosička o délce jen 1,5 mm.
  • Pačmeláci.
  • Brachycoma devia.
  • Antherophagus nigricornis.
  • Lezoucí hmyz – Mravenci, Škoři.


Čmeláci potřebují ve svém hnízdě co nejstálejší teplotu, ohrožují je jak mrazíky, tak vysoké letní teploty. Optimální místo pro čmelín je ve stínu pod listnatými stromy (na jaře je strom bez listí a čmelín ohřívá jarní slunce, v létě strom stíní).

Jak vypudit čmeláky

Nejlepším řešením je čmeláčí hnízdo ponechat na místě. Většinou ho stačí něčím překrýt tak, aby do něj nepršelo, ale aby současně čmeláci mohli volně létat. Pokud opravdu není možné nechat hnízdo na místě nálezu, lze čmeláky přemístit na nové bezpečné místo, tedy evakuovat je.Čmeláci, ale i pačmeláci, vlastně jejich budoucí královny, se po opuštění úlku vydají hledat vhodné místo k přezimování, tedy k hibernaci. Potřebují místo, kde se jim podaří se zahrabat pod zem. Stejně tak by to mělo být místo, které je suché a v zimě/ na jaře jejich zimoviště nezaplaví voda.Dělnice čmeláků nasbírají při svých výpravách za potravou těžký náklad pylu a nektaru a do hnízda se mohou vracet se zátěží, která se blíží hmotnosti jejich těla. S takovým nákladem se obtížně chodí, natož pak létá.

V České republice se chovají čmeláci zejména pro opylování rajčat a paprik ve sklenících. A dále pak k opylování ovocných sadů, polí s rybízem či angreštem a při šlechtění zemědělských rostlin.

Jak dostat čmeláka do Čmelína : Dech člověka čmelák velmi dobře cítí a považuje jej za zvíře, před kterým je nutné utéct, matka tak ztratí hnízdící pud a snaží se uniknout. Na čmeláka se tak snažíme nedýchat, případně se osvědčilo při odchytu používat šálu či roušku přes ústa. Do síťky vložíme zavaděč a do toho postupně čmeláka nasuneme.

Jak to že čmelák léta : Čmeláci létají s nákladem, který odpovídá až osmdesáti procentům jejich tělesné hmotnosti. Zvládají to díky záhadnému úspornému režimu. Let čmeláka může na první pohled působit neohrabaně, ale hmyz při něm podává úctyhodný výkon. Už frekvence kmitání křídel kolem 120 mávnutí za sekundu vyžaduje zvláštní adaptaci svalů.

Co dělá čmelák s pylem

Matka je zahřívá vlastním tělem a krmí pylem, který denně sbírá. Pyl slouží jako zdroj proteinů a řady dalších látek, které jsou pro vývoj plodu nezbytné. Kromě jiného způsobu letu je právě přítomnost rousek na zadních nohách jasným signálem, že matka již hnízdo má a není vhodná k odchytu.

Všichni "velcí" čmeláci (dá se říct že úplně všichni čmeláci) které brzy najaře vidíme jsou matky. Dělnice se začínají objevovat až koncem dubna a v květnu. Matky na rozdíl od mají na rozdíl od dělnic plně vyvinuté vaječníky, mohou klást oplozená vajíčka a oproti dělnicím jsou větší.Čmeláci ve střední a severní Evropě žijí v jednoletých společenstvích. Hnízda si budují buď na povrchu (v suchém listí, suché trávě nebo nahromaděném mechu), ale také v kouskách teplo držícího materiálu v senících, v úžlabích trámů nebo pod zemí. Milují opuštěné díry myší a dalších drobných savců.

Kam umístit Čmelin : Optimální místo pro čmelín je ve stínu pod listnatými stromy (na jaře je strom bez listí a čmelín ohřívá jarní slunce, v létě strom stíní). Ideálně v klidné části zahrady maximálně s ranním sluncem. Čmelín nikdy nedáváme na přímé letní slunce! Pokud stoupne teplota v čmelínu nad 30 °C, čmeláci ho musí usilovně větrat.