Antwort Jaký tlak ve vzduchové vidlici? Weitere Antworten – Jaký tlak ve vidlici

Jaký tlak ve vzduchové vidlici?
Ve vidlici bývá obvykle cca 50–100psi, v tlumiči 100–300psi.Vzduchová vidlice má shora levé nohy šroubovací čepičku a pod ní ventil na huštění. U vidlice je postup jednodušší. Zezadu na jedné noze vidlice je malá tabulka s rozsahy váhy jezdce a k tomu odpovídající tlaky. Na tento tlak je poté nutné vidlici nafoukat.Na vidlicích s tímto typem odpružení často bývá na pravé straně korunky kolečko pro nastavení předpětí. Může na něm být nápis preload. Stačí otočit kolečkem po směru hodinových ručiček pro utažení pružiny nebo proti směru hodinových ručiček pro její uvolnění. Nastavení vidlic U-FIT je ještě jednodušší.

Kolik baru do vidlice : Každá vidlice má určitý zdvih, tedy rozsah tlumení. U trekových kol to může být 80 mm, u sjezdových třeba i 200 mm. Ovšem jakmile se na kolo posadíte, tento zdvih se pod zátěží vašeho těla zmenší. Vidlice by se měla zanořit cca o 30 % jejího celkového zdvihu.

Jak nastavit vzduchovou vidlici

K nastavení vzduchové vidlice nebo tlumiče je třeba vysokotlaká pumpa. Nedá se tedy nafoukat běžnou cyklistickou pumpou. Vysokotlaké pumpičky na vidlice a tlumiče se prodávají přímo s manometrem, který vám ukáže jaký je uvnitř momentální tlak. Lock-out najdete dnes na skoro všech vidlicích, nejen vzduchových.

Jak se starat o vzduchovou vidlici : Vidlice i tlumiče mají kluzáky se speciálním povrchem pro minimalizaci tření a je potřeba je udržovat především v dokonalé čistotě. To znamená při mytí kola odstranit bláto, které se zde mohlo nalepit nebo stačí jen suchým hadrem otřít prach, který se zde usazuje. Používejte čistou textilii, popř. houbičku.

Ujisti se, že všechna nastavení (kolečko odskoku a kolečko komprese) tlumiče či vidlice jsou otevřená tzn. všechny ovladače jsou otočeny proti směru hodinových ručiček až do krajní polohy, tedy na doraz. Při nastavení SAG musíš mít na sobě oblečení a doplňky, které vozíš normálně na vyjížďky.

Opatrně přejdi do statické jízdní pozice, tedy stojíš v pedálech, tak aby si neměl těžiště těla ani moc vpředu ani vzadu. Potom z kola velmi opatrně slez a změř vzdálenost mezi O – kroužkem a prachovým těsněním, tedy SAG. U vidlice by měla být hodnota sagu mezi 20 – 25 %. U tlumiče se doporučuje hodnoty sagu 25 – 30 %.

Jak nastavit odskok na vidlici

K nastavení odskoku slouží točítko na spodku pravé nohy vidlice. Většinou je poblíž nálepka s obrázkem želvy a zajíce nebo aspoň znaménky + a -. Ovšem nejlepší je zkusit obě mezní polohy a pak postupně ubírat dokud nedosáhnete optima. Červeným točítkem nastavíte odskok vidlice.👉 Obecně platí, že servis těchto komponentů by měl být prováděn alespoň 1-2x ročně, samozřejmě podle toho, kolik kolo najezdí. 👉 Tím nejmenším, co pro Vaše vidlice a tlumiče můžete udělat, je pravidelná výměna oleje, který zajištuje chod vidlice (tlumení a zamykání).U zážehových motorů se kompresní poměr často pohybuje od 8:1 do 14:1 v závislosti na konstrukci motoru. U vznětových motorů se kompresní poměr často pohybuje od 14:1 do 23:1 v závislosti na konstrukci motoru.

Tlumič i vidlice na vašem horském kole potřebují pravidelnou péči. Co výrobce to jiné doporučení, jak často tlumící jednotky servisovat. Obecně můžeme říct, že servis těchto komponentů by měl být prováděn alespoň jednou až dvakrát ročně v závislosti na počtu najetých km.

Jak se projevuje špatná komprese motoru : Klepání nebo pingování: Ztráta komprese může způsobit klepání nebo pingování z motoru, zejména při zatížení nebo během akcelerace. Špatná účinnost paliva: Snížená komprese a neefektivní spalování v důsledku prasklých pásů válců mohou mít za následek snížení spotřeby paliva, což vyžaduje častější doplňování paliva.

Jak se měří tlak ve válcích : Při zkoušce používáme speciální měřič tlaku – kompresiometr, který se umísťuje do otvoru pro vstřikovač, zapalovací nebo žhavící svíčku. Píst měřeného válce je v horní úvrati při kompresi. Do válce je pomocí přípravku přiváděn tlak vzduchu – 5 až 10 barů. Výrobce udává v procentech přípustný úbytek tlaku.

Jaký olej na vidlice

Na mazání odpružených vidlic všech výrobců doporučujeme 100% Silikonový olej PAN OIL. Před samotným mazáním se ujistěte, že na vidlici nemáte žádné nečistoty – doporučujeme vždy alespoň krátce vidlici opláchnout proudem čisté vody. Minimální frekvence mazání vidlice je nejméně 1 krát za rok v bezbahenním provozu.

Pokud by to tlakovalo do vody, tak je to vidět zespodu pod vyrovnávací nádobkou, tamtudy je vyveden přepad od víčka ven, poznáš to krásně, když hned po zastavení, když je systém pod tlakem, povolíš trošku to víčko, až uslyšíš únik tlaku a zespodu ti uystříkne trošku vody, to je to místo vyůstění přepadu.Při zkoušce používáme speciální měřič tlaku – kompresiometr, který se umísťuje do otvoru pro vstřikovač, zapalovací nebo žhavící svíčku. Píst měřeného válce je v horní úvrati při kompresi. Do válce je pomocí přípravku přiváděn tlak vzduchu – 5 až 10 barů. Výrobce udává v procentech přípustný úbytek tlaku.

Jak si správně změřit tlak : Dodržujte přitom následující zásady:

  1. Před měřením alespoň 5 minut odpočívejte.
  2. Měření provádějte v tiché místnosti.
  3. Během měření buďte co nejvíce v klidu, nehýbejte se a nemluvte.
  4. Seďte pohodlně, záda mějte opřená o opěradlo židle.
  5. Manžeta tlakoměru by měla být umístěna na levé paži nad loketním kloubem.