Antwort Jaká světla kdy používat? Weitere Antworten – Kdy pouzivat jaké světla v autě

Jaká světla kdy používat?
Mlhová světla používáme vždy při sněžení, mlze, nebo hustém dešti. Potkávací světla používáme spolu s obrysovými v tunelu, při jízdě za šera, nebo v úseku značeném značkou „Rozsviť světla”. Dálková světla používáme vždy při jízdě za tmy na neosvětlené vozovce.Obrysové svítilny (bílá) – osvětlují přední a zadní část vozidla při stání. Používají se v podmínkách špatné viditelnosti na silnici. Pokud nemáte výstražná světla, můžete jako alternativu použít obrysové svítilny.Používat světla pro denní svícení můžete jen v případ, že není jakkoliv snížena viditelnost. Pokud vozidlo není vybaveno světly pro denní svícení, musí být použita světla obrysová a potkávací.

Jaké máme světla v autě : Osvětlení automobilu: používané zdroje světla

Potkávací světla. Dálková světla a světelná houkačka. Brzdová světla a couvací světlomet. Světla pro denní svícení a parkovací obrysové světlo.

Kdy je povinnost svítit v autě

Všichni účastníci provozu v motorových vozidlech musí za jízdy svítit obrysovými a potkávacími světlomety nebo stačí alternativa v podobě denních světel. Tu výrobci montují do svých aut už déle, podle nařízení Evropské unie jimi ale musí být od roku 2011 vybaveno každé nové osobní auto.

Co jsou světla pro denní svícení : Světla pro denní svícení jsou charakteristická silně rozptýleným světelným tokem, který netvoří kužel jako u klasických světlometů. Takto rozptýlené světlo neoslňuje protijedoucí řidiče ani neosvětluje vozovku, ale splňuje zásadní podmínku bezpečného provozu „být viděn".

Za jízdy se k obrysovým světlům v noci přidávají ještě světla potkávací a jde o nejběžnější způsob svícení. Jak v noci, tak také ve dne. Jejich cílem je, aby řidič viděl na cestu před sebou, nikoho neoslňoval a zároveň byl viděn. Potkávací světla svítí na vozovku jen pár metrů před autem.

Světla pro denní svícení jsou charakteristická silně rozptýleným světelným tokem, který netvoří kužel jako u klasických světlometů. Takto rozptýlené světlo neoslňuje protijedoucí řidiče ani neosvětluje vozovku, ale splňuje zásadní podmínku bezpečného provozu „být viděn".

Jak se Zapinaji světla pro denní svícení

Světla pro denní svícení

Auta s denním svícením totiž nemají zapnutá zadní světla a přední světla svítí úsporněji. Při zhoršené viditelnosti a ve chvílích, kdy se začne stmívat, musí řidič přejít na společné svícení obrysovými a potkávacími světly.Zapnout světla v autě můžete nejčastěji pomocí otočného kolečka, které je umístěno vlevo od volantu. Tam jsou nastavitelné různé polohy – pro parkovací světla, potkávací světla, nebo automatické svícení, kdy si auto samo určí, jaká světla na základě viditelnosti rozsvítí.Povinná výbava auta

  • Autolékárnička.
  • Výstražný trojúhelník.
  • Reflexní vesta pro řidiče.
  • Sada pro opravu pneumatiky nebo rezervní kolo.


Co je zdrojem denního světla Hlavním zdrojem denního světla je Slunce.

Jak udělat denní svícení : svítilny se umísťují ve vodorovné rovině ve výšce od 250 mm do 1500 mm na přední část vozidla. vzdálenost svítilen od bočního obrysu je max. 400 mm a vzájemně mezi světly min. 600 mm (u vozidel s šířkou menší než 1300 mm je povolena vzájemná vzdálenost 400 mm)

Kdy potkávací světla : Zákon říká, že dálková světla se smí použít jen tehdy, pokud není vozovka souvisle dostatečně osvětlena, nebo pokud by neoslňovala ostatní účastníky silničního provozu. Na železničním přejezdu nesmí být použita ani potkávací světla, pokud by oslňovaly vozidla v protisměru.

Kde jsou obrysová světla

Obrysová světla se nachází vepředu v hlavních světlometech (stejná světla jako denní, ale jejich intenzita svícení se sníží), dále pak v zadních koncových svítilnách a zároveň i osvětlení zadní registrační značky. Světla sloužící k tomu, aby za snížené viditelnosti viděl i samotný řidič.

Dokladem opravňujícím k používání světel k dennímu svícení je značka RL vylisovaná na krycím skle světla nad homologační značkou. Pokud na světlech tato značka není, jedná se o podstatně levnější poziční světla.Potkávací světla osvětlují prostor asi 50–75 metrů před vozidlem. Na rozdíl od světel pro denní svícení slouží potkávací světla nejen k tomu, abyste byli vidět, ale především vám zlepšují viditelnost za tmy, soumraku, deště, sněžení a mlhy. Zákonodárce proto také přesně předepisuje, kdy je třeba tato světla zapnout.

Jak spravne nastavit světla v autě : Horní hrana nejvíce osvícené oblasti by měla mířit pod střed značky z pásky. Pokud tomu tak není, seřiďte světlomet pomocí vertikálního šroubu. Při seřizování horizontálního směru by se měla levá hrana nejsilněji osvětlené oblasti dotýkat středu značek. Seřízení světlometů je dobré provádět každých 12 měsíců.